şükela:  tümü | bugün
 • sözkonusu makarnamsı kitleler, torbamızda tıkanmış ve haliyle büyümüş damarlardır, yani büyüyen şey yumurtalığımız değildir, allah korusun. bu damarlar zamanla yumurtalığın etrafını sarar ve bu da uzun vadede kısırlığa neden olur çünkü damarlardaki kanın sıcaklığı sperm hücrelerini öldürür. varikosel, taşak sahibini kısır edecek kadar ilerlese de, gerekli operasyon (bele yakın biyerden karın kesilir, tıkanan damar iki üç gemici düğümü vasıtasıyla iptal edilir) sonrası kısır kişi tekrar sağlıklı günlerine döner çünkü maşşak sıcaklığı normale döner. varikoselli kişinin kısır olması için baya bir beklemesi, baya bir acı duymaya başlaması lazımdır, o kadar beklemeyinizdir. ayrıca varikoselin kuş kalkmasıyla yakından uzaktan alakası yoktur, o apayrı bir mevzudur.
 • çoğu zaman hiç belirti vermeyen bir hastalıktır...100 denek üzerinde yapılan nesil devamını tehdit edebilcek ve çük sahibi insanı bunalıma sokabilcek bu hastalıkla ilgili araştırmalarda şu bulgular elde edilmiştir belirti namına...
  -testislerde ağrı (fazla masturbasyondan da kaynaklanabilir %28 endişe hali..
  -testislerde küçülme(direk bunalım hali %100 tırsssss)
  -testislerde dolgunluk hissi(bu durumda kişini kendine güveni tamdır %1000 önume geleni devirsem yeridir ruh hali öndedir..ancak hastalık belirtisi oldugunu kavramaktan uzaktadır beyin..zira zik beyine hükğm etmektedir..)
  -infertilite(kısır olup olmadıgından bi haber bünye %50 zikim taşşağıma denk hali)
  -gözle görülebilen genişlemiş damarlar(hayyy maşşallah hali.. %69 pozisyon hırsı)
  -ele gelen genişlemiş damarlar(koçumm benim damarlanmışsın...%31 hazırmısın hali)

  mizanseni bir yana dursun... bunlar varikosel belirtileridir...
 • tek tedavisi amelyattır. operasyon 30-40 dakika kadar sürer ve kasık bölgesinden yapılır. 8 saat yattıktan sonra kalkabilirsiniz ama kesik yeri sızlar bir süre. fazla gülmek de sızlamayı arttırabilir. doktora ısrar ederseniz ertesi gün taburcu olabilirsiniz.
  bilimüm eşşek arkadışınızın "ehi ehi taşşakları aldılar mı?" "hacım çocuğun olmazsa biz yaparız korma kehkeh" esprilerine göğüs germeniz ve iyileşince dövmek için not almanız gerekebilir.
  (bkz: ben varikosel oldum)
 • %85 solda görülür.
 • ameliyattan tirsanlarin baska doktorlara da gozukmek istemesi sonucu tasaklarinin ellenmekten orta mali haline gelmesine sebep olan hastalik.
 • kesin teşhis için ultrason istenen hastalık.. önce doktor dalgayı tutup kaldırmanızı ister. sonra da siz ultrason odasında doktor daşşaklarınıza önce vazelin* sürüp sonra bir makinayı oranıza buranıza sürterken zevkle yanınızdaki monitorden daşşaklarınız içini seyreder, merak giderirsiniz.. şu ana kadar herşey yolundayken, herşeyi tepetaklak edecek şey odaya bir grup karşı cins öğrenci/asistanın alınıp, uygulamalı olarak üzerinizde varikosel dersi verilmesidir. herkesin gözü bir şeyinize bir monitöre gider, size de şeyiniz elinizde dua okumak kalır..

  (bkz: aman tanrim)
 • insan vücudunun yaratabilecegi agrisi en dayanilmaz olaylardan birisi.
  (bkz: dogum)
  (bkz: di$)
  (bkz: mide)
 • kimilerinde ciddi anlamda hiç belirti göstermese de kimi bünyelerde ağrısı dayanılmaz olan garip hastalık. sol tarafta olduğu halde sağ tarafa da ağrısı vurur, baldırlara kadar etkisi vardır. düşman başına...
 • kolay bir ameliyatı olsa da çok çok sağlam ağrısı olan hastalık.spermlerin beslenmesini engelleyerek çocuk sahibi olmayı engelleyen bir durum yaratır ameliyat ile bu sorun çözülür.ayağa kalkma süresi 2-4 gün arasıdır.
 • sanıldığının aksine kılcal damarlarla değil toplardamarlarla ilgili bir hastalıktır. toplardamarlar uzayıp genişler (varisleşir) ve son evrede 3. bir yumurtanızın çıktığını düşündürecek kadar irileşirler, yumru haline bile gelirler. geçici kısırlığa yolaçar. kısırlığın nedeni %100 bilinemese de "toplardamarlar işlevini göremeyip kan dolaşımı sağlanamadığı için aşırı ısınma olur ve bu da spermleri öldürür" şeklinde mantıklı bir açıklaması vardır.
  tedavide, lokal anestezi ile -abartılırsa- otururken bile yapılabilen, tıp tarihinin en kolay, en düşük riskli ameliyatlarından biridir. doktoruna göre 15-20 dakikaya kadar halledilebilir. ameliyattan sonra insanın tam anlamıyla normal yaşamına geri dönebilmesi en fazla 1 ayını alır.