şükela:  tümü | bugün soru sor
 • idealinde sezon sonlarında, yaz mevsimi sonu, kış mevsimi sonu gibi zamanlarda mağazaların ellerindeki kalan ürünlerini pazarlamak için seçtikleri çok sık rastlanan strateji ama sanırım toplumda maddi sıkıntıların yaşandığı dönemlerde denizdeki yılandır, düşüldüğünde sarılınılan.
  taktik gereği uygulandığı çok aşikardır, özellikle alışveriş merkezlerinde,
  şehrin büyük caddelerinde mağazaların sahiplerinin vitrin bakan müşterileri
  nasıl olursa olsun dükkanlarına sokmak gayretinin noktasıdır.
  oranlar ihtiyaca ve stoklara göre değişir, %70 e varan indirim en tercih edileni olsa gerekendir, %50 olur, % 30 olur bu,
  içeri girersiniz %70 e varan indirim ürünü ya kalmamış olur,
  ya alınamayacak kadar kötüdür sırasıyla %50 lik sonra % 30 luklara yöneltirler insanı
  en sonunda yeni sezon ürüne mecbur kalır kapanan şuur.
  bir detay da vitrinlerdeki varan indirim ilanlarında "ye varan" ifadesinin
  "%70" ve "indirim" ifadelerinin punto boyutlarıyla karşılaştırıldığında kat kat fazla olmasıdır.
 • genellikle ''% x'e varan indirim'' şeklinde kullanılan; ancak indirim oranı o x'e bir türlü varamayan kampanya sloganıdır. indirimin oranı(x) büyük puntolarla yazılırken, varan kısmı afişin bi köşesine ufacık bir şekilde iliştirilir.
 • yalan indirim.
 • dükkanda iki kalem malda (mesela dükkan züccaciyeyse sadece tuzluk ve tepside) %50 gibi cazip oranda indirim uygulanır.
  geri kalan tüm ürünler %20 indirimle kakalanmaya çalışılır. itiraz edecek olsan "hafız %50'ye varan indirim yazmışsınız" diye, "efenim %50 sadece bağzı ürünlerde geçerli" diyerek seni de savuşturur.
  özellikle kozmetik alışverişi sırasında kendini kaybeden bireyler (kadınlar demeyeyim de seksist demesinler) allah'ın adını verdim, 22.99 fiyatı olan ürünü 19.99'a indirdiklerinde sazan gibi atlamayın.
  yemeyin, bu oyunlara gelmeyin.