• ingilizce elektronik sigara içme eylemine verilen isim, buhar kaynaklı olmasından mütevellit bir smoking analogu, evet.
 • derhal süper yaygınlaşması gereken zımbırtı.

  smoking de smoke içiyosan, vaping de vapor içiyorsun. yani ciğerine duman yerine buhar çekmiş oluyorsun. peki neyin buharını ciğere çekmiş oluyosun?

  vaping bi kaç farklı şekilde yapılıyo, elektronik sigara diyenin ağzına vurasım geliyo ama bir yandan en yakın benzetme herhalde elektronik sigara hakikaten. aslında nargileye 'büyük cam şişeli, borulu sigara' demek gibi bişi biraz da. yoksa vaping pen, mod vs denilen zımbırtılarla yapılıyor vaping.

  bir vaping pen üç bölümden oluşuyor, tank, wick bir de pil. tankınıza e-sıvı koyuyorsunuz (juice), pil ile tankın içindeki coil (wick) ısınarak bunu buharlaştırıyor, siz de bu buharı içinize çekiyorsunuz.

  bu sıvı iki ana şekilde satılıyor, pg (propylene glycol) ve vg (vegetable glycerin). ikisinin farklı avantajları ve dez avantajları var ama en güzel tarafı, ikisi de sigaraya kıyasla 400 kata kadar daha güvenli, daha az zararlı (diyorlar). nikotinlileri ve nikotinsizleri var. sıvının nikotin seviyesini seçebiliyorsunuz.

  eğlenceli kısmıysa şu,

  nargile gibi tadı var, sıvısının elmalısı, karamellisi, redbullusu, türk tütünlüsü filan var. batarya ve coil gücüne göre çılgın büyük bulutlar yaratabiliyor, bütün gün elinde bununla pıf pıf içerek gezebiliyorsun, sigara gibi duman olmadığı için iç mekanlarda içilebiliyor, koku bırakmıyor ve sağlığa zararı kahve içmenin zararıyla denk (diyorlar).

  ben bunun satıcısı filan değilim, çok reklam yapmışım gibi oldu ama sebebi şu, ben de hayvan gibi sigara içiyodum, annem de hala hayvan gibi sigara içiyor, bir de geceleri öksürmekten sabaha kadar uyuyamıyor.

  ben sigarayı bırakmak da istemiyorum. dumanını, elimde oynamasını, tadını, boğazıma çarpmasını hepsini seviyorum. erkek arkadaşımın zoruyla, 'temem len kaç para bi elektronik sigara, alayım en ucuzundan bi tane de sussun şu' diye aldım, ertesi gün koşarak gidip bi tane de pahalısından kendine aldı, ben yeni tank aldım filan.. böyle nikotinsiz sıvı filan aldı, çünkü acayip keyifli birşey. elinde pipo/nargile arası birşeyle gezebiliyorsun, ve sağlığa zararlı değil (sigara kadar zararlı değil)!

  bu aletler kesinlikle sigara bırakma aracı değil yalnız onu söyleyeyim. o şekilde kullanılabilir ama asıl olayı hakikaten kendisi zevkli birşey. sırf zevk için içilecek birşey.

  sigarayı bırakamayacak kadar çok seviyorum. keşke böyle zararsızı olsa onu içsem hep, bırakmak zorunda kalmasam diyosanız, hemen vaping olayını araştırmaya girişin derim.

  --

  4 ay kullandıktan sonra gelen eklemeler:

  sigarayı bıraktım gibi birşey. sigarayı bırakıcam diye buna geçmiş değildim, ama elektronik elimin altında oldukça bir de sigara içme ihtiyacı hissetmiyorum. nikotin bağımlılığından kurtulmuş filan değilim yalnız, elektronik de içemediğim zaman hissediyorum o sinir basmalarını filan. yani tamamen sigaranın yerini almış durumda.

  kullanım olarak da şöyle, 2 tane batarya almak lazımmış çünkü biri şarj olurken diğerini kullanıyorsun. bataryaların büyüklüğüne göre, tipine göre farkları var. bazı bataryaların üstünde volt ayarı oluyor. bu sizin kullanım tercihinize göre çok lazım olmayabilir. benim bi bataryamda bu ayar var, diğerinde yok.

  başka bir kullanım konusu da şu ki, bu tankın içinde sizin juice'u ısıtıp buhara çeviren coilinizin olduğu wick diye bir parça var, bu zamanla yanıyor ve haftada bir filan değiştirilmesi gerekiyor, ne sıklıkta içtiğinize bağlı olarak. wick aslında en kilit parça diyebilirim, çünkü buharın tadını kokusunu etkiliyor. eğer buharın fazlaca genzinize vurduğunu hissediyorsanız, yanıkımsı tat gelmeye başladıysa filan wick'i değiştirme zamanı gelmiş demektir.

  kullanımıyla ilgili bir kaç püf noktası da yazayım;

  ağzınıza juice geliyosa, yeni wick takarken çok sıkmış olabilirsiniz, juice'un tanka gitmesini engelleyen lastik koruyucu hemen sıkışıp eprimiş olabilir. yeni wick takarken çok sıkmayın. yerinde duracak kadar çevirin yeter.

  hala ağzınıza juice geliyosa çok asılarak emiyo olabilirsiniz. buhar oluşmadan emmeye başlayıp buhar bittikten sonra emmeye devam ediyor olabilrisiniz. böylece o zaten sıkıştırılmaktan eprimiz olan koruyucu minnacık lastik basınca dayanamıyor olabilir. 'yav daha yeni wick taktım niye hala juice geliyo' diye kala kalıyor olabilirsiniz. (yaptım bu hataları ordan biliyorum)

  buhar tanktan ağzınıza gelene kadar ufak ufak yoğuşuyor. günde bir kere filan dürdüğünüz bir peçete parçasını ağızlığa sokup içerde yoğuşan damlacıkları temizlerseniz artık ağzınıza asla juice filan gelmez.

