şükela:  tümü | bugün
 • vandallar unutulmaz kartal tibetin oynadığı bizim beğenerek ve hala eksiklerini bulmaya çalışarak izlediğimiz tarkan filmlerinde bir viking topluluğunun adıdır.
  belki hatırlarsınız bu vandallı bölümde bir ahtapotunda *rolü vardı. mükemmel bir sinema şaheseri.
 • (bkz: vandalizm)
 • viking degil germenic bir kabiledirler ms. 429-534 arasi kuzey afrikada bir krallik kurdular. roma'yi yagmalayan ve roma imparatorlugunun cokmesine neden olan barbar kavimdir. romayi tamamen yokedisleri ve ele gecirirken sebep olduklari yikim nedeniyle vandalizmin isim babalaridir.
 • iskandinavya'dan yola cikip roma, ispanya, afrika,.. nereyi bulurlarsa el atmis olan bu gocebe insanlar "sanat/guzellik yagmaciligi" ve "sanat/guzellik dusmanligi"yla suclanmis; bu iki eylem de o sert irktan yola cikarak "vandalizm" diye adlandirilmistir. size sormak isterim ey sozluk kullanicilari, tracey emin ve damien hirst'in yaptiklari vandallar'in yaptiklarindan daha buyuk vandalizm degil midir?
  kahrolsun tracey emin! kahrolsun damien hirst! yasasin ozgur vandallar!
  olup bitenleri anlamak icin lutfen (bkz: vandalizm), (bkz: tracey emin), (bkz: damien hirst)
 • (bkz: the vandals)
 • (bkz: van dala)
 • eski kartaca imparatorlugu'nun bulundugu alana yerlesmislerdir ve burada yeni bir imparatorluk kurmuslardir,ta ki belisarius'un doğu roma kuvvetleri gelene kadar.kuruculari geiserich'tir ve attila'nin arkadasidir bu kisi.batı roma'ya en son oldurucu darbeyi vurmuslardir.
 • tarkan filmlerinde bize orospu çoçuğu olarak lanse edilen kavim.

  attila'nın çocuğunun kaçırıldığı tarkan altın madalyon'da yavşak krallarını zeki alasya oynuyordu metin akpınarsız. kraliçeleri de bütün avrupa fahişelerinin maskeli kraliçesiydi, o derece.

  vandalların bir tanesini tenzih ediyorum bu şerefsizlikler yumağı içinde. tarkan marsın kılıcı'nda vandal kralı genzeriko'nun kızını canlandıran lale belkıs bir vandal dişisinin nasıl olması gerektiğini hepimize göstermiştir: "madem ki vandalsın vakit geçirmeden domalmalısın."
 • bir cermanik * kavim olan vandallar, kavimler göçü denilen devasa attraksiyonun sonucunda kuzey almanya bölgelerinden çıkıp evvela fransa üzerinden ispanya'ya doğru inmiş, akabinde kuzey afrika'ya inerek burada kartaca merkezli birkaç asır kadar yaşayacak bir devlet kurmuşlardır.

  geiserich döneminde attila'nın çocukluk arkadaşı olan kral geiserich, attila ile ittifak yapmıştır.

  güçlü bir donanma kuran vandallar, sicilya'dan yola başlayıp taa roma'ya kadar batı roma imparatorluğu'nu darmadağın etmişler, yağmalanmayan köy bırakmamışlardır..

  bu hegemonya geiserich'ten sonra zayıflamaya başlamakla beraber,belisarius ordularının kuzey afrika'yı fethiyle yok olmuştur.
 • bbc de seyrettiğim bir belgesele göre vandallar hiç hak etmedikleri bir üne sahiptirler, aslında hun korkusu ile ana vatanlarından ayrıldıktan sonra belçika -> fransa -> ispanya güzergahında ilerlemiş ve de gittikleri her coğrafyada dışlanmış ve saldırıya uğramışlardır. vandalların dini hıristiyanlık olduğu halde çok detay bir farktan ötürü papa tarafından "dinsiz" ilan edilmişlerdir. bu göçün başında doğan geiserich kavmine önderlik ederek onları cebelitarıktan geçirmiş ve kuzey afrika roma şehirlerini bir bir ele geçirmişlerdir. bu şehirlerin hiç birinde yağma, toplu katliam yapılmamıştır. kartaca'nın ele geçirilmesinden sonra roma vandallar üzerine bir ordu yollamak istemişse de kuzeyde hunların italyaya girmeleri üzerine bu operasyondan vazgeçmiştir. vandallar daha sonra bir kere roma'ya kadar ilerlemiş ve şehri ele geçirmişlerdir. bu fetih esnasında da katliam ve tahribat yapılmamış, sadece romalıların başka coğrafyalardan "ganimet olarak aldığı" altınlar kartacaya götürülmüştür.

  vandalların günümüze gelen kötü ünü, roma'ya yaptıkları bu saldırı ve ertesinde tarihin romalılar ve daha sonra papa'lık tarafından yazılmış olmasındandır. kendi soylarından günümüze gelen kimse olmadığı için kimse de tarihin herhangi bir devrinde onları savunmamıştır
hesabın var mı? giriş yap