şükela:  tümü | bugün soru sor
  • van yüzüncü yıl üniversitesinde aynı hayvan deneyi çalışmasının iki farklı öğretim üyesinin tezi olarak yök kayıtlarına kaydedilmesi rezaleti.
    ne güzel iş sen öğretim üyesi bir profesör olarak iki farklı kişinin aynı tezi kendileri yapmış gibi yayınlamasına ve bu sayede akademik yükselmelerine izin ver.
    şimdi mutlaka ya bu çalışmayı ikisi beraber yapmışlardı o yüzden ikisinin de aynı tezi yayınlamasına izin verdim gak guk diye açıklama gelir.
    ülke sahtekarlığın kutsandığı bir bataklık oldu.
  • ilki çok tuttuysa demek ki, aynısından bir tane daha yazmışlar. insan kopyaladığı tezin başlığını değiştirir. akıl fikir diliyorum.
  • başımızdaki bela topuyla tüfeğiyle tam tekmil bir cehalet ordusu. kişiler umrumda değil çalmanın, yalanın, riyanın kültür halini alması ürkütücü olan.
    bir gün uyanıyoruz biri roman çalmış, bugün biri tez. peki yarın, yarına ne kaldı?
  • (bkz: van yüzüncü yüzyıl üniversitesi)

gazetecinin haberini yaptığı üniversitenin adını bilmemesi de ayrı rezalet. en son enstitünün adını kopyala yapıştır yapmış olacak ki numunelik bir doğru yazım bırakmış.

tezlere diyecek söz bulamıyorum. tek fark birinde 4 haftalık bir deney grubu kullanılırken diğerinde 20 haftalık kullanılması sanırım.
  • eskiden öğretmen ödev verdiğinde yapmazdık. sınıfın çalışkanından ödevini ister, başlığını, içindeki gereksiz cümleleri değiştirir, kendimizce bir iki bir şey katar öğretmene teslim ederdik. çocuk aklımızla ne kadar yaratıcıysak demek ki öğretmen hayatta anlamazdı. o zamanlar anlamış numarası yapan hoca falan da yok, aynısını yaptığını farketse kulaklarından tavana asarlar insanı. bu adamlar akademisyen olmuş, madem aynısını yapacaksın bari içindeki bir iki şeyi değiştir değil mi, sahtekarlığın bile bir yolu yordamı var. ama bunlarda o kafa da yok. biz de bu salaklardan eğitim, öğretim bekliyoruz işte. vay halimize.
  • akademinin ele ayağa düştüğünün bir başka kanıtı.