  yeni wick taktım buhar gelmiyo, bataryayı şarj ettim hala azıcık bişi.. bu ne? wick mi kötü? batarya mı öldü? juice mu kötü? diye düşünüyorsanız, muhtemelen hiç biri, muhtemelen wick'in resistansı bataryanıza göre yüksek.

  wicklerin üstüne 1.8ohm, 2.1ohm vs vs diye yazar. dükkana gidip bana şu şu marka tank için wick ver derdiğinizde adam 'kaç ohm' diye sormuyosa kafasına göre bişi veriyodur. siz sorun, bu kaç ohm diye. farklı resistanslarda wickleri denedikçe hangisi sizin bataryayla iyi sonuç veriyo, hangisi daha buhar çıkarıyo, hangisi çabuk yanıyo filan çözmeye başlarsınız.

  --

  son not: türkiye'de yaygın değil biliyorum ama ben vaping e başlarken böyle şeyleri nerden öğreneceğimi bilememiştim. şimdi mevzuyu çözdükçe buraya yazıyorum ki benim durumumda olanlar biryerlerden öğrenebilsinler. zaten de herhalde yakında türkiye'de de hipsterların elinde türemeye başlar bu. burada yaşlısından gencine herkesin elinde görüyorum. ilk başta sokakta filan çekiniyodum, elimde abuk subuk bişile duman çıkartıyorum diye. ama hayır, çok yaygın. duyduğuma göre avrupa da da çok yaygınmış. türkiye'de de yaygınlaşır biran önce umarım.

  --

  ben buna başlayalı 1 yılı geçmiş, update etmiş olayım, keşfettim ki markasına göre 3 ila 6 ayda bir tank değiştirmek gerekebiliyor. akıtma kokutma yapmaya başlıyor eskidikçe. wickleri suyla yıkayıp tekrar kullanmak diye bir şey mümkün. sonsuza kadar değil tabi, ama bir kere yıkayıp sonra minimum 24 saat kurumasını beklerseniz, iyice kuruduktan sonra bir süre daha kullanılabiliyor. ikinci bir yıkamayı kaldırmıyor ama.

  vaper's tongue diye bir şeyden haberdar oldum. bu gerçek bir şey, bana da oluyor. ama hiç endişelenecek kadar garip bir şey değil. ağızda kuruluk ve burnun normal olarak kokuya alışmasıyla ilgili bir durum. vapers tongue denilen artık aromayı tadamama hali bana bütün gün yoğun bir şekilde bunu içtikten sonra oluyor. ağzım da kuruyor. su içince geçiyor.

  1 yıl bunu kullandıktan sonra henüz su içmekle geçmeyen bir yan etkisini görmüş değilim. eskiden ne kadar çok sigara koktuğumu fark ettim. saçımdan kıyafetlerimden filan sigara kokusunun uzaklaşması radikal bir değişim oldu. şimdi biri bahçede bir sigara içip yanıma gelince höfür höfür sigara kokuyormuş gibi geliyor. eskiden ben günde bir paket içerken nasıl kokuyordum kim bilir.. çok fena. şimdiye kadar 3 kere tank değiştirdim, 1 kere yeni batarya alıp eskisini çöpe attım. başlangıç kiti diye sattıklarıydı çöpe attığım, diğer iki bataryam bu kadar süre sonra hala gayet güzel çalışıyorlar. hala günde bir kere içini açıp temizliyorum ama çok alıştım bunu yapmaya, 60sn'yi geçmiyor bütün iş toplamda. ufak da bir cüzdan kadar çanta aldım, bataryaları, tankı, juice şişelerini filan ona koyup çantama atıyorum, iş yerinde, sokakta, cafede filan çıkarıp doldurup edip tüttürüyorum. gayet pratik, kullanılabilir bir şey olarak hayatımda yerini buldu yani.

  ya da özetle: https://www.youtube.com/watch?v=bnct1nqyafs
 • böyle bir çılgınlık yok. smoking demode olmuş, vaping ise yeni moda.

  yarışmaları bile var bu olayın.
 • bi arkadaş kapalı alanda yapınca yav dur napıyosun dediğim olay, sigaramsı elektronik aletin içimi için kullanılan fiil. meğer sigara içilmeyen yerlerde içiliyormuş e sen buna smoking demezsen, tütünlü mamul sıfatına sokmazsan adam da boşluktan yararlanır. sigarayı azaltmada yardımcı bile olur

  edit: uçaklarda uyarı yapıyorlar, sigara ve elektronik sigara içilemez diye. birileri uyanmış..
 • nikotin bagımlılıgı ile gurmelik ve eglencenin karışımı olan etkinlik.

  gerçekten sigara bırakma amaclı olmamasına ragmen 20 gündür sadece 10 tane gerçek sigara icmisimdir. o da şarjım bitti diye falan.

  türkçesi "buharlamak" olarak çevrilebilir. buharlıyorum, buharlıyorsun, buharlıyorlar gibi
 • yil olmus 2019, vaping basligina 5nci entry yi giriyorum (buralarin coktan senlenmesi lazimdi). deneme asamasindayim, bakalim sigaraya alternatif olacak mi.

  bu arada farkindayim, e-sigara daha popular bir kavram sanirim.

  ancak ben vaping demeye devam edecegim.
 • p:f 100, kafam rahat olayı.
hesabın var mı? giriş yap