şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2126 yılında çoğaltma makinesini dünyadaki 4 büyük devlet antlaşma imzalayarak halka duyurmuşlardı. bu üretim teknolojisi bir cismi, gıdayı, herhangi bir şeyi atom modelini tasarlayarak üretmenize yarıyordu. tek ihtiyacı olan şey atom veya atom altı parçacıklarının var olduğu bir uzay zaman düzlemiydi. insanoğlu ışığa neredeyse tam manasıyla hükmetmeyi öğrendiği bir çağdaydı. artık insan oğlu arzu ettiği gezegende koloni kurmanın emekleme aşamasından yürüme aşamasına geçmişti.

  çoğaltma makinesinden dünyada toplam 2 adet vardı, diğer iki büyük devletten biri yapım aşamasının yarısında son büyük devlet ise antlaşmadan sonra yapım çalışmalarına başlamıştı. devasa hangarların içinde tutulan ve son derece hassas 6 adet kola sahipti. bu opera binası büyüklüğündeki dev makinenin sıradan bir ürün yapmak için basit bir protokolü vardı; atom modeli işletim sistemine yazılır, eğer atom modeli eksik ise sistem onu tamamlayıp protokolü yeniden başlatır, ve bu yeniden başlatma sonucunda sistem kendi tamamladığı atom modelini tekrar kontrol eder, uygun ise ürün çoğaltılırdı. minimum 2 adımı maksimum 4 adımı var diyebiliriz basit bir ürün için fakat daha kompleks ürünler için maksimum adım sayısı 23 adımda sınırlandırılmıştır. bunun nedeni makinenin döngüye girmesini engelleyip olası bir faciayı önlemektir.

  büyük avrupa kıtası devletinde ilk ürün başarıyla üretilir, makine bir bastonu 2 adımda gerçekleştirmeyi başarır. bu baston bir hafta sonra insanlık anıtı müzesindeki yerini büyük bir kutlamayla alır. ilk üretimi takiben bir ay kadar bir süre gezegende anormallik oluşturan durumların olup olmadığı gözlenir. bu güvenilirlik araştırmasından sonra mars gezegenine gidecek yapı parçalarının seri üretimine büyük amerika kıtası devletiyle birlikte başlanır.

  dünya gezegeni 22. yüzyılda 21. yüz yıla ait tüm teknolojileri insanlığa unutturmayı başarmış ve gezegende 4 farklı devlet barış içerisinde varlıklarını sürdürmekteydi. eski teknolojiler ve öğretilerin içinde barındırdığı bir takım tehlike yaratacak unsurlar artık gezegen için neredeyse hiç bir tehlike oluşturamaz hale getirilmişti. tüm atık maddeler rahatlıkla geri dönüştürülüyor, yerini yepyeni ve harika üretimlere bırakıyordu.

  artık ömür cezaları insan haklarına aykırıydı, dünyada suç olarak nitelendirilebilinecek hiç bir davranış biçimi bulunmuyordu. sadece tek bir şey vardı suç yerine geçen, o da ; 21. yüzyıl teknolojilerini saklamaktı. bu suçun cezası sadece 3 yıl yeni insanlar ünitesinde aralıksız görev yapmaktı. insanlar birbirlerine ömür aktarabiliyordu, yeni insanlar ise doğar doğmaz ömür talep etmeye başlayan türden canlılardı. bu kadar sevimli canlılardan biriktirdiğiniz yüzlerce ömür yılını esirgemek fazlasıyla zordu.

  artık insanoğlunun ömürleri yüz yıl üzerinden hesaplanıyordu, 140 yıldan fazla ömür biriktirmek yasaktı. genelde yüz yıl ömür biriktirenler 40 yıllık tatillere çıkıyorlardı. ölüm yerine insanların her yüz yılda bir bir önceki yüz yıla ait teknolojilerin bilgileri siliniyordu.

  gezegende ilkel canlılar da mevcuttu, fakat yapılan bir mutasyondan sonra maymunlar artık toplam 10 kelime konuşabiliyor ve ilk insanlar gibi alet yapmaya başlamışlardı.

