şükela:  tümü | bugün
  • ankara'da ,şehir merkezine yakınlığı ile bilinen balgat 100. yılda yer alan , spor yapabileceğiniz , spa'sında yaptıracağınız masajla hem zihninizi hem de bedeninizi rahatlatabileceğiniz temiz ve kaliteli spor merkezidir.

link
  • uygun fiyatı ile bir ara beni de cezbetmişti bu merkez. salonda spor yönünden tek sıkıntı derme çatma cycling stüdyosu. genel geçer en büyük sıkıntısı ise iş çıkış saatlerinde park yeri yokluğu, zaten kapalı park imkanı yok merkezin, 3 kere gittim 3 seferde de dakikalarca park yeri aradım ve arabayla ziyaretimi anlamsız kılacak mesafelere park etmek durumunda kaldım.
    edit: state of blue blood bilgilendirdi, iki sorun da halledilmiş.
  • geçen yıllarda yeni bir spor salonu arayışındaydım. epey dolaştım. birkaç kaliteli spor salonunu dolaştım. arada mahalle salonundan bozma yerlere de gittim. neredeyse bütün salonlarının tavanı alçak. aletler ise dip dibe. güneş ışığı bile girmiyor bazısına. bazı tesisler güzel görünse de, o kalabalık ve basık tavan altında spor yapası gelmiyor insanın. en son bir arkadaşın tavsiyesi üzerine vamos'a gittim.

vamos'u gördüm mest oldum. bir kere çok yüksek bir tavanı var. her yer cam. gündüz güneşiyle spor yapıyorsunuz. aletler iç içe değil. basket sahası yapmışlar. üstü açık. yüzme havuzunu, üst kattaki açık havuzu gezdim. fiyatı da aylık aşağı yukarı 135 liraya denk geliyordu. o paraya böyle bir salon iyi gibi geldi. müşteri temsilcisi de güzel anlattı tabi.

salona kaydoldum. ilk aylarda her şey güzel gidiyordu. zamanla spor salonu çok kalabalıklaştı. salon kapasitesine ulaşmasına rağmen üye almaya devam ettiler. uyarılarımıza kulak asmadılar. halbuki üye olurken "biz diğerleri gibi sürekli üye almayacağız, belli bir seviyeye gelince üye alımlarını durduracağız" demişlerdi. öyle zamanlar oldu ki, spor salonunda soyunma odalarında eşyalarımı koyacak dolap bulamadım. üstümü değiştirmek için oturacak yer bulamadım. pazartesi ve salı günleri iş çıkışı tüm salonlar kalabalık oluyor dediler. tamam pazartesi-salı olabilir. fakat bazı günler perşembe ve cuma günleri bile iş çıkışı felaket kalabalık oluyordu.

çalışanları sempatik insanlar. fakat işletmenin anlayışı amatör. 4-5 ayda bir aletlerin yeri değişiyor. 3-4 kez salonda komple değişiklik oldu. aletler ordan oraya taşınıyor. salona geliyorum. bacak çalışmak istiyorum. bakıyorum aletleri yerinde bulamıyorum. sevdiğim, sık kullandığım bir cihaz vardı, onu işe yaramıyor diye göndermişler. bir gün spinning için gittim. spinning salonunu bile taşımışlar. normal yerinde inşaat vardı. salonun bazı yerlerinde tavanda akıntı var. siz hiç salonun ortasında kovalar gördünüz mü. vamos'ta var. tavandan su akıyor. yanınızda kovalar var. siz alette karın çalışıyorsunuz.

salonun üye kapasitesinin aşılmış olduğu soyunma odasının büyüklüğünden bile anlaşılabilir. bu tesisi yapan adamlar, soyunma odasını, duşları bu kapasiteler için inşa etmemişler. ama para tatlı geldi sanırım.

bazı üyeler homurdanmaya başlayınca ağırlıklara ve koşu bantlarına takviye yaptılar. soyunma odasında dinlenme bölgesinin yarısına dolap koydular. kendilerince böyle ilginç ve günlük çözümler ürettiler.

