şükela:  tümü | bugün
 • ideal olarak 8-10 kişiyle oynanan bir oyun. kişilikler kurayla belirlenir ve 2 kişi vampir, 1 kişi büyücü, diğerleri de köylü olur. vampirlerin amacı köylülerin hepsini öldürmek, diğerlerinin amacı da vampirleri teşhis edip öldürmektir.
  kura çekildikten sonra, hakem, "gece oldu herkes gözlerini kapasın" der. sonra, "sadece vampirler gözlerini açsın" der, iki vampit sessizce gözlerini açar ve birbirini yani oyun ortağını tanır. (strateji gereği bu ortaklık oyun içinde pek belli edilmemelidir, çünkü birbirini çok koruyan iki kişinin vampir olduğu anlaşılabilir). daha sonra onlar da gözlerini kapar, hakem gündüz olduğunu söyler, herkes gözlerini açar ve oyun hareketlenir. burada oyuncular aralarında tartışarak vampir olduğu düşünülen birini öldürmeye karar verirler (ilk eldeki seçim doğal olarak sallama olacaktır). doğal olarak öldürülmek istenen kişi kendini savunacaktır. belki ilk savunma ulan benim adımı ilk söyleyen kişi vampirdir mutlaka neden onu öldürmüyoruz ki filan şeklinde olabilir. neyse bir süre tartışılır ve gerekirse hakemin uygulayacağı çoğunluk gibi bir kuralla, birinin öldürülmesine karar verilir (bu tartışmalarda bir anda birlik gibi görünen iki kişinin dikkat çekmesi ve "aha bunlar kesin ortak vampir" diye hedef olmaları da mümkündür). öldürülen kişi, köylü mü vampir mi olduğunu öldürüldükten sonra söyler. sonra gece olur. yine sadece vampirler gözlerini açar. vampirlerin gece bir kişiyi seçerek öldürme hakkı vardır. hakeme seçtikleri kişiyi gösterirler, ve gözlerini kaparlar. sonra büyücü gözlerini açar ve hakeme kimin vampir olduğu ile ilgili bir tahmin fısıldar (diğerleri duymaz), hakem de ona bu tahmininin doğru olup olmadığını. ama büyücü sadece tahmin yapma hakkında sahiptir, bildiyse öldürme hakkına sahip değildir. bu bilgisini gündüz tartışma olduğunda kullanacaktır, ama gündüz kendisinin büyücü olduğunu da açık etmemelidir çünkü aksi takdirde sonraki gece vampirlerin ilk seçeceği kişi tabii ki kendisi olacaktır. büyücünün tahmin işindensonra herkes gözünü açar, hakem vampirlerin öldürmek için seçtiği kişiyi söyler o kişiyi oyun dışına çıkarır. ve yine olağan gündüz tartışması yaşanır, kimi öldürelim kim vampir şeklinde. sonra yine gece olur vampirler birini seçer vs... oyun, vampirler veya köylüler bitene kadar sürer. sonlara doğru vampirlerin birbirlerini korumak yerine satması da olasıdır kendisini kurtarmak için.
 • vampir koyu iceren (vampir koylu) frp (buyucu var ya hani) oyunu. hatta (bkz: might and magic)
 • (bkz: katil kim)
 • tarihini beraber belirleyeceğimiz istanbul kopyası için
  http://www.soursummitz.org/zirve.php?z=974 ` :fikir babalarına selam ederim`
 • katil kim adli oyunun vampirlisi.
 • sinsice oynanması gereken bi oyun**
 • buradaki büyücü karekterine "medyum" da denilir.
  ikna kabiliyetinin, önyargilarin sezgilerin ve basit mantik yürütmelerin çok önemli oldugu son derece keyifli bir oyundur.

  vampirler gece kan içerek köylü öldürürken, köylüler gündüz "linç" yaparak vampirlerden kurtulmaya çalisir.
  vampirlerin birbirini dikkatlice kollamasi gerekir. tabi bu durumun blöf yapmak için de kullanilmasina çok rastlanilir.

  linç karari verenlerin veya vermeyenlerin bu kararlari kimlikleri hakkinda ipuçlari verir.
  birden çok kisinin ben medyumum dedigi seanslar tam bir senlik havasina girer.
  oyuncularin tecrübe kazandigi ve hile yapmadigi seanslarda köylülerin sansi azdir.

  ölenlerin kimliginin açiklanmadigi versiyonlari da vardir. (medyumun ölmesine ragmen bu durumun gizlenmesi gibi)

  bir yöneticiligim sirasinda ortama hiç vampir karti vermemis ve köylülerin birbirlerine girmelerini keyifle izlemistim... herkes çok inandiriciydi!
 • sadece 1 gün oynamama rağmen ilginç bulduğum bu zevkli oyunu oynayacaklara ufak tavsiyeler:
  öncelikle oyun 18+ olmalı, cocukların ahlaki gelişimine olumsuz katkısı olabilir ne o vampir falan...

  hakem olacak kişi oyuncuları tanımalı, vampir-büyücü seçimini takımları dengeli olacak şekilde yapmalıdır.

  test edilmemiş varsayımlara göre
  5-6 kişi için:
  1 vampir 1 büyücü, 3-4 köylü
  7-10 kişi için:
  2 vampir 1 büyücü 4-7 köylü
  11-14 kişi için:
  3 vampir 1 büyücü 7-10 köylü

  seçilmelidir, ancak en az 7 kişi olmasında fayda var. 7,9 veya 11 oyuncu iyi bir sayı olabilir. 7 kişi isek, 1 vampire düşmemek için hakemliği oyunculardan biri de yapabilir. kart ile oyunucu belirleme, vampirler gözlerini açsın vs demek ama hakemin açmaması vs...

  gündüz vampir sayısı köylü+büyücü sayısına eşit ise oylamadan sonuç alınamayacağı ve geceye kalacağı düşünüşüp vampirlerin oyunu kazandıkları söylenebilir.

  son olarak bazı kurallarda, gündüz linç için seçilen büyücü, dilerse ölmeden yanına vampir olduğunu düşündüğü veya sandığı bir kişiyi de alabilir.
 • canciğer kuzu sarması arkadaşların biribirlerini nasıl satabildiklerini gördüğüm oyundur. her oyunda kuvvetle muhtemel kavga çıkar. bazen kafa göz dağılır*.