şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kıymetli evrak çeşidi olup varyete veya varyant ile karıştırılmamalıdır.
 • bazi magazalara korunmak sartiyla birakilan serbest veya gumruklenmemis mal uzerinde rehin hakki tesisine imkan vermek uzere bu magazalarca tanzim edilerek verilen belge. rehin senedi.
 • hisse senedi satın alma hakkı veren tahvil çeşidi.
 • opsiyonun yandan yemi$ hali.
 • umumi bir magazaya tevdi edilmiş eşyanın rehin hakkını temsil eden emtia senetleridir.
 • öncelikle varant hisse senedi satın alma hakkı veren tahvil çeşidi değildir.

  hisse senedi varantlarına ilişkin bir tebliğ bugün yayınlanmıştır.
  http://finans.mynet.com/…e=21ocak2009&type=anasayfa

  uygulamada iki türlü varant vardır bunlar şirket varantları ve finansal varantlardır. finansal varantlara covered warrants adı da verilmektedir. spk tarafından yayımlanan tebliğ finansal varantları anlatmaktadır.
  varant hisse senedi alma hakkı verdiği gibi satma hakkı da verebilir. ayrıca dayanak varlık sadece hisse senedi olmak zorunda değildir. fiyatları piyasa tarafından belirlenir.

  bir opsiyon olan varantlar, ekonomik dalgalanmaların yarattığı risklerin ortadan kaldırılması ya da azaltılmasını
  sağlamaktadır. varantlar, spot piyasalarda meydana gelebilecek fiyat değişimlerine karşı yatırımcıları koruma özelliğine sahiptir.

  varantlar sınırsız kazanç, sınırlı zarar (kaldıraç etkisi)özelliğine sahiptir. örnek verirsek,
  a aracı kurumunun, b şirketinin hisse senedini dayanak varlık yaparak, vade tarihi 1 mayis 2009 olan amerikan tipi, alma hakkı veren (call) varant ihraç ettiğini düşünelim. bugün itibariyle b senedinin işlem fiyatı 19 ytl’dir.
  ihraç edilen varantta a senedinin kullanım fiyatı 20 ytl olarak belirlenmiştir. varantın fiyatı ise 2 ytl’dir.
  yatırımcının 2 ytl’den 1.000 adet varant satın aldığını düşünelim. b hisse senedinin fiyatının vade tarihine kadar hiçbir anda 22 ytl’nin üzerine çıkmaması halinde (20+2 ytl), yatırımcı hiçbir şekilde bu hakkını kullanmayacaktır. yatırımcının zararı ise sadece varanta ödediği meblağ (2*1.000=2.000 ytl) ile sınırlı olacaktır. amerikan tipi bu varantın dayanak varlığı olan xyz hisse senedinin fiyatının 15 mayıs 2008 tarihi itibariyle 24 ytl’ye yükseldiğini düşünelim. bu durumda varantın fiyatı 5 ytl’ye çıkmış olsun. xyz hisse senedinin fiyatındaki %26 artış (=24/19 ytl), kaldıraç etkisiyle varantın fiyatındaki artışı %150 (=5/2 ytl) yapmaktadır

  dayanak varlığı satın alma hakkı veren varantlar (call) yükselen piyasalarda kazanç elde etme olanağı sunarken, satma hakkı veren varantlar (put) düşen piyasalarda kazanç elde etme olanağı sunmaktadır.
  finansal varantlar, şirket varantlarına nazaran daha likit sermaye piyasası araçlarıdır. büyük ölçekli ihraçlar ve fiyatlandırmada ihraççıların oynadığı rol (aynı zamanda piyasa yapıcısı olmaları) bu menkul kıymetlerin likiditesini sağlamaktadır
 • spk'nin konu ile ilgili tebligi ("ortaklık varantlarının kurul kaydına alınmasına ve alım satım işlemlerine ilişkin esaslar tebliği") 21 ocak 2009 tarihli resmi gazete'de yayimlanmistir.

  http://www.spk.gov.tr/…&action=displayfile&ext=.pdf
 • (bkz: warrant)
  bonus, (bkz: vob)
 • umumi mağazalara tevdi edilen emtianın rehnedilmesi için kullanılan borçlanma şeysi.
  bunu teminata verip kredi alabilirsiniz.
  ( bu arada kredi teminata verilmez, o başka bir konu)
  (bkz: umumi mağaza) (bkz: makbuz senedi)
 • kumarbazlığın daniskası.
  (bkz: #19441317)