şükela:  tümü | bugün
 • %99,96 emicilikle bugüne kadar üretilen en siyah madde olduğu iddia ediliyor. farnborough international air showda ilk kez görücüye çıkan maddenin üreticisi ise surrey nano systems.

  http://www.surreynanosystems.com/news/19/

  http://www.independent.co.uk/…t-see-it-9602504.html
  http://www.cnet.com/…-darkest-material-super-black/
 • insan saçından 10 bin kat daha ince olduğu söylenen madde. (bkz: nasıl oluyor lan)

  edit:

  çıplak gözle nasıl göründüğüne dair:

  bilim insanları, dünyaca ünlü giyim mağazası "chanel"ın bu maddeden ürettiği elbiyesi giyen bir insanın sadece kafa ve ayaklarının görülebileceğini, gövdenin ise siyah bir boşluk izlenimi yaratacağını belirtti.

  ntvmsnbc
 • potansiyel metalci t-shirti hammaddesi.
 • minneapolis'deki (bkz: yankısız oda)ya uygulanması planlanan teknoloji. net bir tarih yok ancak katılımcılar arasında türkiye'den bir kaç isim de olacak.
 • yeni siyah madde kameraların daha iyi çekmesini sağlıyor

  son üretilen ekstra siyah madde daha fazla ışığı çekerek ekstra siyah tabakalar hassas kameraların ayarlanmasını ve istenmeyen ışığı yok etmesine yardımcı oluyor.

  surrey nanosystems’in baş teknik sorumlusu ben jensen, ındependent’a, “tepeleri görmek istiyorsunuz ancak sanki orada hiçbir şey yokmuş gibi gördüğünüz şey yalnızca karanlık kocaman bir çukuru andırıyor. bu çok garip geliyor,” diye belirtiyor. surrey nanosystems’taki araştırmacılar, vantablack adı verilen bu yeni maddeyi üretmek için, ingiltere’nin ulusal fizik laboratuvarı ve bir ingiliz şirketi olan absl space products ile birlikte çalıştı. maddenin ismi, maddenin vanta’dan (dikey olarak sıralanmış karbon nanoyüp dizisi) faydalanan mikroyapısına gönderme yapıyor. vantablack, gelen ışığın yüzde 99,965’ini çekiyor. guardian’a göre, vantablack’ten önceki bu rekorun sahibi dünyanın en siyah maddesi kendisine gelen ışığın yüzde 99,960’ını çekebiliyordu.

  vantablack’in yaptığı şey sadece görülebilen ışığı yok etmek değil. aynı zamanda, vantablack, surrey nanosystems’in raporuna göre, kızılötesi ışınlarının yüzde 99,85’inden fazlası dahil olmak üzere karşılaştığı diğer ışınları da çekiyor. vantablack’in üreticileri, vantablack’in, uydu ile birlikte, ekstra hassas kızılötesi kameraların ayarlanmasına yardımcı olabileceği uzaya gidebilecek kadar dayanıklı olup olmadığını test etti. nasa da dahil olmak üzere araştırma grupları, uzayda kullanılan görüntüleme malzemelerine varmadan istenmeyen ışığı çekebilecek daha karanlık bir madde üretmek için uzun süre çalıştılar.

  bilim insanları, vantablack’i, bir alüminyum levhanın üzerinde karbon nanotüpleri bir araya getirerek elde ediyor. tüplerin arasındaki küçük boşluklar ışığı çekiyor ve maddeden geri yansımasını engelliyor. birçok araştırma grubu, benzer mikroyapılarla, ışığı çeken siyah maddeler yapmıştı. surrey nanosystems’e göre, vantablack, ayrıca, diğer karbon nanotüpler kadar yüksek ısıya ihtiyaç duymuyor. bu da mühendislerin vantablack’i kaplama olarak birçok materyalde kullanabileceği anlamına geliyor.

  kaynak: popsci.com

  bilim.org / merve şen
 • vantablack, karbon nanotüplerden yapılmış ve görünür tayftaki ışınımın azami %99.965'ini yuttuğu için bilinen en siyah maddedir. yapısı itibariyle, yapay olarak "büyütülen" bir "dikey tüp" ormanıdır. ışık vantablacke vurduğunda; sekmek yerine içinde hapsolur, sonunda ısıya dönüşene dek tüpler arasında saptırılır.
 • bu dünyanın "en siyah" rengini anish kapoor tekeline almış. vay arkadaş.

  http://www.e-skop.com/…di/2839#.vtytfhmrihk.twitter