şükela:  tümü | bugün
  • yoksulluk sıralamasında dünyanın ilk 10'una giren laos'da istikbalini turizmde gören ülkeler kervanına katılan kasabası. vang vieng, büyüleyici gölleri, bir lokma bir hırka geçinip giden budistlerin yaşadığı tapınakları ve sisli topraklarıyla turizm şirketlerinin listesinde "keşfedilmemişi keşfedin" hanesinde yer alan bir yerdir. ama geceliği 40 cente kalacak yer bulunabilen bu cennetin ziyaretçileri şimdilik ceplerinde yerli halktan birkaç kuruş daha fazla para olan yoksul turistlerdir.

    batılı gençlere, en basit ilaçları bile yanlarında götürmelerini öğütleyen broşürlerde ön plana çıkan unsurlardan biri de ulaşımda yaşanan zorluklar. laos'da turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerin başında vang vieng geliyor. bu küçük kentin iki ana caddesi, kısa zamanda otel ve lokantalarla dolup taşmaya başlamış bile.
  • bu şehrin genç sırtçantalı (backpacker) turist akınına uğramasının en önemli sebeplerinden biri nam song nehri ve bu nehirde tubing yapılıyor olması. yuvarlak, küçük, tabiri caizse kamyon lastiği gibi bir şeye biniyorsunuz ve kendinizi nehire bırakıyorsunuz, nehir boyunca sıralanmış barlar var, onlara el ediyorsunuz, sizi halatlarla kıyıya çekiyorlar, ucuza çılgınca içiyorsunuz, sonra sarhoş bir şekilde nehirde devam ediyorsunuz, bir sonraki bara kadar. tehlikeli mi? kesinlikle. ama eğlenceli olması daha önemli.
  • turizmden başka geliri olmayan laos şehri. şehir ekonomisi batılı ve çinli turistlere endekslenmiş. şehirde herkes turistlere yada turizm'den para kazananlara bir şey satıyor yada turistleri bir yere taşıyor. kent merkezinin bir albenisi yok. ram song nehrini geçince (köprüden yaya geçmek için bile para vermeniz gerekiyor) bir kaç km sonra doğal güzellikler başlıyor. şehrin üç dört km uzağında muhteşem güzel tepeler var her birinde manzara noktaları oluşturmuşlar. giriş genelde 10000 kip yani 1.2 dolar. kendinize güveniyorsanız yaklaşık 300 ile 500 metre tırmanıp doyumsuz manzaraları seyredebilirsiniz. tırmanış orta zorlukta ama olduk oldukça dik. bunun dışında irili ufaklı lagoon ve mağaralar var. ayrıca farklı yerlere ziplinelarda kurmuşlar. aktivite ve doğa yürüyüşünü seviyorsanız beklediğinizi bulursunuz.