şükela:  tümü | bugün
 • uyanık p2p şirketlerinin şirket menşei olarak gösterdikleri yer. kazaa'ya bugüne bugün adam akıllı omuz atılamamasının sebebi. vergi vermeme cenneti.
 • endonezya ile iliskileri su an sallantida olan ulke.

  efendim, bizim icin pek de onemli olmayan ama bazilarinin hayatlarini adadigi bir mucadele gecenlerde bir haber programinda yayinlandi pasifik'in guneybati kiyilarinda..

  soyle ki: papua yeni gine'nin batisinda kalan kisma bati papua deniyor. bu bolge su an endonezya'ya bagli. fakat aceh gibi bu bolge de bagimsizligini istemekte. hele de onlerinde ulkeden bagimsizlik koparmis dogu timor gibi bir ornek varken.

  bati papua'nin bu konudaki en buyuk destekcisi ise vanuatu. cunku vanuatulular, atalarinin topragi papuaya karsi buyuk bir dostluk beslemekteler. kardes ulke olarak gordukleri bu bolge icin buyuk sempati besliyorlar.

  fakat gunun kosullari, politik ortam halkin istekleriyle pek de bagdasmamakta. zira, buyuk balik - kucuk balik iliskilerinin malum oldugu dunyamizda, vanuatu'nun buyuk baligi ise endonezya oluyor. daha onceden bagli olduklari ingilizler, pasifik konusundaki ilgileri malum bolgenin eski hakimleri fransizlar, ingilizler dolayisiyla ve butun o civarlarin agabeylerinden avustralya ile iyi iliskiler icinde olan vanuatu'ya son zamanlarda, cin'le birlikte endonezya da yaklasmakta. politik acidan endonezya ile iyi iliskiler kurmak isteyen hukumet ise buyuk baski altinda.

  halkin, kardes bolge bati papua'yi isgal altinda tuttugunu iddia ettigi, endonezya'ya karsi buyuk tepkisi var. halen toplum arasinda etkili olan kabile sefleri, endonezya ile yakinlasildigi takdirde atalarin ruhlarinin rahatsiz olacagini dusunuyorlar. bu nedenle bu seflerin hukumete karsi baskisi var. zaten tum adanin akraba oldugu kucuk ve sirin vanuatu'da bu baski karsisinda hukumet ne yapacagini dusunuyor.

  hic bilmedegimiz bolgelerin tutkulu ozgurluk mucadelelerinden birinin gerceklestigi bir ulke iste vanuatu. sefkatle mi yaklasmali, yoksa insanoglunun amansiz, hic bitmez dunyevi mucadelelerini, mucadelelerimizi nafile bir oyun mu gormeli?
 • new economics foundation (nef) adlı bir düşünce kuruluşu tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke. konuyla ilgili olarak;

  http://www.ntvmsnbc.com/news/379553.asp
 • ("kendini en mutlu hisseden milletler" sıralamasında bir numarada olmasına ek olarak)
  gsyih'e göre 233'lük listede 207. sırada.

  aynı "mutluluk" sıralamasında geli$mi$ ülkelerden almanya 81, japonya 95, birle$ik krallık 108 ve birle$ik devletler 150. sıradalar..
 • 8 ağustos 2006 itibariyle 6,7 büyüklüğünde bir depremle sarsılan mutlu ülke.
 • amerikan survivorının bilmem kaçıncı sezonunun geçtiği adacık ülkeciği.
 • varlığını fifa 98 sayesinde öğrendiğim ülke. dünya sıralamasındaki en zayıf takımdı da kendisi. az dünya kupası kaldırmadık kendileriyle.
 • fifa 98 wc nin en zayıf takımı olması nedeniyle brezilya vanuatu maçı yapıp kendimi denememle öğrendiğim ve ilginç bir şekilde o dünya kupasına bir hakem yollayan ada ülkesi