şükela:  tümü | bugün
 • varoluşun özden önce geldiğini ve özün de bi sik*** olmadığını savunan görüş.

  evet, dünyaya geldin, bir bireysin ama hayatın veya "senin hayatının" bir anlamı yok. hiçbir şeyin nihai bir amacı veya nedeni yok. bununla nasıl baş edeceğin sana kalmış.

  rick and morty ve bojack horseman varoluşsal nihilizmin işlendiği popüler animasyonlar arasındadır ve özellikle bojack bu konuda çok başarılı.

  illa olumsuz olmanız gerekmiyor tabi. evet hayatın bir anlamı yok, bi sike yaşamıyorsun ve yaptığın her şey ölmeden önce kendini oyalamak için yaptığın şeyler sadece. bu güzel bir şey. çünkü sana özgürlüğünü ve sorumluluğunu veriyor. hayatını yaşarken üzerine kurabileceğin gerçekçi bir temel sağlıyor. hayat boş ve ölene kadar vakit geçiriyoruz, en azından bizi mutlu eden şeyler yapalım.
 • bu devasa evren döngüsünün yanında önemsiz ve değersiz bir köşede bulunan siz insanlar aslında bir bok değilsiniz demek kısacası. hiç entelektüel anlatımlara ihtiyaç yok.
 • bu konuya merakınız varsa aşağıdaki filozof ve yazarların kitaplarına bi göz atın.

  (bkz: schopenhauer)
  (bkz: friedrich nietzsche)
  (bkz: franz kafka)
  (bkz: albert camus)
  (bkz: jean paul sartre)
  (bkz: dostoyevski)

  felsefe alanında yeterince bilgi biriktirip şahsi sindiriminizi yapınca evreni anlamak için astronomi, evrimsel biyoloji, fizik ve kimya alanlarına yönelin derim. çok merakınız var ise bu alanlarda da kitaplar tavsiye edebilirim.

  ya da siktir edin amk ignorance is bliss. hakkaten bak, okuyup farkındalığını arttırdıkça mutsuzlaşacaksın. bile bile kabul ediyosan bu gerçeği yürümeye başla ama toplumdan soyutlanmaya başlayacaksın ve etrafındaki insanlar tarafından her sikimi de biliyosun amk, bi sktir git gel benim üç kuruşluk bilgi birikimimle çıkarım yaptığım şeyleri kabul et bakış açısı ile karşılaşacaksın.
 • hayatın anlamı yoktur, yapısı vardır şeklince kabaca özetlenebilir.

  bu kadar basit bir şeyi bile anlamayıp özelden "açar mısın" mesajı atacaklaraysa yanıtım şu: erkekseniz, geri dönmem.
 • bir başka anlam fetişizmi. anlamı fetişleştirmek bize sadece inanç sistemlerini bağışlamadı; o sistemlere itaat etmeme erdemini de bağışladı. anlamsızlıkta da bir motivasyon bulduk. aslolan anlamın oluşu ya da olmayışından çok, her iki durumda da insanlığın bir şekilde edindiği motivasyondur bence. ideolojiden gelen bir ölüme ya da yaşama rastlamadım hiç. sokrates öldü, onun da zaten ideolojisi yoktu. diğer bütün insanlar yaşıyorlar -toprağın altındakiler bile.