şükela:  tümü | bugün
 • 2010'ların başında chillwaveden koparak ortaya çıkmış microgenre ve sanat hareketi.

  görsellik olarak vaporwave; glitch art, antik yunan heykelleri, windows 98, eski tip bilgisayarlar, vhs, arcade oyunlar, pikseller, cyberpunk göndermeleri ve batılı olmayan** ögelerin bir arada kullanılmasıyla oluşturulur. sürrealizm ve geçmişe özlem yoğundur. görsellerde pembe, mor, bebe mavisi gibi rahatlatıcı tonlar hakimdir. görselin üzerine yazı yazılacaksa katakana, kanji, hangıl alfabeleri ve ayrık harflerden oluşan vaporwave fontları kullanılır.

  örnek
  örnek 2
  örnek 3

  müzikal alanda ise başta elektronik müzik olmak üzere chillwave ve seapunk temel alınır. 80'ler, 90'lar ve 2000'lere ait samplelar yavaşlatılır, vokaller bozulmaya uğratılır ve üzerine yeni sesler eklenir. *** şarkı isimleri genellikle görsellerde olduğu gibi vaporwave fontlarının yanında kore ve japon alfabeleriyle yazılır.

  kafam yoğunken şu tarz chill vaporwaveler dinlemeyi tercih etsem de diğer microgenrelerle harmanlanmış hareketli vaporwaveleri daha çok seviyorum. favorim bu eşsiz sanat eseri.

  vaporwave tüketim kültürüne karşı çıkmak için doğmuş bir hiciv sanatı olmakla beraber milenyum insanının yaşadığı bunalımın ve karmaşanın bir dışavurumudur esasında.

  son olarak yeni başlayanlar için vaporwave *
 • gubarwave den aşınayım bende
  bu akşam iyice bir irdeledim soundcloud araştırmalarına kadar götürdüm bir iki yapılmış electro ve future arabesk başlıklarını inceledim ne olduğu hakkında çok detaylı bir bilgim yok ama keyifli
 • hiç büyümeyen çocukluk aşkları anlatılarak icra edilen bir tür boru sesleri bütünü. antik kelt yazıtlarında bugüne kadar kendisine en yakışan makyajlarının birer örneği dinlenerek kişinin düşündünyasında kolaylıkla anaokulu zamanlarına ışınlanabileceği rivayet edilmektedir.
 • eskileri akıllara getiren bir şarkı türüyken artık her yerde görebileceğimiz bir zamazingo. genelde mor renklerin hakim olduğu görseller ve absürt olan her şeyin bir arada olup o kadar da iğreti durmaması gibi fikirler uyandırır.

  youtube bünyesinde bunu harmanlanmış bir şekilde kullanan yorekok var benim bildiğim. videolarda kullandığı şarkılar, renkler, görseller tamamiyle bu akımla alakalı.
 • bir sanat akımı olduğundan, müzik türü bile yapıldığından başlığına girince haberdar oldum. benim gelme sebebim tamamen uygulamasını övmekti. kolaj yapımında kolaylıkla kullanılabilecek basit bir uygulamadır. benzerlerinin çoğalması dileğiyle.
 • insanın burnunda kahve kokusu ve aklında güzel bir ortam canlandıran müzik türü. synthwave ile birlikte dinlenirse zihni temizler.
 • kışın daha bir güzel giden alt janre

  buyrun
 • az önce ekşi sözlük sayesinde haberdar olduğum janr. verilen örneklere bakınca aklıma roygbiv geldi.

  roygbiv - boards of canada
 • kendine özgü bir ruhu olan müzik akımı. aşağıda leziz örneklerini de sunacağım. öncesinde vaporwave akımının ne olduğu ile ilgili tatmin edici bilgiler vermek istiyorum.

  sanki müziğin başka galaksiler, diyarlardan gelen yönü gibi yabancı bu gezegene. bir o kadar da buraya özgü. çünkü önceyi anımsatır, onu deneyimlemiş olana. retro teknoloji esintileri ile doludur gördüğünüz görseller, duyduğunuz tınılar. 80's, 90's hatta 00's yılların başları yoğun bir şekilde hissedilir, oradasınızdır, sanki zihninizi oluşturan temellere küçük bir yolculuk gibi.