  çıkılan bu uzun tatillerin birinde kahramanımız guanyin maymun kabilesinin baş köşelerine yerleştirdiği ilginç siyah bir cisimle karşılaştı. maymun kabilesine yaklaşmak son derece tehlikeliydi, safari aracını durdurdu ve kabileyi gözlemlemeye başladı. safari araçları her koşulda ilerleyebilme ve kamp kurabilme olanağı tanıyordu. guanyin bölgeye bir kamera yerleştirmek istemedi, çünkü harici kameralarının eski teknolojiyi saptama süresi son derece hızlıydı. büyük asya kıtası devleti gözlerdeki lens görüntülerini işleme konusunda fazla özenli bir devlet değildi.

  guanyin maymun kabilesinin davranışlarını her gün gözlemledi, her gün akşam saatlerinde kabile bu siyah cismin önünde toplanıp bir rituel gerçekleştiriyordu. bir haftanın sonunda bu siyah cisimden bir hologram göründü, tüm kabile çılgına dönmüştü. hologram bir elinde bir düzlem tutuyor ve düzlemde bir görüntü daha oynuyordu. bu hologram bir süre sonra kapandı, maymunlar derin bir sessizliğe büründü.

  bir gece yarısı guanyin maymun kabilesinin kutsal cismini sessizce alıp oradan ayrıldı. tatilini yarım bırakarak büyük asya kıtası devletine geri döndü, yarım kalan çoğaltıcı makinelerinin tamamlanmasına sadece haftalar kalmıştı. derhal evine gidip hologramı tekrar tekrar izledi, hologramdaki adam 4. dünya savaşında yaralanmış bir askerdi, elindeki düzlemde ise ailelerine ait bir video kaydı vardı. cihazın güneş enerjisi ile çalıştığını anlamak zor olmamıştı, videoyu defalarca kez izledi. orada izlediği genç bir kadını hatırlıyor gibiydi sanki.

  insan hafızasının bir önceki yüz yıla ait teknolojileri sildiğinin yanı sıra bu teknolojilerle bağ kurabilecek anılar da siliniyordu. bu da hafızanızın önemli bir bölümü demekti. guanyin bu izlediği videodaki kadını çoğaltıcı makinesinde gizlice yapmaya karar verdi. böyle bir suç henüz tanımlanmamıştı, dolayısıyla 3 yıl görev cezası onu caydırmamıştı. ilk önce insanın genel atom haritasını oluşturmaya başladı, daha sonra buna kendi genetik kodlarını ekledi, en sonunda ise videodaki kadının giysilerine, yüz hatlarına dair bir kaç şeyi değiştirdi. guanyin de bir kadındı, videodaki kadının atom modelini oluştururken bu ona kolaylık tanımıştı.

  haftalar süren çalışmanın ardından çoğaltıcı makinesinin açılış töreninden bir gün önce kendi atom modelinin yongasını makineninki ile değiştirmişti. makine tek bir ürün çıkartmaya programlanmış olduğundan sistemi tekrardan programlamasına gerek yoktu. yonga yuvasındaki aslını enjektör yardımı ile çıkartıp kendisininkini yerleştirmişti.

  açılış zamanı gözlem platformundaki yerini aldı, bu saatten sonra kimse ortaya çıkacak bu insandan onu sorumlu tutamayacaktı. heyecanla sistemin başlatılmasını beklemeye başladı. sistem başladı ve ilk etapta beklenmedik bir duraksama yaşandı, protokol tekrarlanıyordu. bu daha önceki açılışların hiç birinde yaşanmamıştı. sadece basit bir samuray kılıcı çıkması bekleniyordu, acaba o detayları eklemese miydik diye sordu bir çalışan.

  makine bir protokol döngüsü daha tekrarladı ve bu sefer kalabalığın içindeki şaşkınlığın yerini korku almıştı. sistemin kapatılması gerektiğini söyleyenler oldu, fakat böyle başarısız bir başlangıca tevazu gösterebilecek bir devlet değildi büyük asya kıtası devleti. ne pahasına olursa olsun devam edecek dedi baş bilim adamı. protokol 10. döngüye girerken yerde hafif sarsıntılar başlamıştı. baş bilim adamı orada ölmeye hazırdı, diğerleri ise gözleri sonuna kadar açık birbirlerine ve ekranlara bakıyorlardı.

  guanyin küçük dilini yutmuştu, o noktadan sonra en az baş bilim adamı kadar kararlı bir hal almıştı. fakat hala çok korkuyordu, yıllarca süren emekleri onun ufak merakı yüzünden mahvolacaktı. protokol kendisini tam 22 kere tekrarladı. 23. adımda makinenin kollarındaki ışıklar yanmaya başlamıştı. herkes nefeslerini tuttu ve makinenin nasıl bir şey çıkartacağını gözlemeye koyuldu. kadının bedeni oluşurken bilim adamları ve çalışanlar hayretler içinde kalmışlardı. süreç tamamlandığında meydana gelen kadın bedeni üretim platformuna düşüverdi. platformu durdurun diye bir ses yükseldi. tüm bilim adamları makinenin üretim bölgesine doğru giderken guanyin'yin kaskatı kesilmiş bedeni dudaklarından anne sözcüğünün çıkmasına izin vermişti.

  ????....