şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bundan sonra ikinci kosova savasi yapilir bi de hristiyanlarla, sonra da istanbul alinir. fatih sultan mehmetin pistigi savaslardan.
 • 10 kasim 1444'de varna yakinlarinda gerceklesmis savastir. osmanli ordularinin ezici bir sayi ustunlugu vardir... 100 bin kusure 30 bin gibi bisi... kanli savas olmustur ama kan daha cok macar ve plonyalilardan akmistir.. osmanli pek kasmamistir bile.. macar ve polonya kuvvetlerinin yarisindan cogu olmustur buna krallari da dahil...
 • haçlı ordusunun varna önlerinde bozguna uğratılmasıyla kazanılan zafer (10 kasım 1444).
  bu savastan sonra korkan haçlılar istanbul'un türkler tarafından fethedilmesini engellemek için baska bir çaba sarfetmediler gercegi gorduler mi ne?
 • savasin vuku buldugu cografi alana ve sehre asagidaki adres sayesinde goz atabilirsiniz.

  http://maps.google.co.uk/…0.056681,0.21698&t=k&om=1
 • bu savaşın sonucunda; mora ve bulgaristan osmanlı devletine bağlandı. osmanlı devletinin balkanlardaki gücü artmaya başladı.
 • 2. murat savaş meydanından görünür bir tepeye yan yana iki mızrak diktirmiştir.
  bunlardan bir tanesine segedin antlaşmasının yazılı olduğu kağıdı geçirmiştir. diğeri ise boştur.
  segedin antlaşmasının bozulmasında en etkin rolü macar kralı ladislas oynamıştır.
  savaşta ladislas öldürülür.
  ve kellesi boş mızrağa geçirilir.
 • macar kralı ladislas'ın maktül düştüğü eski zaman savası. bundan önce son üç bölgesel çatışmayı kazanan macarlar papa'nın gazıyla da osmanlıları avrupa'dan atabileceklerine iyiden iyiye inanmaya başlamışlar savaş yanlısı olmayan sırpların desteğini de alarak büyük bir ordu ile osmanlı ülkesine girmişlerdi. bir ara osmanlı ordusu dağılma emraleri gösterse de ikinci murat sebat göstererek yerinden ayrılmamış savaşının kazanılmasında büyük rol oynamıştır. akabinde tecrübesiz kral ladislas, timurtaş adlı bir yeniçeri'nin darbesiyle atından düşmüş çok geçmeden koca hızır ya da moralı hamza adlı başka bir asker tarafından başı gövdesinden ayrılarak can vermiştir.
 • bu savaş öncesinde 1440 1443 yılları arasında haçlı birliği ardı ardına osmanoğlu'na karşı zaferler kazanmıştır. haçlı ordusu erdel'i ele geçirip osmanoğlu öncü birliklerini duman ederek bulgaristan'a kadar dayanınca işin ciddiyetini anlayan paşalar bir ara başkent edirne'nin boşaltılmasını dahi istemişlerdir. 1444'de edirne segedin antlaşması imzalansa da kendinden emin haçlılar hazır ordularını geri çekmemişken bir kaç ay sonra antlaşmayı bozup türkleri tamamen balkanlardan atmak için varna savaşı'nı çıkarırlar. varna osmanoğlu için saldırı değil bir savunma savaşıdır. amaç toprak kazanmak değil mevcut toprakları korumaktır. meşhur sahte geri çekilme ile haçlı ordusu imha edilerek ilerleyişleri durdurulmuştur.
 • açıkçası yeniçeriler sayesinde kazanılmış osmanlı için dönüm noktası olmuş savaşlardan biridir.