şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: varlik)
 • http://www.varlik.com.tr/
  adresinden ulaşılabilen yayınevi.
 • 50 ila 70'li yıllar arası ağırlıklı olmak üzere, türk ve dünya edebiyayının seçkin isimlerini literatürümüze kazandırmış yayın evi. o yıllardaki bastıkları kitapların boyutu, cep kitabı izlenimi yaratmıştır. steinbeck'ten istrati'ye, kafka'dan london'a, yakup kadri'den ataç'a bir çok kült ismi bünyesinde barındırmıştır. bugün ise sahaflarda bu yıllara ait baskılara rastladığımızda servet ödemeye razı olabileceğimiz değerler haline gelmiştir. kimi kitapçılarda da 250bin ila 1milyon tl arası satıldığı rivayet edilmektedir.
 • eski basımlarının "cep yayınları" olarak,küçük ebatlarda basıldı bilinir.diğer kitaplardan farklıdır ve bu basım uzun süre önce bitirilmiştir.artık varlık yayınları yine kendine özgü bir dizaynda,genelde beyaz parlak karton üzerine mavi tonlarda kapaklarla çıkıyor karşımıza.oldukça güzel.ayrıca bu yayınevinden çıkan eserlerin değeri de yadsınamayacak kadar büyük.içlerinde;flaubert,dostoyevski,homeros, camus,steinbeck,balzac,hemingway,çehov gibi dünyaca ünlü isimlerin yanı sıra,orhan veli,cahit sıtkı,orhan kemal,yakup kadri,necati cumalı,tevfik fikret gibi türk edebiyatının önemli isimleri de bulunmaktadır.
 • milli eğitim bakanlığı yayınları'ndan sonraki en ağır kültür hamlesi olduğu su götürmese de türk halkının okuma alışkanlığındaki tıkanıklığı başlatan kitaplardır. zira formaları kesilmeden ciltlenildiği için, yaprakların kesici bir aletle kesilmesi/açılması gerekiyordu okurken. sahaflardan topladığım pek çok varlık yayınlarına ait kitapların yaprakları hala ilk günkü formunu koruduğundan, insanların bu yaprakları keserek içindekileri okumaktansa, kitabı bir sahafa sattıkları anlaşılmaktadır.
 • osman deniztekin isimli hoşsohbet ve can adamın mekanı. gayet rutubet kokan ve ahşap zeminli bir bürosu vardır.
 • eskiden varlik yayinlarindan ilk kitabini okuyacak birine, kesilmeden ciltlenildiği için ayni zamanda sayfalari acip okuyabilmesi icin bir de mektup acacagi hediye etmek gerekirdi.
 • "ah o varlık yayınları" derler eskiler de pek ne demek istediklerini anlamayız ama anlamış gibi oluruz. eski kağıt kokan klasikler serisinden bir kaç tane mutlaka girmiştir kitaplıklarımıza. 50lerden çevirilerle aristo, platon... taşınırken falan bu eski püskü kitaplardan vazgeçmekle geçmemek arasında kalmışızdır, fakat kıyamadığımızdan karton kutularda muhafaza etmişizdir(kitap atılır mı demeyin şimdi, çöpe atmıyoruz merak etmeyin).
  reklam yapmış gibi olmiyim, gittigidiyor ne ki ama bakın işte ne güzelmiş:
  (bkz: http://urun.gittigidiyor.com/…ioglu_w0qqidzz1580818)