sadece spor amaçlı bir tesis yaparak ankara'da ciddi bir eksiği doldurmak istemişler. ama müşteri geliyor diye örneğin; 1500 kişilik yere 2500 kişi alınırsa, böyle bir tesis için çok iyi dediğimiz aylık 135 liralık aidat bu sefer gözümüze batmaya başladı. örneğin dedim çünkü salondaki üye sayısını bilmiyorum.

mesela 40 liraya bir tesis var. orada sıra beklesem koymaz. çünkü 40 lira vermişim. 2 öğün öğle yemeği parası. ama 3.5 katı ödeyip sıra bekleyince, amatörlük görünce, soyunma odasında oturacak yer bulamayınca o zaman rahatsız olurum. arkadaşım aylık 155 lira verip güzel bir tesise üye oldu. sebillerde su ücretsiz, duşlarda şampuanları var. ayna önlerinde deodoranları, mayo kurutma cihazı var. spor havlusu-el-ayak-duş havlusu var. adamlar her şeyi düşünmüş. 1 gün deneme amaçlı gittim. beğendim. belli bir anlayış yerleşmiş. orası da pazartesi-salı kalabalıkmış. kalabalık ama tolere edebiliyorsa kabul edilebilir.

bu salona üye olurken park yeri var dediler. park yerinin olması benim için çok önemliydi. ama diyorum ya, burayı dizayn eden mimar belli bir kapasite için yapmış her şeyi. otoparkı da onun için yapmış. 1500 kişilik salon 2500 olunca artık aracı otoparka park etmeniz için salona 17'de veya 22'de gelmeniz gerekiyor. boş yer yok. bir süre sonra yer aramaktan sıkıldım. aracı yola park etmeye başladım.

mekanın sahipleri gönül adamları ekibi. yani if, hayyam, nada gibi mekanların sahibi ekip. ekşisözlük, foursquare, twitter gibi mecraları gayet iyi kullanıyorlar. mesela vamos'un foursquare hesabında, vamos'u öven kullanıcılar var. kim bunlar. profilleri incelediğinizde bu insanların tek yaptığının vamos'u övmek ve vamos'u övenlerin yorumlarını beğenmek olduğunu görüyorsunuz. bu insanlar gerçek kullanıcı mı, yoksa vamos ile ilgili iyi yorumları yukarı çekmek isteyen, eleştiren üyelerin yorumlarını da sayfanın altında bırakmaya çalışan fake hesaplar mı?

üyelerin şikayetlerine kulak tıkayıp, "çok konuşmayın. biz bildiğimizi okumaya devam edeceğiz" mi demeye çalışıyorsunuz. eğer öyleyse bu tavır doğru değil. ilk kez bir salonda üyeliğimin bitmesini bekledim. ücretsiz iade şansım olsaydı, paramı alır çıkardım. vamos şimdi ne durumda, üyeliği aylık kaç lira bilmiyorum. elbet beğenenler de vardır. ama beğenmeyenler olarak şikayetlerimiz dikkate alınmış olsaydı iyi olurdu.
  • artık cuma, cumartesi akşamları gece 12'ye kadar bir eğlence mekanı olarak da var. havuzlu mavuzlu, manzaralı; şahane gerçekten.
  • girişinde tint cafe bulunan, çalışanlarının güler yüzlü ve yardımsever, üyelerinin çoğunluğunun gençlerden oluştuğu spor kompleksi. fiyat/performans olarak güzel bir kompleks olsa da üye sayısı gün geçtikçe arttığından haftasonları ve haftaiçi akşam saatleri epey kalabalık oluyor. onun dışında en büyük eksisi şüphesiz ki soyunma odaları. dar ve havasız soyunma odalarında durmak ile aşağıda saunada durmak arasında hiçbir fark yok; illaki terletiyor adamı. umarım en kısa zamanda buna çözüm getirdikleri gibi ayak havlusu, buz odası gibi şeyleri de tamamlarlar. mekanın sahibi aynı zamanda ankara tunus caddesinde bulunan sonno hotel ve ot cafenin de sahibidir.
  • insanları üye yaptıktan sonra hiçbir talepleriyle ilgilenmeyen, şikayetleri dikkate almayan, sürekli aşırı gürültülü müzikle havasız ve kalabalık bir mekanda fitness imkanı sunan,eski duşları dökülen spor merkezi. salonun grup seanslarından türk sanat müziği eşliğinde yapılan ve içeriği hiç değişmeyen pilatese katıldım. seansların hanımlar lokalinden farkı yok ve seans değişikliğini mesaj ile size haber vermiyorlar, çünkü sayın müşteri temsilcileri çok yoğunlarmış bin kişiye haber veremezlermiş, gidince seansın saatinin değiştiğini muhatap bulabilirseniz öğreniyorsunuz. diğer spor merkezlerindeki gibi müşterilere ücretsiz su verilmiyor, yanınızda sürekli su taşımanız gerekiyor. park yerine hiç değinmiyorum. beş metrekare açık havuzuna ayağımı sokar, haftasonu gidip yüz kişiyle birlikte güneşlenirim diyorsanız kaçırmayın.
  • buraya üye olan, artısı ve eksisiyle şahsımı bilgilendirebilecek olanlar yeşillendirirse sevinirim.

