• trt, "prodüktör" olarak görev yapan personelini buraya gönderiyormuş eğitim için... okulun yıllık ücreti 50.000 dolar ve diğer yaşam masrafları için de aylık en az 1000 dolar lazım. (x10 ay) yani bir personelin trt'ye maliyeti 60.000 amerikan doları. kabaca 200.000 türk lirası.

e peki neden hala "trt iç yapımlar" yarak gibi comic sanslı işler üretiyor amk??? vıcık vıcık "deezem senmi bişirdin bazlamaları, ah benim güzel deezem oy oy oy" tarzı gezelim görelim programlarından bıktık amk.

national film board of canada da püblik, türkiye radyo ve televizyon kurumu da püblik sözüm ona.

nfb'nin portfolyosu, al buyur: https://www.nfb.ca/
  • gelecek sene ekim ayında burslu olarak concept art+animation'a başlayacağım okul. daha koskoca 11 ay var ve heyecanlıyım. şehrin kendisi olsun, seneler boyunca üzerinde çokça durduğum, hayallerimde çok büyük yer kaplayan meslek dalını artık giderek daha yakından gerçekleştirecek olmanın ve kendime muhtemelen yeni bir kapı aralayacak olmanın heyecanı ile yerimde duramıyorum şu sıralar.

ufak önerileri olan, gitmiş, gidecek suserler yeşillendirebilir.
  • hayallerimin film okulu.
    çok sıkı bir eğitimle diğer firmaların 3-4 yılda öğrettiklerini 1 yılda öğrettiklerini söylerler sitelerinde.
    bir yolunu bulup gitmem orda animasyon / görsel efekt bölümünde eğitim almam gereken bir kurum.

(bkz: bekle beni ben geliyorum)
  • kevin smithin gidip de "bana burda bir bok öğretmiyorlar, buraya vereceğim parayla ben ilk filmimi çekerim" dediği ve clerksü bizlere armağan etmesini sağlayan okuldur ayrıyetten... neredeyse bütün filmlerinde yapımcılık * yapan can dost scott mosier ile burada tanışmıştır...
  • zamanında açtıkları video yarışması sonucunda kazanana burslu okuma hakkı vermişlerdi. aradan birkaç sene geçti ama hala arada açar izlerim o videoyu.

http://www.youtube.com/watch?v=kexop97kuny
  • kanada vatandaşı olmadığınız taktirde film production eğitimi için sizden senelik elli üç bin kanada doları**, talep eden tanınmış, iddialı okul. bir arkadaşım burslu kabul aldı* ancak vermiş oldukları burs, anlattığı kadarıyla, okulun harcını karşılar nitelikte. haliyle aldığı/alacağı her ders için belirli miktar bir para çıkması* gerekmekteymiş. okul ile iletişime geçtiğiniz zaman sizinle uç noktada ilgileniyorlar misal beni iki kere kanada'dan aradılar akabinde e-posta ile iletişime geçtiler. okulun sloganı diğer okulların verdiği dört senelik eğitime kıyasla bir senelik yoğun ve kaliteli eğitim şeklinde. kendilerine gene sordum bu program bir senlik, sizce de kısa değil mi bu süre diyince* biz bu işin piyasasına kalifiye eleman yetiştiririz bizim için önemli olan not değil deneyim ve alanına* hakimiyettir dediler.** para mevzusunundan dolayı şuan başvuramayabilirim tarzı bir cümle ile karşılarına çıktığımda admission advisorları vfsye kesin olarak başvurmayı karar verdiğimde bütçe planlama/yardımı konusunda kendilerine danışabileceğimi ve detaylı konuşabileceğimizi söyledi. hani bir ihtimal buradan bir şeyler* çıkabilir.

edit: blackbasat'ın bilgilendirmesi üzerine okul ücretini düzelttim.
  • sonunda başladığım, ilk hafta falan dinlemeyip ödevleri dayayan okul. 2 gündür parkeyle kardeş olmuş bir şekilde fotoğraf çekiyorum, böyle giderse bir yıla benim bu dizler çürür.
  • yaptığım işlerin burs almama yeterli olduğunu öğrendiğim okul. kanada birden gözüme güzel gelmeye başladı okulu araştırdıkça, sanırım bir alev yetecek buradan gitmek için.
    çevremden gidenler ve onların dönemlerindekilere göre okul bittikten sonra ea sports, mozilla gibi firmalarda iş bulduklarına şahit oldum.
    asyalı sayısı da fazlaymış zaten daha ne olsun.
    al beni ea sports
    şu işlerinin kurgucusu, yönetmen yardımcısı, animasyoncusu olayım ea sports
  • bu sene okuyacağım okul (bkz: stres)
  • film okulundan ziyade grafik-animasyon okuludur. zaten iddialı olduğu alan bu alandır aslen. programları bildiğim kadarıyla hep 1 yıllık, yani akademik anlamda kağıt üstünde bir faydası yok ve bahsedildiği üzere nitelikli-kalifiye eleman yetiştirmektir amaçları, alanında en iyileri yetiştirmek değil.
hesabın var mı? giriş yap