şükela:  tümü | bugün
  • pek çok rivayet arasından en mantıklı geleni; fransız ressam paul gauguin ile hatun meselesi yüzünden tartışırken kesildiği yönünde olandır. daha doğrusu olandı. ama şu son birkaç günde anladım ki, tadilatı bitmek bilmeyen komşusuna kesik kulağı gönderip "yeter artık kulağımı siktiniz" demek istemiş de olabilir.

bir ara ben de kulağımın birini kağıda sarıp üst komşuya yollayarak tepkimi koymak istedim. kağıda da ''yeter allah aşkına yeter kulağımı elime verdiniz'' yazacaktım. ulan van gogh sen yapmamış olsan ben yapacaktım bunu ve binlerce yıl sonra bu hareketim konuşulacaktı. adım nesilden nesile akacaktı. senin isim zaten çok iyi müdür. van gohhh. kulağı kesmesen de doğuştan ünlüsün zaten bu isimle. daron acemoğlu gibi. daron ya... daron derim başka bir şey demem. adın ne? daron. aklını alırım. adam para birimi olarak doğmuş.
  • akira kurusawa bir filminde giydirdigi uzere "aslinda bir turlu self-portresine oturtamamis" ve de hirsindan delirip kesmistir ...

tabi aslinda kendisinde orta kulak iltihabi vardir, ve cektigi aciya dayanamayarak kesmistir ... tabi orta kulagini kesemedigi icin cektigi aciya bir de kesik kulak acisi eklenmistir, ama naapalim mukadderat ...
  • sayısız rivayetle açıklanmaya çalışılan bir nedendir, ancak gerçek neden muhtemelen asla açığa çıkamayacaktır. bu rivayetlerden birine göre, kulağı bir türlü istediği şekilde resmedemeyen van gogh (fan khohh die okucaksınız), sonunda eline alıp incelemek amacıyla kulağını keser. başka bir rivayete göre de, gaugin ile aynı evi paylaşmakta olan ressam bir gün aşık olduğu fahişe yüzünden onunla kavga eder ve ona bıçak/jilet (artık neyse) çeker fakat saldırmaya cesaret edemez. bunun üzerine aşkı için gaugin'i kesmeye cesaret edemeyen vincent içindeki şiddeti kendine yöneltir ve kulağını kesip sevdiği kadına yollar. bu versiyonun ödipal bir yorumu da vardır, otoriter tavırları yüzünden gaugin'i baba figürü gibi gören vinnie (entry ilerledikçe samimileşiorz ressamla), babasına duyduğu nefreti gaugin'e, ona duyduğu nefreti de kendine yönelterek fallik çağrışımlar yapan -hollandaca'da kulak lel, sik ise lul demek imiş- kulağını kesip, daha önce gaugin'in yattığı ve kendisinin de aşık olduğu -anne figürü- fahişeye gönderir, böylece annesine olan cinsel arzularını ifade etmiş olur. başka bir rivayet de, olayı cinselliğe bağlayan açıklamaları takmaz, buna göre bir motor nöron hastalığından musdarip olan vinnie traş olurken kulağını kazara kesivermiştir.
  • family guy'ın 4. sezonunun 2. bölümünde* chris, yeni gelen seksi ingilizce öğretmenine aşık olur. babasından bir kadının bir erkekten nasıl hoşlanacağına dair yardım ister. peter da ona van gogh'u örnek verir ve gözünde o sahne canlanır...

van gogh, sevgilisine bir hediye paketi verir. sevgilisi paketi açar ve içindekini görünce şaşırır.

sevgilisi: bu nedir?
    van gogh: bu benim kulağım. beğendin mi? (yüzünün görünce) beğenmedin!
    sevgilisi: yok, beğendim. ama sadece... neden kulağın?
    van gogh: çünkü seni seviyorum.
    sevgilisi: güzel. en azından, bunu, bir gün çocuklarımıza anlatmak çok güzel olacak.
    van gogh: çocuk mu istiyorsun? ha siktir! (cebinden bir hediye paketi daha çıkarıp) keşke bu hediyeyi* almadan önce söyleseydin!
  • akut intermittan porfiria denen metabolik bir hastalığı olduğu, kulağını da hastalığın bir sonucu olan psikoz dönemlerinden birinde kestiği söylenir.
    akut intermittan porfiria, ressamların boya inceltmek için kullandığı tinerle de tetiklenebilen bir hastalıktır.
  • - abi peki ya van gogh
    -van gogh mu? ha o eski kulagi kesiklerden .

gibi diyaloglara konuk oyuncu olmak icindir.
  • bipolar.