  bu bağlamda söz konusu retro dönemin teknolojik, atmosferik esintileri sunulduğu gibi, yine o yılların şarkılarından bölmeler* alınıp onların bir aranjmanını görürüz. aslında ele aldığı yıllar, dünyada teknoloji rüzgarının eseceği zamanların pratikteki ilk yılları olduğu için, o yılları bilen herkesin yakaladığı samimiyeti yeniden göstermektir bu akımın niyeti. eski windows sürümleri, atariler, piksel görünümler, eski oyunlar, dergiler veya o yılların iç ısıtan şehir manzaraları animasyon biçiminde, genelde turkuaz, mor, pembe gibi renklerin ve onlara yakın tonların karışımı olarak önümüze sunulur. elbette olay hem görsel, hem de işitseldir böylece.

  freudian* açıdan bakarsak, bizler bu ruhun -yani vaporwave akımının- sahip olduğu bileşenlerin bir kısmını daha önceden tecrübe etmemizden ötürü, bu eski tecrübelerin farklı bir yorumunu işitsel ve görsel olarak yeniden deneyimlediğimizde, bilincimizi tetikleyen bu tını ve görsel araçlar, müzikten daha önce almadığımız ya da belli bir ölçüde aldığımız farklı bir haz türünün yoğun şekilde alınmasını sağlıyor. belki en başta, buna başka galaksinin müziği dememin sebebi de budur.

  vaporwave'deki eskiye geri dönüş, onda var olan içtenliğin ve samimiyetin özlemi ile birlikte, günümüz modernitesine, popüler öğelerine de aynı zamanda eleştiri barındırır. bu "aykırılık", söz konusu eleştiriden gelir. kapitalizmin doğurduğu tüketim kültürü ile dalga geçer, zıt yönünde aykırıklıklar gösterir. adının, duyurulan ancak çıkmayan ürün anlamına gelen vaporware'den gelmesi bu yönü ile etkileyicidir. ticari kaygı gütmez. müzik isimleri fazla hit alsın diye afili olmak zorunda değil, genelde müzik hangi duyguları hissettirecekse ya da neye aitse onla ilgili bir isim belirlenir.

  söz konusu tüketim kültürü öyledir ki, sizden sadece eşyaları değil, insanları bile hunharca tüketmenizi ister. onun* varoluşu buradan gelir. vaporwave ise eskide olana sahip çıkar. onu harcamayı değil gözetmeyi kendine amaç edinir. bu açıdan sanatsal bir başkaldırı görünür, ayrı bir hoşnutluk katar hislere.

  chill out'un bir alt dalı gibi gözükse de ondan ayrık, fakat temeli ona dayanan bir akım olduğu gerçeğini unutmamak lazım. 2011 gibi kendini göstermeye başlasa da, 2015'den sonra özellikle avrupa ve amerika'da tutkununu önemli ölçüde artırdı bu akım. çeşitli mecralarda dinlenme sayıları aslında bazı kitlelere ulaşabildiğini ortaya koymakta olup, ülkemizde pek bilinmemekte şu an.

  vaporwave akımında görsel olarak, yukarda verdiğim örneklerin yanında çeşitli anime ve çizgi film/diziler de sık kullanılır. öyle ki, the simpsons dizisi neredeyse bir alt dalı haline gelmiş, adına simpsonwave demişlerdir. benim de bu akımla tanışmam simpsonwave örneklerinden biri ile olmuştu. ek olarak tom and jerry, the pink panthere, sponge bob gibi çizgi filmleri de görürüz.

  ve gelelim sevdiklerim arasından bazılarını sunmaya; (müzik - sanatçı adı)

  why me? - simpsonwave (bu akımla tanıştığım müzik)
  5:32pm - the deli
  the burn marks on my epiano wont go away - a l e x (en sevdiğim ilk 5'de yer alır)
  no one would miss me - a l e x
  letting go - greafer
  honey - moow
  oblivion - rufi-o, lily potter
  i was feeling down, i found a nice witch and we're friends - in love with a ghost
  moonrise kingdom - prima
  her - kendall miles
  summer night - esprit
  nightdriving - aquacola
  destine - vector graphics
  we forgot each other's name - heavy hearts
  i saw you in the dining room today - lamb beatz production
  last time - idealism
  lonely - idealism
  iloveyou - a l e x
  how miserable do i have to be to make you happy - beowülf
  unsaved info - joji
  everywhere and nowhere - biosphere
  waltz to the end of time - biosphere

  bunları seçerken epey zorlandım, birçok sevdiğim örneği var. daha sonra editler ve kendi spotify listemi de yayınlarım belki, kim bilir?

  edit: https://open.spotify.com/…si=craqznceqgibi-o3guz6fg söz konusu çalma listem için buyrunuz.

  takip etmenizi tavsiye ettiğim kanallar:

  neotic
  artzie music
  s o u n d s t a t i o n
  mellowbeat seeker
  dreamwave
  n o s t r a d a m u s
  ambition
  sonradan eklenen: kurdtbada