şükela:  tümü | bugün
  • vapurun her kısmında her saniye bir şeyler çalışmasının bokunun çıkmasıdır. şimdi de yabancı arkadaşlar başlamış çalmaya bir de laf bulmuşlar müziğimize destek olmak ister misiniz diye. yani birilerinin ekmeğine ancak bu kadar güzel yağ sürülür bu müziği tamamen yasaklasınlar diye. millet bunalmış iş güç yorgunluk vapurun kıçında klarnet başında kıllı ne dediği anlaşılmayan aşırı duygusal gitarist ortada başka bi oluşum vapur keyfi değil düğün kompleksi. müziğin bile bokunu çıkarabilen halkımıza selam olsun.
  • bugün kadıköy - beşiktaş vapurunda da boy göstermiş olay. bugün saat 16:15 seferine bindikten sonra sıcaktan dolayı alt katta havalandırmanın serinlettiği bir yere oturalım dedik. yanımıza bağıra çağıra ağzı inanılmaz bozuk muhabbetler yapan üç tane kezban geldi. nereden geldi bu barzolar diye göz ucuyla bakmamla birlikte müzik yapmaya hazırlandıklarını gördüm. şarkılarını söyledikten sonra alkış gelmeyince bir de bozuk attılar millete.

sayın vapurda müzik yapan genç arkadaşım, hepimiz güzel müzik dinlemeyi seviyoruz, bunda hiç şüphen olmasın. ancak halk içinde bir sanat icra etmeye kalktıysan, ilk olarak kendi kişisel kalitene öncelik ver ki gerisi güzel gelsin. yoksa en kaliteli müziği de yapsan olmuyor işte. bir de mümkünse para isterken insanları taciz etme sınırını da aşmamaya çalış. antipatik olduktan sonra yaptığın müzikle de işi kurtaramıyorsun malesef. insanların kulağının dibinde bağıra bağıra müzik yap, kız arkadaşımın yanında pokemon çıkmıyor diye laf at sonra da ben seni alkışlayayım, oldu bu iş.

gerekli bkz olarak:
    (bkz: müziğimize destek olmak ister misiniz)

destek olmazsan:
    (bkz: imalı bir şekilde teşekkür etmek)
  • bu entryim vapurda müzik yapan gençlere bir ders niteliğindedir. okuyalım okutalım.

vapurda müzik yapıyor olmanızı takdir ediyorum gençler. bazılarınızı dinliyor hatta bazılarınıza sağ ayağımla eşlik bile ediyorum; ama gelin görün ki alkış alamıyorsunuz. neden diye sorduğunuzu duyar gibiyim. çünkü olayı yanlış anlamışsınız.

daha geçen gün yabancı bir ikili akordiyon ve ukelele ile beşiktaş-kadıköy vapurunda müzik yapıyordu. şarkılarını bilen eden yok; ama herkes neredeyse ritim tutuyordu. herkes güler yüzle onları izliyordu. baya da para topladılar bunlar. sempatik, güler yüzlü tipler. sonra üst katta bi grup gördüm aman allahım!!

o nasıl sempati yoksunluğudur?
    o nasıl taklitçiliktir?
    o nasıl ikinci yeniciliktir?

7yine diyorum müzik yapın. sokaklardan/vapurlardan/metrolardan müzik eksik olmasın; ama böyle yapmayın allah aşkına. sokak müzisyenliğini youtube'dan gördüklerinizi taklit etmek sanmayın. insanlar şarkılarınıza eşlik etmiyor/ritim tutmuyor diye üzülüyorsunuz. yüzünüzden belli. buruluyorsunuz çaldıkça; ama allasen vapurda üst katta kapalı alanda oturan 65 yaşındaki hilmi dayı senin "bikinisinde astronomi"ne eşlik nasıl etsin? hemen arka koltuktaki 72 yaşındaki nurten teyze, nasıl ritim tutabilir sizin "love me do"nuza? ben bile eşlik etmiyorum sizin son feci bisiklet'inize?

şarkı seçimlerinizi değiştirin üzülmemek için. türkü çalın bakın nasıl kopuyor ortalık. "türkü ne yea" demeyin, çalın. elinizdeki enstrumanlarla çok müthiş cover yapabilirsiniz bokunu çıkarmadan tabi. youtube'da müthiş örnekler var. yaylabend bu işi çözmüş. "hemşin yaylalarina" coverları müthiş. onu çalın misal.

yabancı müzikleri de çalın. halk ezgileri, hangi ülkenin olursa olsun insanları kendisine çeker. halk ezgileri dünyanın ortak dili sayılabilir hatta. bunları yapın bakın neler oluyor. bahsettiğim yabancı çift "polka" çalıyordu, hilmi dayıyı görmeniz lazım. o nasıl ritim tutmak! nurten teyze desen, yanına bulsa birini polka'yla göbek atacak. ben zaten yüzümde gülümsemeyle izliyodum çifti.

üstünüze başınıza da bir çeki düzen verin. sokak müzisyeni olacaz diye tshirtünüzün yırtık olmasına gerek yok ya da terlik giymenize. hepimiz biliyoruz sokakta yaşamadığınızı. bir şal atın boynunuza aynı marjinalliği yakalarsınız. (fötr şapka da olur. hem fötr şapka olunca jaz parçalar da çalabilirsiniz.)

gelin siz bu abinize kulak verin. iskeleye yaklaşırken müziğimize destek olmak ister misiniz dediğinizde (ki bunu demek yerine önünüze bi çanta, gitar kutusu falan koyun daha çekici olur. sonuçta "müzisyenin önündeki kutuya bozuk para atmak" diye bir hareket var.) daha çok insan destek çıkar.

tanım: evet çıkmıştır.

edit: aynı ekibi bugün yine gördüm vapurda. koca, yaşlı, şişko neydi ama?
  • vapurda kafa siken orospu cocuklari hadisesine donmus mevzu. simdi kardesim sokakta yap o sikik calgiciligini begendigim zaman para da veriyorum.

ama sen ananin amindan alip geldigin 30 tl'lik klasik gitarinla kirac caliyorsun. orta katta adam sigara jelariniyle trompet efekti yapiyor, orta kattan alt kata kaciyorum 1 aylik gitar tecrubesi ve erol evgin vokaliyle baska bir orospu cocugu.

simdi bu dupeduz insanlarin alanina tecavuz etmektir. ben zorunda miyim kardesim senin yanlis bastigin akorlar uzerinden detone sarkilarini dinlemeye. denize mi atlayalim yani senden kacmak icin?

bir de asiri utanmaz arsiz orospu cocuklari. bir tanesine senin bana para vermen lazim dedim istifini bozmadan devam etti. iki adim otemdeki adam da para verdi.

olun orospu cocuklari
  • hay sokayım izmir'in dağlarına be, illa kafa şişirecekseniz gidin iki farklı şarkı öğrenin yavşaklar.