tanım: ankara 100.yıl - çukurambar bölgesindeki bir spor kompleksi.
  • evim yakin oldugu icin tercih ettigim ama uye olduguma, uyeligimin daha birinci ayinda, pisman oldugum spor salonu. gonul adamlari ekibinden nasil boyle basiretsiz bir isletme cikabilmis gercekten anlayamiyorum. uye olurken, musteri temsilcisi tesisle ilgili siz soru uretmedikce yeterli bilgi vermiyor. ornekse; kucuk cocugunuz varsa ve krese gitmiyorsa, yani sizinleyse, cocugu tesisten iceri 1'den once sokamadiginiz icin-cocuk klubu 1'de aciliyor zira- sinirsiz uyelik almis dahi olsaniz o uyelik cope... benim gibi boyle sinirsiz ama tesis kosullari geregi sinirli uye oluveriyorsunuz. ben, üye olurken, çocuğu klübe bırakmanın bana, spora benimle birlikte girmesinin yanı sıra bir alternatif olarak sunulduğunu düşündüğüm için çocuğumu tesisin hiçbir bölümüne yanımda sokamayacağım kuralını katiyen idrak edemedim. hayır daha önce de böyle birşey başıma hiç gelmedi ki aklımın ucuna getireyim de kendim sorup durumu kavrayayım... cocugum cok daha ufakken dahi daha once uye oldugum spor klubune her an yanimda sokabiliyordum, ustelik tesisin fitness, grup dersi, havuz dahil her alanina. cocuklu insan icin tam bir iskence vamos. sanirim biz "çocuklu" ları uye istemiyorlar. ama iste bu uye olurken anlatilmasi gereken birsey. "üye profilimiz gereği" şeklinde bir iki bıkbıklama durumu izah ederdi halbuuuse... cuma tesiste cocuk klubu 1'de dahi baslamiyor, hic yok. cocugunuzu kapali havuza yaninizda sokabiliyorsunuz cunku. ama ya istemiyorsa?.. veya siz fitness yapacaksaniz?.. o gun de spor cope... haftasonu cocuga yine sadece kapali havuzda izin var ama havuzda sinebilecek bir kose bulursaniz sanslisiniz, tipki haftaici prime time saatleri gibi ustuste yuzuluyor. sinirsiz uyelikten haftasonunu da at cope. ne kaldi?.. haftaici 4 gun 1'den 3 otuza kadar 4gun×2,5 saat yani. ha bu arada 2,5 saat cunku cocuk klubune cocugu daha uzun sure birakmak da yasak. olecegim kahrimdan, cocugumu yanimda hicbir alana alamadigim bir tesise para verdim. ayrica "müşteriye hitabet"ten bihaber bir bayan resepsiyon gorevlisi var. birseylerle ilgili bilgi almak istediginizde surekli paylayarak, "kagitta var" gibi soylemlerle bilgi vermek yerine yonlendirme yapmaya calisiyor. hangi kagittan bahsettigi de muamma bu arada. uye olurken sadece 1 parca uyelik sozlesmesi nushasi veriliyor cunku elinize. daha once uye oldugum yerde kocaman bir dosya dolusu bilgilendirici dokuman teslim edilmisti sahsima. bayağı bildiğin kurumsal kimliğin bir parçası olan "kurum dosyası" olanlardan yani. makbuz dahil, sözleşmenizin, tesis kaidelerinin, ders programlarının ve tanıtımla ilgili benzeri her nevi envanterin yer aldığı dosyalardan. burada salonlarin kapi kenarlarina koyduklari