şükela:  tümü | bugün
 • dr. who'nun en iyilerinden vincent and the doctor adlı bölümüne konu olmuş, bazı şeyleri görebilen ve bunları hiç göremeyen insanlara ipuçları vermeye çalışan yalnız ressam.
 • kardeşi ve hayatıyla ilgili merakı olan, 1990 yapımı 'vincent and theo' filmini izleyebilir. don mclean'in 'starry starry night' olarak da bilinen 'vincent' isimli şarkısı ise van gogh'la aranızda -henüz oluşmamışsa- duygusal bir bağ oluşturur; zaten duygusal bi bağınız vardıysa da aşka sürükler.
 • boş tuvale resminin dökülmesini beklemek gibi bir sahne oyunu. dedikodu havasında duyduklarından sıkılanı engelleyecek dolu bir oyunculuk sahneleniyor.
  anlatıdan çok oynanmasını izlemek isterdim. son kısımlarında kendi kendine canlandırdığı gibi; ama olmadı tabi.

  hakan gerçek'i tebrik eder. sevgilerimi iletirim.
 • neredeyse hiç entry girilmemiş hakan gerçek‘in tek kişilik oyunun adı. tek kişilik tiyatro oyunlarını hep daha çok sevmişimdir. belki de tiyatroya tek başıma gitmem nedeniyle. bir insanın adım adım yaşadığı merhaleleri ve dönüşümünü, saplantısı derecesindeki tutkusunu belgeselvari gerçeklikle sunuyor oyun. biraz daha karakteristik ve popüler televizyon işleri yapmış olsaydı, buralar böyle dutluk olmazdı gibi. böyle harikulade bir metni böyle oynayarak, izlediğim en etkileyici tek kişilik performansların zirvesine ortak oldu.
 • mehmet güreli'nin "zamboni sokağı" adlı albümünde yer alan çok özel bir parça aynı zamanda. sözleri ise şu şekilde:

  renkleri söylemedin
  gizledin benden teo
  sararmış dalların keyfini süremedim
  evlerin arasından karanlığa hapsettin
  ve ben her şeyi kendim öğrendim
  bir sabah uyandım boğuldum ışıklardan
  kendi dünyamın bile keyfini süremedim
  en iyisi başka başka yerlere gitmek dedim
  ve ben her şeyi kendim öğrendim
  bir sayfa açıldı doğruldu sokaklar
  sabahın çiçekleri kendini gizlemedi
  en iyisi hemen başka yerlere gitmek dedim
  ve ben her şeyi kendim öğrendim
  bir sabah uyandım boğuldum ışıklardan
  kendi dünyamın bile keyfini süremedim
  en iyisi başka başka yerlere gitmek dedim
  ve ben her şeyi kendim öğrendim
 • sayko bir şarkı. sayko bir de klibi var.

  sinem güngör'ün yumuşak yumuşak söylediği, bağımlılık yaratacak türden bir şarkı. sözlerinde de epey marjinal bir duruş var. "toplumu sikeyim van gogh sen iyi misin? "şu sıra delirmek en normal şey oysa...

  sözleri de şöyle;

  tüm düzenleri kabuklu, sen hepsini soydun.
  tüm zihinleri vakumlu, sen hepsini duydun.

  beni de duydun

  ve öyle derin
  ve öyle hisli yürekli
  ve öyle kaygıdan sonunda delirdin
  bu düzen der ki sen hep deliydin

  toplumu sikeyim van gogh, sen iyi misin?

  *cevabı theo'ya mektuplar'da vermiştir belki van gogh: "insan bazen korkunç umutsuzluğa kapılıyor, sanki cehennemdeymiş gibi hissediyor."
 • annesi anna carbentus'un portresini siyah beyaz bir fotoğrafına bakarak resmetmiştir.

  görsel

  bu eser için, bu portreyi kendim için yapıyorum, renksiz fotoğraf görmeye dayanamıyorum ve kendisini hatırladığım kadarıyla renklerin ahengi içinde bir portresini yapmaya çalışıyorum demiştir. resmi bitirdikten sonra kız kardeşine yazdığı bir mektupta resmi hiç sevmediğinden bahsetmiştir.
 • yakinda kendisi hakkinda bir yazi dizisi hazirlayacagim ressam. van gogh uzerinden -ve tabii ki tablolari da dahil olacak sekilde- uretmek, delirmek, yalnizlik, tutku ve suphe, ask ve yikim, adanmislik ve gerceklikten kopus, yakinlik ve uzaklik, sureklilik ve gecicilik gibi kavramlari da islemeye calisacagim. bu yazi dizisinin uzunlugu ne olacak su an kestiremiyorum. su an kafamda toplarmaya calisiyorum. umarim meraklilarini cok fazla bekletmem. parca parca koyacagim buraya. bu surec icerisinde tek istedigim, bu ortaya cikacak seyi, bitmeden, kimse ile paylamamaniz. sadece siz okuyun. bu surecte sizin de bir hikayeniz olsun. bitirdikten sonra isterseniz "bunu ben yazdim" dahi diyebilirsiniz referans gostermeden.

  "to suffer without complaint is the only lesson we have to learn in this life." demis van gogh yani,

  bu hayatta ogrenmek zorunda oldugumuz tek derstir sikayet etmeden aci cekmek...

  bir saman ogretisi de soyle der, (istemsizce aklima geliyor)

  ders, sen ogrenene kadar devam eder.

  evet, umuyorum ki gorusmek uzere.
 • içinde yaşadığı toplum ve ailesi tarafından deli damgası yiyen sanatçıdır. evet deli olduğu doğrudur. fakat onun şahsına yönelik olarak kullanılan delilik kelimesine yüklenen anlam yanlıştır. çünkü, o bir dahi anlamındaki delidir. tıpkı nietzsche , giordano bruno,nikola tesla ve daha niceleri gibi.

  “çoğu insanların gözünde neyim ben?değersizin biri ya da tuhaf, aykırı, hoşa gitmeyen bir adam. toplumda kendine bir yer bulamamış, yer bulamayacak bir yaratık, yani hiçten de daha aşağı bir şey. “

  van gogh