şükela:  tümü | bugün
  • 1948 tarihli, abd'nin güvenliğini ilgilendiren ve karşılıklı yardıma dayanan bölgesel ve diğer ortak anlaşmalara katılabilmesini mümkün kılan karar. abd, monroe doktrininden beri avrupa ülkeleriyle ittifaka girmiyor, yalnızcılık politikası uyguluyordu. batı avrupa birliği'nin kuruluşunun hemen ardından sovyetlerin berlin sorununa ilişkin çıkarları karşısında senatör hoyt s. vandenberg 1948 nisan'ında senatoya bir karar tasarısı sundu. bu tasarıya göre abd başkanına bölgesel ve diğer ortak anlaşmalara katılma yetkisi veriliyordu. bu teklif, 11 haziran 1948'de kabul edildi ve bu karara vandenberg kararı denildi. bu karar ile abd, 1823'ten beri esas olarak uyguladığı politikasını resmen terketti.*
  • abd'nin izolasyonizm politikasını, 1. dünya savaşı'ndan sonra bir kez daha ve son olarak terk etmesine, o gün bugündür de dünyanın başına sarmasına yol açan senato kararı.
  • ab'nin tek devlet veya bir federasyon olma yolunda ilerleyip kendi askeri gücünü kurması (bkz: pesco) sonucunda abd için pekte bir anlamı kalmayacak olan karar.

    hem trump yönetiminin benimsediği first america politikası ve hemde avrupa birliğinin amerika ile çıkar çatışmasına düşmesi bu sürecin altyapısını oluşturan sebepler.