sebebi buydu. 12 senelik bipolar hastalığından muzdarip birisi olarak ilaçlarla zor frenliyorum ben bu illeti. van gogh zamanında ne ilaç vardı ne psikiyatri bilimi. nasıl idare ediyordu bazen düşünüyorum. kimse anlayamadı onu.

gaugin ile dostluklarının van goghun dengesizliği yüzünden bittiğine yemin edebilirim ama elbette kanıtlayamam.

mani anı yaşamış ve bir çeşit histeri krizi geçirip kulağını kesmiş olabilir. kulağını bir zarfın içinde genelevde fahişeye verdiği rivayet edilir.

kardeşi theoya mektupları kitaplaştırıldı okumanızı tavsiye ederim. ne şiddetli ruhsal acılar çektiğini her mektubunda dile getiriyor. mektuplardan ağır bipolar hastası olduğu anlaşılıyor. ölürken son sözü '..ve mutsuzluğum sonsuza dek sürer'.. olmuştur.

şimdi van goghun tabloları onu deli hastanesine kapatacak doktorların duvarlarını süslüyor. ne garip..
  • bununla ilgili sayısız rivayet vardır. kimse neden kulağını kestiğini tam olarak bilemiyor.

bu arada, kendisi kulağının tümünü değil sadece kulak memesini kesmistir.

psikolojik sorunları olan, tedavi gören ve en sonunda 37 yaşında intihar eden bir sanat dehasıydı. anlık bir pisikolojik gel-git esnasında ya da yaşadığı bir kriz sonucu kesmis olabilir diyorum ve normal karşılıyorum.
    kavga diyen de var, sevgilisi yüzünden diyen de bilemiyoruz. merak da etmiyorum aslında, vardır bir sebebi.

çok sevdiğim, enteresan bir adam gogh. meselâ meşhur yıldızlı gece tablosunu akıl hastanesindeki odasında tamamladı.
    hem de tamamen hayâl gücüyle.
    o tablodaki köy, kilise ve evler aslında hiçbir zaman olmamıştı, ne kadar dâhice bir yetenek. insan hayret ediyor.

ve hiçbir zaman olmayan manzara hakkında kardeşine şunu yazmış:
    “demir parmaklıklı penceremde adeta bir buğday tarlası görüyorum. sabahları ise gün doğumunu tüm ihtişamıyla izliyorum.”

edit: üff, kesik kulak esprisi yapan mesajlara cevap vermiyorum. yeter be, kulağımı kestirtmeyin lan bana:p
  • sevgilisine olan aşkı için yaptığı bir gösteri olmayan şey.
    gauguinle tartıştıktan (hatta bıçakla üzerine yürüdükten)sonra geçirdiği bir sinir krizi sadece.
    ama kulak kesildikten sonra ara sıra ziyaret ettiği bir fahişeye gönderilmiştir, bu doğru.
    ille de bunu sevdiği kadına olan tutkusuna bağlamak isteyen varsa, şu hadise belki biraz tatmin eder onları: evlenmek istediği kuzeninin anne ve babasından hayır cevabını alınca elini yanan mumun üstünde ciddi bir yanık olacak kadar uzun tutmaya kalkmış kendisi.
  • sanat tarihçilerinin üzerinde bir çok argüman ürettikleri fakat hiçbirinin kesin delillere dayandırılamaması sebebiyle iddalardan öteye gidilemeyen bir konudur. hans kaufman ve rita wildegans tarafından yayınlanan bir makaleye göre ise; hollandalı ressam vincent van gogh'un kulağını bilindiğinin aksine bir sinir krizi esnasında ustura ile kendisinin kesmediği, aslında rachel isimli bir hayat kadını yüzünden tartıştığı en yakın arkadaşı fransız ressam paul gauguin tarafından kesildiğidir.
    fransa dolaylarında aynı evi paylaşan iki ressam arasında bahsi geçen kadın yüzünden bir tartışma çıkar, ve gauguin evi terk etme kararı alır. en iyi dostunu kaybetmek istemeyen van gogh ise onu engellemek ister bu arbade esnasında iyi bir eskrimci olan gauguin kılıcı ile van gogh un kulağını keser. kaza sonucu gerçekleşen bu olaydan arkadaşının zarar görmesini istemeyen van gogh herkese kulağını kendisinin kestiğini söyler ve saklaması içinde genelevde çalışan rachel'a verir. iki yazar aralarında 'sessizlik mutabakatı' yapar ve bu konudan kimseye bahsetmezler.

hesabın var mı? giriş yap