şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lou reed , modern dancede burasi icin;

  "maybe i should go and live in amsterdam
  in a side street near a big canal
  spend my evenings in the van gogh museum
  what a dream, van gogh museum"

  der.
 • bu müzeyi gezerken; vincent van gogh'a değil, kendisine maddi ve manevi desteği sağlayan kardeşi theodore van gogh'e hayran oluyorsunuz, işin ilginci.
 • vincent van gogh 10 yıl değil de daha uzun bir süre resim sanatıyla uğraşsaydı, sadece otoportreleri için başka bir müzeye daha ihtiyaç duyulacaktı diye düşündüren müze.

  resimlerindeki geçişler yeni çevrenin, insanların, teknolojinin, paranın bakış açısını nasıl değiştirdiğini gözler önüne seriyor. hollanda'daki karanlık, karamsar, aynı stilde ve neredeyse aynı kompozisyondaki resimleri, fransa'ya gitmesi ile aydınlanıyor, canlanıyor, farklı boyutlar kazanıyor sanki.
  resimlerle birlikte van gogh'taki değişime de tanıklık etme imkanı sunuyor bu müze.
 • van gogh'un sanatinin gelisimini ve hayatinin degisimini cok düzenli bir sekilde anlatan, sergileyen müze. ben buraya pazar günü, acilis saatinde gitmistim. hic kalabalik degildi. sadece huzurlu ve güzeldi. bir müzeye baskalariyla ya da kalabalik saatte gitmeyi sevmiyorum. kendi basima gidip, istedigim kadar vakit gecirmeyi seviyorum. benim icin ideal olmustu. biraz da bu nedenle sanirim amsterdam'da en cok zevk aldigim müze burasi olmustu.
 • 2002 yılında maymun lakaplı henk bieslyn ve suç ortağı octave durham tarafından müzeye çatıdan girilmiş ve o zamanki basılı katalogtaki ilk iki ** tabloları çalınmıştır.
  hırsızlar bir yıl sonra tutuklanmış ama tablolar bulunamıştır. 2004'te suçlu bulunup 5 yıldan az bir süre hapiste kalmışlar ve tabloların yerinden hiç bahsetmemişlerdir.
  işin enteresan tarafı hırsızların 2032 yılında tabloların hukuki sahibi olma olasılığı: hollanda hukukuna göre eğer bir mal, çalıntı da olsa, 30 yıldır muhafaza ediliyorsa 30 yılın sonunda o malı bulunduran kişi hukuken sahibi oluyormuş.
 • bizim gibi şans eseri 8-10 yaşlarındaki öğrenci gruplarını gezdiren öğretmenlerin peşine takılıp gezebilirseniz çok daha fazla zevk alacağınızı garanti edeceğim müze. van gogh'un erkek kardeşi ile ilişkisi, ressam olmaya karar verip hayatını buna adayışı, hastalığı, hayranlık duyduğu ressamların eserleri ve pek tabii kendi eserleri bende yeniden görme isteği yaratan nadir müzelerden birini yaratmıştır. öyle ki, sonunda müzenin hediyelik eşya dükkanına indiğinizde elinize aldığınız her obje garip bir hayranlık uyandırıyor. üzeri van gogh eserleri ile kaplı defterlerime kıyıp da içine yazı yazmaya başlamam epey zamanımı almıştı...
 • i amsterdam card ile sıra beklemeden ücretsiz olarak girebileceğiniz müzedir.
 • bu müzeyi gezince theodore van gogh'un da abisi gibi önemli bir insan olduğunu anlıyorsunuz. van gogh'un önemli eserlerinin olmadığı söyleniyor müzede ama yine de yeterince kendisine hayran bırakacak eseri bulunmakta. amsterdam'da heineken museum ile beraber uğranması gereken müzedir. biletini tren istasyonunun ordaki bilet satış merkezlerinden alırsanız daha ucuza gelir.
 • museumplein'da muze karti ile turist sezonlarinin kaziklanmasi disindaki zamanlarda bedava girebileceginiz, binasinin rahatligi,genis ve yatay pencereleri ile penderenin onune yerlestirilen rahat koltuklarda sokagin karsisindaki farkinda olmayan amsterdamlilari izleyebilirsiniz.ayrica surekli degisik sergiler de yer alir.subat ayina kadar bing kolleksiyonundan eserlere yer verirken mart haziran aylari arasinda egon schiele'nin eserlerine yer vermislerdir.ayrina egon schiele'nin resimlerinden ve cizimlerinden esinlenerek hazirlanan marina abramovic ve grubunun dans gosterilerini ve ayrica video gosterimlerini,egon schiele'ye hergun insanlar muzeyi ziyaret ederken bir bayanin yazdigi mektuplari da okuyabilirsiniz.ayrica stedelijk muzesi renove edilirken hasar gormemesi icin van gogh muzesine odunc verilmis odilon redon pastelleri ise ayrica gormeye deger.
 • renklerin ve insanın ne kadar uyumlu olabileceğini bilmeyenlere çok açıklayıcı örnekler gösterebilen müze.

  müzede souvenir satan yerde van gogh un kendi tablolarının fincan üstüne fışkırtılmış versiyonları var. alıneybıl.