şükela:  tümü | bugün
  • var sistemini doğru düzgün ilk kez dünya kupasında izleme fırsatım oldu.
    teoride çok mantıklı geliyordu. doğrusu pratikte de çok iyi buldum ancak bazi problemler ortaya çıkabilir.
    şöyle ki ; özellikle bizim ligimizde büyük takımlar , anadolu takımlarını sürekli baskı altında tuttuğundan çok fazla sayıda penaltı şüphesi olan pozisyon oluyor.
    bu da maçların sürekli durmasına ve oyunun soğumasına yol açabilir.
  • (bkz: var sistemi)
  • uzerine henuz cok fazla baslik acilmadigi icin bu basliga yazmanin dogru oldugunu dusundum.

mevcut var sisteminde, hakem eger supheye duserse ve/veya kamera basindaki ekipten bir uyari gelirse gidip kameradan anin goruntusunu izleyip penalti veya degil seklinde uyari yapiyor. gol veya degil seklinde uyari yapiyor vs vs.

bu surecte oyun gayet 1 dk kadar duruyor. hem izleyenler hem de sahadaki oyuncular oyundan dusuyor, soguyor.

bazen de hakem var'a bile gitmeyip oyunu devam ettiriyor ki, facia kararlar var. isvicre-sirbistan macinda, sirbistanin verilmeyen penaltisi, yanlis hatirlamiyorsam ingilterenin ilk iki macinda h.kane'e yapilan kafa kollar filan hep gumburtuye gitti. ben sirbistan olsam, fifayi protesto ederdim.

diyecegim su ki, var'a gitme karari/vicdaniyetini hakemin elinden alalim. hakem ya var basindaki 5-6 kisinin sahadaki agzi dili kulagi olsun. ya da her iki takima toplamda 3 itiraz hakki verelim. oyle her halta itiraz da edemezler. misal penalti oldugunu dusundukleri pozisyonda, hakem devam diyorsa, teknik direktor itiraz etsin. hakem de gidip izlesin. aldatmaya da sari kart var.

boylece bir mac icinde maksimum 6 kere oyun durmus olur, hem de ozellikle turkiye ligindeki futbolcularin yalancilik/oyunculuk yanlari biraz korelmis olur belki.
  • var yüzünden oyunun durması maç içinde 10-15 kere vuku bulan bir hadise olsa handikap olarak değerlendirilebilirdi. ancak penaltı, ofsayt veya gol çizgisi tartışması dakka başı yaşanmadığı için oyna devam. yeter ki hak hukuk yerini bulsun.
  • oyunu durdurması bir eksisi sistemin ama penaltı gibi pozisyonlar çok fazla olmuyor bu yüzden oyun da çok durmuyor. çok zor pozisyonlarda ise oyun rahat 2 dakika duruyor ama bu da nadiren oluyor.
    sadece çok önemli pozisyonlarda bu sisteme başvurulubilmesi bence büyük bir eksisi. orta hakem küçük hatalarla herhangi bir tarafı gayet doğrayabilir, maçtan düşürebilir. bu açıdan sistem fazladan bir çözüm getiremiyor.
    bir diğer eksi ise kararın orta hakemde olması. orta hakem çok iyi değilse veya çok taraftarın olduğu vs. gibi baskılı ortamlardaysa yine yanlış kararları yanlışlıkla veya bilerek verebilir. bu duruma da var sistemi bir çözüm getiremiyor.
  • türkiye’ de uygulanacak olması. eyyamcı hakemler ahlaksız futbolcular ve spor basınıyla izleyin bu sene cümbüşü.
  • bazen de dramasıdır, futbolun kreması...