şükela:  tümü | bugün
  • çeşitli "ortamlı" insanlardan ortamlarında değilken bile duyduğumda bir sıkıntı, bunaltı getiren karşılık. "bir isteğin var mı" sorusunu çok samimi sormuşsam üstelik; bana olgunluğunu mu ispatlıyor, sevecenliğini mi, babacanlığını bilemeyeceğim insanlardan geliyor. bir gün çok pis patlayacağım manasız gözükecek.
  • yarrak afedersin demekten iyidir.
  • en doğrusudur. "var mı bir isteğin?" sorusuna karşılık olarak sakın "yok, senin bir isteğin var mı?" demeyin. "canının sağlığı" cevabını alır almaz dumura uğrarsınız. burada canının sağlığı şu anlama geliyor: "senin bir isteğin olmasa da, benim şu dünyada yegane isteğim senin sağlıklı bir cana sahip olman, sen benim canımın sağlığını düşün veya düşünme. ben bu kadar yüce ve erdemli bir insanken sen dünyada hiçbir isteği olmayan bencil bir zavallısın."
    ben unutuyorum mesela bazen "canının sağlığı" cevabını.* mümkün olduğunca hatırlamak lazım.
  • - var mı bi isteğin?
    - var. tatile çıkmak istiyorum masraflarımı karşıla.
    - canının sağlığı..
  • -var mı isteğin? sorusuna takılmadın da -canının sağlığı cevabına mı takıldın hacı dedirten beyanat. arkadaş sen cin misin illa üç dileğin nedir? türevi soru soruyon niye adamı illa bu cevabı verdirttiyon. sen de sorma, kaldı ki giderayak soruyon isteğini, e yarram şimdiye kadar aklın nerdeydi baştan sor sıkıntın var mı diye adam da düzgünce anlatır. işin en samimiyetsiz kısmı soruda zaten -var mı bir isteğin? -he var amına goyim üç sarışın kız dese (ki ben öyle derim) ne dicen al bi samimiyetsizliği vur ötekine dedirtecek samimiyetsizler bütünü.
  • "isteklerimle ilgili yapabileceğin bir şey yok. seninle, sağlığınla ilgili bir şeye üzülmememi sağlarsan kafidir." demektir.
  • samimiyetsiz bir soruya verilebilecek en güzel samimiyetsiz cevaptır.

(bkz: körler sağırlar birbirini ağırlar)
  • annem ve babam der bana. yani en koşulsuz sevenlerim.
    sen sağlıklı ol, bunu istiyorum, demektir. senin sağlıklı olman tek isteğimdir, demektir. samimiyetin dik alasıdır. ebeveynin evladından dileğidir.
  • "yoo" demekten her zaman evladır bu şekilde karşılık vermek.

bir insan kaç kişiye sorar ki bu soruyu? her önüne gelene sorulmaz "bir isteğin var mı?" diye. bu avradını siktimin sorusunu birisi sormuşsa size, değer veriyor demektir. bir isteğiniz yoksa yok demeyin lan şuna. size değer veren birinin canının sağlığını istemekle bir şey kaybetmezsiniz. incileriniz dökülmez.

var mı bir isteğin diye sorduğum her kim olursa olsun, karşılığında bir daha "yoo" derse ilişkimi minimuma indireceğim.

amına koduklarım ya.