• bir teoriye göre van gogh resim yaparken kullanmadığı fırçalarını ağzında tutarmış. o dönem hazırlanan boyalarda bulunan kimyasalları da farkında olmadan yutan ressam, bu kimyasalların ve tinerin etkisiyle yavaş yavaş akli dengesini kaybetmiş. kulak kesme hadisesi de bu delirmenin sonrasında bir krizle gerçekleşmiş.
  • family guy'ın 4. sezonunun 2. bölümünde* chris, yeni gelen seksi ingilizce öğretmenine aşık olur. babasından bir kadının bir erkekten nasıl hoşlanacağına dair yardım ister. peter da ona van gogh'u örnek verir ve gözünde o sahne canlanır...

van gogh, sevgilisine bir hediye paketi verir. sevgilisi paketi açar ve içindekini görünce şaşırır.

sevgilisi: bu nedir?
    van gogh: bu benim kulağım. beğendin mi? (yüzünün görünce) beğenmedin!
    sevgilisi: yok, beğendim. ama sadece... neden kulağın?
    van gogh: çünkü seni seviyorum.
    sevgilisi: güzel. en azından, bunu, bir gün çocuklarımıza anlatmak çok güzel olacak.
    van gogh: çocuk mu istiyorsun? ha siktir! (cebinden bir hediye paketi daha çıkarıp) keşke bu hediyeyi* almadan önce söyleseydin!
  • resim aşkınadır. kulak çizmek için model ihtiyacını karşılamış olabilir, ben çünkü biliyorum kaç kere ayağımı kesip masaya, gözümün önüne koymak istemişimdir.
  • sanat tarihçilerinin üzerinde bir çok argüman ürettikleri fakat hiçbirinin kesin delillere dayandırılamaması sebebiyle iddalardan öteye gidilemeyen bir konudur. hans kaufman ve rita wildegans tarafından yayınlanan bir makaleye göre ise; hollandalı ressam vincent van gogh'un kulağını bilindiğinin aksine bir sinir krizi esnasında ustura ile kendisinin kesmediği, aslında rachel isimli bir hayat kadını yüzünden tartıştığı en yakın arkadaşı fransız ressam paul gauguin tarafından kesildiğidir.
    fransa dolaylarında aynı evi paylaşan iki ressam arasında bahsi geçen kadın yüzünden bir tartışma çıkar, ve gauguin evi terk etme kararı alır. en iyi dostunu kaybetmek istemeyen van gogh ise onu engellemek ister bu arbade esnasında iyi bir eskrimci olan gauguin kılıcı ile van gogh un kulağını keser. kaza sonucu gerçekleşen bu olaydan arkadaşının zarar görmesini istemeyen van gogh herkese kulağını kendisinin kestiğini söyler ve saklaması içinde genelevde çalışan rachel'a verir. iki yazar aralarında 'sessizlik mutabakatı' yapar ve bu konudan kimseye bahsetmezler.
  • otitis media'dır. kesin böyle şişler batırılıyormuş gibi bir acıdan ne resim yapabildiği, ne uyuyabildiği bir gün, dayanamayıp kesmistir.
  • (bkz: #43895131)
  • elif şafak'a göre, aslında kulağını kendi kesmemiştir. yine bir ressam olan paul gauguin, aynı kadını sevdikleri için kavga ettiklerinde kesmiş, daha sonra da korkup kaçmıştır. van gogh ise bunu kimseye anlatmamış, kendi kesmiş gibi göstermiştir.

(bkz: firarperest)

belki de kulağını bir kavgada kestirdiğini söyleseydi hem toplumun gözündeki değeri azalacak*, hem de bu kadar ün kazanamayacaktı.

birçok ressamın kendilerini farklı gibi göstererek dikkatleri üzerlerine çektikleri tartışmasız bir gerçek.
  • 15 temmuz 2016 tarihinde amsterdam'daki van gogh müzesi'nde açılan "on the verge of insanity" sergisi ile bir kez daha gündeme gelen durum. çetrefilli

''sergi, yeni bulunan üçüncü şahıslara ait belgelere göre van gogh'un kulağının bir parçasını değil, aslında tamamını kesip attığı üzerine odaklanıyor. bunun üzerine saygın sanat yayını the art newspaper'ın başlattığı araştırmalara göre van gogh'un kesik kulağının sahibi genelevde temizlikçi olarak çalışan 18 yaşındaki gabrielle berlatier.

araştırmaların doğrultusunda gabrielle, köpek ısırığından uyuz hastalığı kapar ve tedavisi için ihtiyacı olduğu parayı, bulduğu her işte çalışarak çıkarır. tam da bu dönemde van gogh'la tanışır. van gogh 1889'da theo'ya yazdığı bir mektupta gabrielle'den şu sözlerle bahseder: "geçenlerde aklımı kaybederken görmeye gittiğim kızı dün yine gördüm" ayrıca van gogh'un, gabrielle'in bir dönem çalıştığı kafenin müdavimi olduğu da biliniyor. yeni bilgiler ışığında anlaşılıyor ki van gogh kesik kulağını hiç tanımadığı bir genelev kadınına verdiği iddiasının aksine düzenli olarak görüştüğü bir genç kıza vermiş.''*
  • kulağını bir fahişeye hediye etmektir, diye biliyorum. yanlışsam söyleyin.
  • ben absinthe ictikten sonra diye biliyorum.
hesabın var mı? giriş yap