şükela:  tümü | bugün soru sor
 • denizi kirlettiği, martıların doğal diyetine zarar verdiği gerekçesiyle ido nun aldığı yeni karar.

  yasak dahilinde martılara ve tüm uçan kuşlara her türlü yiyecek maddesinin atılması, bir genelge ile yasaklanıyor.
 • vapurları yasaklamak isteyen zihniyetin, şehir hatları vapurlarının olmazsa olması "vapur keyfi" ve bir nevi buna yönelik yapılan "vapurumu vermiyorum" kampanyasıyla duvara toslamaları sebebiyle almaları beklenen, "vapur keyfini ortadan kaldırmalıyız, böylelikle kimse bir şey diyemez." temalı kararlarına yakışacak cinsten bir örnek. bunun ardından da, aynı zihniyetin şehir hatları vapurunda "üstünüze dökülmesin" gerekçesiyle çayı, sahlepi vs. yasaklayacağı günleri de bekliyor, bizi düşünen yetkililere buradan sevgilerimizi gönderiyoruz. bu arada merak edilen konuların arasında, olursa nasıl olacak bu yasağın yaptırımının kime uygulanacağı sorusu da mevcut. simit satan mı, atan mı, yoksa yiyen mi daha suçlu sayılacak. ya da mesela, atmazsak da, öyle kenardan usul usul uzatırsak yasağın kapsama alanı bizi de kapsar mı?

  öte yandan, eminönü meydanını pisleten(tabi evet) güvercinlere ve güvercinlere yem atanlara da zamanla sıra gelir diye beklemekteyim, ya da pencere pervazında kuşlar için bırakılan yemlere, ekmek dilimlerine. yapmayın ama, bu kadar da olmaz ki. kuşun diyetiyle oynanmaz ki, şişmanlıyorlar, sonra sevgili istanbul'umuzun avrupalı yüzüne hiç yakışmayan obez kuşlar uçuşmaya çalışıyor semalarımızda. fotoğraf çekmeye çalışan turiste ayıp. di mi ama.

  not: sevgili yetkililer. vapur köpüklerini de eliniz değmişken yasaklasanız da üstümüze sıçramasa?
 • yasaklayan zihniyet erkut abi'ye havale edilmelidir;

  -şimdi bunları alın. paşabahçe vapuruyla dünya turuna çıkartın. seferdeyken sürekli martıların attığı simitle beslenecekler. başka yemek vermeyin. günde 3 posta güverte temizleyecekler. döndüklerinde çımacılarla halay çektirin.
 • efendim bunun yerine ben dilekceyle denizcilik isletmelerine basvurarak cok daha mantikli olan "martilarin vapur yaninda ucmasi yasagi"ni onerdim. cok sicak bakildi. vapurda caya 2den fazla seker atilmasinin yasagi ciktiktan sonra muhtemelen ele alinacak. marti temsilcileriyle gorusme planlaniyor..
 • martılar açısından bakıldığında da, gayet üzücü olan talihsiz bir yasak. gerçi, yasak konulmasına pek tepki göstemeyen bir toplum olarak bir süre sonra martıların simit keyfi umurumuzda olmayacaktır. en fazla birkaç hafta gündem oluşacak, geyikler dönecektir.

  ama bundan 1 yıl sonra yada 5 yıl sonra, benim simitten aldığım keyfi bir martı alamayacaktır. ne üzücü.
 • martılardan gelecek toplu kanat kapama eylemi ile vazgecileceğini umdugumuz uygulama.
 • geçmişe gözyaşlarıyla veda etme zamanı geldiği açıklamasıdır.
  ne şehittir ne gazi...
 • ido'nun 3 martı, 1 simitçi, 7 martılara simit atan vatandaş ve 376 martı düşmanı vatandaşa sorup yaptığı anketin sonucunda %98 oranında vapurda martılara simit atılmasın sonucunun çıkmasıyla aldığı karar. anket sonucundan anlaşılacağı üzre martılar formu doldururken görevlilerden yardım istemiş, görevliler de muhtemelen martıca bilmediğinden sonuçta biraz şaibe olmuş. anket sevdası güzel bir şey tabi..bu aralar anketler pek meşhur, dinimizi ne kadar bilioz anketi, yasak koycez koyalım mı anketi. niye böyle yaptınız derlerse cevap hazır. 100 kişiye sorduk böyle dediler, ben bişiy yapmadım valla..oh ne ala memleket..
 • daha süper bir çözüm martıları yasaklamak şeklindedir. mesela tüm martılar toplansa, uzakta bir yere götürülse, geri dönemeseler. mesela, çeşitli nedenlerle daha önce kullanılmış hayırsızada ya da eşek adası...

  yok. olmadı galiba bu.
 • (bkz: sazan avı)
  ya da boyle olmasini umid ediyorum...
38 entry daha