kutucuklardan programlari kendi kendinize fark edip temin etmeniz beklendigi icin dosya falan yok tabii. ancak dikkat çekmek isterim, buralardan da sadece grup programları temini söz konusu. squash alanını, basket sahasını falan kullanacaksanız kime soracak, nasıl faydalanabileceğinizi kimden öğreneceksiniz?.. resepsiyon gorevlisinden bilgi alamayacaksam kendisinden sadece üye kartimi alip, kartimi teslim etmek, her geldigimde "cocuk klube girecek degil mi?" diye sorup irrite etmek ve 2 parca havlu vermekten baska bir gorev beklemeyeyim ha annem?.. soyunma odalarindaki dolap yetersizliği, odaların havalandırma durumuyla imtihanı( manuel olarak temizlik görevlileri tarafından cam açılarak havalandırılan soyunma odaları bazen saatlerce cam açık bırakılarak kaderine terk ediliyor, üye ihtar etmedikçe o camlar kapatılmıyor. duş alınan bir mekanın antartikadan hallice olmasının neticelerini de izaha gerek yok sanırım.), mucevher muamelesi yaptiklari havluları, ustuste yuzulen havuzu, bir turlu musait zamani bulunmayan vucut analizi bolumu, dolayisiyla, özelinde, 1 ayda hala program yazdiramayisim, cocugumu hep iceri caktirmadan sokacakmisim gibi muamele etmeleri, bilgi alacak calisanin olmayisi, bilgi almak istegine terslenen calisanlarin olusu... evet kompleks ismini hakediyor ama arizalilikta kompleks. feedback degerlendirecek bir kisi bulsam dogrudan iletecegim ama gelecegini onemsemeyen her tesis gibi olumsuz geri beslemeye de kulak tikamis durumda. boyle bir yer efendim. ayrıca hemen girişinde bulunan aynı ekibe ait tint cafe'yi de dün deneyimleme imkanı buldum, menü çok güzel, servis felaket yavaş ve umursamaz, çalışanlar yine "çalışmayan"lardan oluşuyor. ödeme için fastpay kullanmak istedik, garson kişi suratımıza bakıp gülüp durdu, ciddi ciddi "fastpay"le ödeme yapmak istiyoruz deyince o sistemi bilmediğini itiraf edip başkaca da birşey yapmadı. halbuki fastpay sisteminde ödeme yapılabilir noktalardan biri olarak sıralanıyor bu bilgiden haberi olmayan kafe. güzelim tesise yazık olmuş, çünkü gerek fiziki koşulları gerekse "erek" konsept açısından "mahalle spor salonu"ndan ayrışmayı hak etmiş ama ı ıh... becerememiş.
  • sporunu sabah yapanlar için ideal spor salonu.
    aletlerle çalışan en fazla 10 kişi oluyor. kapalı havuzda ise 3-5 kişi.
    bir defa akşam gittim, bırak spor yapmayı yürümeye yer bulamadım. hafta sonları açık havuz adeta "game of sunbed's" canına yanayım. bir şezlongda üç kişi güneşlenen gördüm lan.

her daim güleryüz ile karşılayıp aynı güleryüzle uğurlayan personellerine teşekkürü borç bilirim.
  • abone olmayı düşündüğüm mekan. yalnız web sitelerinde üyelik çeşitleriyle ilgili bir bölüm göremedim. kullananların yorumlarına açığım. zira nette bu mekanı övenler de var yerenler de..