şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin başına gelmiş en büyük bela. siyasi olmayan bir şey kaldı mı acaba diye düşünüyorum. sokak taşları, merdiven boyaları, şeker pancarı, ırmaklarımız, asit yağmurları, radyasyon bulutları, yol kenarı otoparkları. kentlerin dönüşümündense toplumun dönüşümü üzerine düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. bu ülkenin daha yaşanılabilir bir ülke olmasını istiyorsak, siyasi bulutları birer birer varlıkların özünden ayıklamak, buna sebep olan her kişiyi bastırmak, belki de yok etmek gerekiyor. demokrasi, bir ülkeyi uçuruma sürüklüyorsa niçin hala onun üzerinde ısrar edilir, pek anlam veremiyorum. evrilen tek şey organizmalar değildir, devletler de evrilir. hatta bazıları göçer, bazıları adapte olur. ve hatta bazıları yok olmaya mahkumdur. jeopolitik iklime adapte olacak bir devlet yaratmak, kullanılmayan eklemlerin yük olmasını engellemek gerekir. çocukların mavi şapkalarından, bisiklet tekerleklerinden, karınca yuvalarından, şehir meydanlarından, ilkokul sıralarından siyaseti dışlamamız gerekiyor.