şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çeşitli biçimleriyle tüm dünyada uygulanan yaratıcı bir terapi biçimi.
 • existential psychotherapy orijinal adiyla 1980 yilinda akademik bir dille profesyoneller icin yazilmis, daha sonra dili sadelestirerek, profesyonel olarak psikoterapi ile ilgilenmese de bu konu hakkinda bilgi edinmek isteyen okuyucular icin yeniden duzenlenip basilmis bir irvin yalom eseri.
 • bir abnormal psychology kitabında* "to be truly alive is to confront the anxiety that comes with the existential choices" cümlesiyle güzel bir şekilde anlatılmış, kaygının odak noktası olduğu avrupa kökenli terapi tekniği. özgür iradeye önem verdiği için buna benzeyen humanist client-centered therapy*ile ters olan yanı, varoluscu terapide insanın seçimlerinin hep kaygı yaratıcı, karanlık yaşantılar olmasının yanında amerika kökenli humanistic terapide özgür irade ve yapılması gereken seçimlerin insanı tam potansiyeline ve kendisini gerçekleştirmesine götüren etkenler olarak görülmesidir. burada avrupanın savaşlar ve salgın hastalıklar ile dolu tarihi ile amerikanin iyimserligi ve pragmatism ile dolu tarihinin etkilerini görüyoruz.
 • çaresizce anlamsızlığa bağlanan çıkışı hastaya belli etmeyip, "devam" etmesini sağlamayı amaçlar. yani, "çaresizsin, çare sen değilsin, ancak çaktırma; bir yalanı yaşat," der. üst seviye farkındalık sahibi düzen bekçiliği bir nevî.
 • benimsedigi ilke bakimindan r. d. laing'den gecilmeden incelenmesi gereken yaklasim/yontem.

  (bkz: varolussal vs biyolojik deli) * *
 • varoluşçu psikoterapi denince akla gelen isimler şunlardır:

  (bkz: rollo may)
  (bkz: viktor e. frankl)
  (bkz: irvin yalom)
  (bkz: james f. t. bugental)
 • insanı ölçülebilir, hesap edilebilir ve rasyonal bir varlıkmış gibi alan yaklaşımları karşısına alarak "yeni olan" ın her yerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilinçdışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini hatırlatan psikoterapi. sadece psikoloji ve terapi açısından değil, dünyayı ve insanı anlamak açısından da faydalı...
 • dünya psikoloji tarihinde son derece metafizik bir dönem yaratarak psikoloji'nin bilimselleşme sürecine büyük darbe vurmuş bir akımdır.

  her insanı kendi anlamıyla anlamaya çalışmalar filan. insan var mı ki, o kadar çok anlam var mı ki herkes için bu kadar çok vakit kaybetmeler gerekli olsun...

  içeriğine tamamen aykırı ve de çalıntı bir yöntemle iyice karışık zihinli psikoterapistler yaratıyor sadece.