246 entry daha
  • cok yerinde bir harekettir. millet deniz havasi almak icin vapura biniyor, elalemin sigara dumanini cekmek icin degil, sen iki kurusluk keyif yapacaksin diye baskalarinin pasif icici yapiyorsun, rahatsiz ediyorsun ve en onemlisi sagligina zarar veriyorsun. bana ne senin keyfinden, o kadar keyfine duskunsen yat kirala. en gicik oldugum insan tipi de toplu tasima kullanip babasinin maliymiscasina keyif surmeye calisan tiplerdir ki bunlar keyfi icin baskalarini rahatsiz etmekten cekinmez. oyle bir dunya yok, metrobus duraginda icen tipleri aninda uyariyorum, guvenligin gozu onunde iciyor güvenlik de bir sey demiyor, gozunuzun onunde sigara iciliyor niye mudehale etmiyorsunuz diye firca cekmek lazim illa.
  • şu an şehirlerarası yolculuktayım. az önce bir benzin istasyonunda mola verdik. ve bir kadın otobüsten inip benzin pompasının tam dibinde sigara yaktı.

kendisini kibarca uyardım ablacım napıyorsunuz? diye. ancak kendisini uyaracak kadar şanslı olamayabilirdim, siz de bu satırları okumak yerine sabah haberlerde bir adet sigara içen kişi yüzünden benzinlikte havaya uçmuş en az 100 kişinin haberini okuyor olurdunuz.

yani diyeceğim o ki, ha vapurda, ha karasal iklimde olmuş farketmez. komple türkiye'de yasaklansa sigara yeridir...

not: manchester united. (sigara içiyorum.)
  • yasaklar sadece kurallara uyan insanları etkileyecektir, yani benzin istasyonunda sigara yakan bir kişi vapurda da içmeye devam edecektir. onlar yasaklarla durdurulamıyor ne yazık ki.

yasaklar hedef kitleyi değil pasif kitleyi vurur genellikle. yasaklar olmadan da zaten topluluk içinde sigara içmeden önce 10 defa düşünen kibar insanlara sigara yasağı gelmesi neyi değiştiriyor pardon da? onlar zaten etik değerlere sahip kişiler.

ve aynı şekilde, toplulukta rahatsız olan insanların, ciğerleri henüz gelişmemiş çocukların-bebeklerin, kimyasallara duyarlı küçücük ciğerlere sahip kedilerin yanında sigara yakan insanlar aynı hareketlerine devam ediyor. yasaklar onları durdurmuyor. eğer toplumsal değerlerimiz başkalarının kıyafetine, cinsiyet kimliğine, yönelimine veya seks hayatına karışmak yerine "canlıların sağlığı ve mutluluğu" temalı olsaydı bu yasalara zaten gerek kalmazdı.
  • stadyumda sigara içeni( sigara da djarum black gibi kokulu bir seydi) uyardığı için geçtiğimiz sene kalp hastası babama"git evinde maç izle" diyen adamları uyaracak/yaptırım uygulayacak tek bir polis-güvenlik görevlisi bulamadığımız gün dün gibi aklımda. sonra ne mi oldu, bu sefer adamlar sataştılar ve olay kavgaya dönüştü. bu olay olurken tek bir polis dahi yoktu ve daja sonra sikayet etmek istedigimizde tek bir polis ilgilenmedi
    o sebeple stadta bile bu oluyorsa acık havada vapurda yasağı delen değil hatırlatan suclu olur bu ülkede
  • o vapurdaki açık alanlar sadece sizin için değil sigara içmeyenlerin de temiz hava alma hakkı var diyecekken gelen kime ne anlatıyorum hissi.
  • çok gerekli olmakla birlikte radar takıntısı olan emniyet güçlerimizin bu tarz çevre ile ilgili yasalara da aynı özenle ceza yazmasını ve bizleri sigara solumaktan, çevremizi de kirlenmekten korumasını beklemekteyiz
  • bu keyiften insanlar mahrum bırakılmamalı. adı üzerinde açık hava. içmeyen insan da az biraz öte durursa bir sorun kalmayacaktır zannımca. karşıyım...
19 entry daha
hesabın var mı? giriş yap