*

şükela:  tümü | bugün
 • hafiflik mi ağırlık mı?dialektiğe de esin kaynağı olmuş herşeyin zıddı ile varolduğunu söyleyen antik yunan filozoflarından da hareketle hangisinin daha olumlu olduğunu sorguluyo kendisi cevap vermeden, ahkam kesmeden.kadın erkek ilişkisi üzerinden yapıyo bunu.tomas'la tereza'nın ve frank'la sabina'nın ilişkileri üzerinden.tüm ilişkilerde olduğu gibi bu ilişkilerde eşit değil.tomas tereza dan daha ayrıcalıklı sabina da frank'tan.tomas çok sert bir matematikle değilde daha zarif bir kibirle bu ilişkinin kendisine ne getirdiğini ve ne götürdüğünü sorguluyo.hangi halinin daha iyi olduğu konusunda(terezalı mı teresasız mı)kafa patlatıyo.

  bunun haricinde bok üzerinden yaptığı felsefe de güzel.insanların varoluşunu estetize etmek için boku gözardı ettiklerinden bahsediyo.allahın ağzı olduğuna göre yemek yemesi, bağırsakları olduğuna göre de sıçıyo oluşu gözardı edilir gibi değil çünkü.
 • varolmanın* dayanılmaz netliği ölüm. ah ölüm.
 • varolmak dayanılmaz bir hafiflikse varoluş sancısı ne amlarınıza koyduklarım.
 • --- spoiler ---

  bir de şu sahne geliyor insanın gözünün önüne: bir arabacının atını kırbaçladığını gören nietzsche atın yanına gidiyor, kollarını hayvanın boynuna doluyor ve gözyaşlarına boğuluyor. nietzche bu olaydan sonra üç gün eve kapanmıştır ve üç gün boyunca tek kelime konuşmamıştır. başka bir deyişle, tam akıl hastalığının patlak verdiği sıralar. ama tam da bu nedenle, yaptığı harekette derin anlamlar buluyorum ben; nietzsche attan descartes adına özür diliyordu. deliliği at için gözyaşlarına boğulduğu an başladı. işte benim sevdiğim nietzsche bu.
  --- spoiler ---

  (bkz: milan kundera)
 • --- spoiler ---

  'einmal ist keinmal' diyor tomas kendi kendine. sadece bir kere olan şey, diyor alman özdeyişi, hiç olmamış sayılır. yaşanacak tek bir hayatımız varsa eğer, onu hiç yaşamamış da olabiliriz, farketmez.

  --- spoiler ---
 • bir milan kundera eseri.
  kitabın tamamını okumadan sadece son bölümü okuyarak bile bir köpekle kurulabilecek en güzel ilişkiyi hayal edebilirsiniz.

  --- spoiler ---

  gereklilik büyülü çözümler tanımaz-bunlar rastlantının işidir. bir aşk unutulmaz olacaksa eğer, küçük rastlantılar assissili francesco'nun omuzlarına konan minik kuşlar gibi hemen o an kanat çırpa çırpa gökten aşağı doğru süzülmelidir.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  gerçekten de, gündüz okunsun diye yazılmış kitaplar vardır, bir de sadece geceleri okunabilecek olanlar.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  yaptığımız işlere başkasının gözü değdiği an, ister istemez o göze hoş görünmeye çalışırız ve yaptığımız hiçbir şey dürüstçe olmaz. bizi seyreden birilerinin olması, bizi seyredenleri bir türlü aklımızdan çıkartamamak, yalanlar içinde yaşamak demektir.
  --- spoiler ---
 • okudugumda genctim hayran kalmistim su anki aklimla bence .oktan bir kitap. kart zamparanin ucuz maceralari.
 • (bkz: milan kundera) kitabı. tepkiye karşı tepkisizliği, kararlılığa karşı kararsızlığın tutarlı ve erdemli yanlarını araştırdığı romanın başkişisi tomas’la alışılmış, arkasında güçlü düşünce ve yaşam kurallarını taşıyan roman karakterlerini sorgular. sovyetler’in çekoslavakya’yı işgal günlerini de arka planda anlatır. tıpkı kişiler gibi toplumsal önyargılar da eninde sonunda kararsızlığa ve ‘varolmanın dayanılmaz hafifliği’ne mahkumdur ne de olsa.