şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2011 orhan kemal öykü ödülü birinciliği kazanan türker ayyıldız'ın ilk öykü kitabı.
 • türker ayyıldız'ın, her okunduğunda "ah ebru ah!" dedirten ve kitaba ismini veren öyküsü. yeni baskısı aylak adam yayınlarından çıkmıştır.

  --- spoiler ---

  “beni mühürlemezler sanırken, ‘hop hop hop, anarşistin yeğeni,’ diyerek durduruyor sarkık bıyıklı. elimdekini soruyor, ‘rulo pasta’ diyorum. rulo pastayı bilmeyecek kadar büyümüş hepsi. bıçakla kesip içine bakıyorlar. uzat kolunu diyor, uzatıyorum. ‘gömleğinin kolunu kıvır,’ diyor kaşlarını çatarak. pastayı düşürmemeye gayret ederek katlıyorum usul usul. kıpkırmızı damga önce havaya sonra ıstampaya patlıyor, öyle hızla düşüyor ki koluma bin pastadan ağır.” (güz değil sonbahar)
  --- spoiler ---
 • okurken tanıdık yerlere (hükümet konağının olduğu meydanda ki arzuhalci kapanmış, akif’in boğulduğu kaplıca kurumuş olsa da ) rastlanan oldukça güzel bir türker ayyıldız kitabı.
  yazar karakterleri öyle güzel tasvir etmiş ki mesela payidar , sanki aynı evi paylaşıyormuş gibi karamsarlık çöktü üzerime okurken. neyse lafı uzatmayalım “ bozkırın yürekli abileri için” okuyun arkadaşlar!