şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- spoiler ---

  tam ölürken kurdun içine girerek ruhen yaşamaya devam eden bir varg.hikayesinin anlatılma sebebinin jon snow un ölümüyle bağlantı kurulmak olduğunu düşünüyorum

  --- spoiler ---
  (bkz: jon snow)
 • --- spoiler ---

  varamyr ismini almadan önce lump olarak bilinen, wall'da stannis'in ordusunun wildling ordusunu kırmasına dek mance ryder'ın küçük konseyinin bir parçası olmuş derideğiştirendir.

  mücadelelere bir kar ayısının sırtında gider. üç kurt ve bir gölge kedisini kontrol eder. orell'in ölümünün ardından onun kartalını da kontrol etmeye başlar. favori hayvanları derin bir bağ kurduğu üç kurdu olmuştur her zaman. yaşlı ve amansız one eye, genç ve çevik stalker ile kurnaz dişi sly'dan oluşan bu üçlüden kardeşlerim diye bahseder.

  doğduğundan beri sağlıksız ve güçsüz bir çocuk olan lump, sağlıklı küçük kardeşi bump'ı kıskandığı için ailesinin üç köpeğinden birinin derisine girmiş ve kardeşini öldürmüştür. bunu takiben babası hangi köpeğin suçlu olduğunu bilmediğinden lump'ın çok sevdiği üç köpeği de öldürmüştür. lump ilk ölümünü de burada babasının baltası kafatasına gömülmeden önce köpeklerden birinin derisine girerek deneyimlemiştir.

  derideğiştiren olduğu anlaşıldığında babası tarafından yabanıl halk arasında tanınan bir varg olan haggon'un denetimine verilmiştir. haggon'dan güçlerinin sırlarını, limitlerini, çeşitlerini öğrenmiştir ve bu yardım ile yeteneğini ustalaştırmıştır. öğretmeninin ölmek üzereyken ikinci yaşamı için derisine girmeyi planladığı kurdunu ele geçirerek haggon'u gerçek ölümüne terk etmiştir. bunun hatırası hala peşini bırakmayan ağır bir yüktür.

  önce a storm of swords'ta mance'in kampında ortaya çıkan varamyr, son olarak a dance with dragons'ta küçük bir kulübede ölümü beklerken görülmüştür.

  a dance with dragons'ın girişi kendisinin pov'undan olup a song of ice and fire'ın en büyüleyici bölümlerinden biridir. varamyr'in yaşam öyküsü, hatıraları, pişmanlıkları, mutlulukları, sitemleri, gelenekten sapmış düşünceleri gibi kişisel boyutlarını, evrenin gizemli bir parçası olan derideğiştirmeye dair açıklayıcı bilgilerle iç içe işleyerek düş gücü ve duygusal hafızayı aynı anda okşayan müthiş bir doku oluşturmuştur martin bu bölümde.
  --- spoiler ---
 • müthiş bir vargtır. aynı anda hem ayıya hem kurtlara hem kediye varglayabilmektedir. duvarın ötesindeki kral olabilecek kadar saygı duyulan biriyken varglara göre 3 zelil şeyi gerçekleştirmiş ve sonunda çocuğun teki tarafından bıçaklanmıştır.
 • asoiaf serisinin 5. kitabı olan a dance with dragons kitabının prologue kısmının pov karakteridir.
  bu prologue insana kamyon gibi çarpma potansiyeline sahiptir.
  duvarın öteki tarafında ne kadar güzel cevherler yattığının göstergesidir. ben şahsen, sırf warglık deneyimlerini okuma hazzı için, varamyr’in baş kahraman olduğu bir kitabı alıp okurum 300 sayfa