şükela:  tümü | bugün
  • varoluşun özden önce geldiğini ve özün de bi sik*** olmadığını savunan görüş.

evet, dünyaya geldin, bir bireysin ama hayatın veya "senin hayatının" bir anlamı yok. hiçbir şeyin nihai bir amacı veya nedeni yok. bununla nasıl baş edeceğin sana kalmış.

rick and morty ve bojack horseman varoluşsal nihilizmin işlendiği popüler animasyonlar arasındadır ve özellikle bojack bu konuda çok başarılı.

illa olumsuz olmanız gerekmiyor tabi. evet hayatın bir anlamı yok, bi sike yaşamıyorsun ve yaptığın her şey ölmeden önce kendini oyalamak için yaptığın şeyler sadece. bu güzel bir şey. çünkü sana özgürlüğünü ve sorumluluğunu veriyor. hayatını yaşarken üzerine kurabileceğin gerçekçi bir temel sağlıyor. hayat boş ve ölene kadar vakit geçiriyoruz, en azından bizi mutlu eden şeyler yapalım.
  • ben...
  • bireysel aydınlanmaların bireyi ittiği son adım. genel olarak şöyle ilerler.

1-birey kendini anlamlandırmaya çalışır.

2-ben bu hayatın bu harmoninin içinde neyim der.

3-gökyüzüne, yıldızlara bakıp evrenin iç ürküten büyüklüğüni idrak etmeye çalışır, edince hayranlık duyar.

4-bu evrenin içinde ben neyi oluşturuyorum, kısacası neyim der.

5-bu muazzam yapının içinde hiçbir etkisi olmadığunı farkeder.

6-o zaman ben niye varım der.

7-sonuç bulamaz. olmasam da olur, hayatımın bir anlamı yok der.

8-varoluşsal nihilizimin eşiğinden geçer.

sonrası 3 kapıya çıkar.

1-kabullenme ve hayatın döngüne devam etme.

kendini ne mutlu ediyorsa onunla meşgul et. ölene kadar anlamsız ne varsa onunla kendini onunla memnun et.

2- intihar.

bu düşünce kapsamında yaşamanın anlamı olmadığını kabullen ve aynı anlamsız hayatına son ver.

3-isyan.

bu absürd durumu kabullen ve hayatının her evresinde farkında ol. sisifos gibi her gün ne kadar anlamsız olsa da kayayı tepeden çıkar ve aşağı gidişini izle, ve bununla mutlu ol.

blaise pascal şöyle demiş*

"i have discovered that all the unhappiness of men arises from one single fact: that they can not stay quietly in their own chamber. i have found that there is one very real reason, namely, the natural poverty of our feeble and mortal condition, so miserable that nothing can comfort us when we think it closely"

son söz olarak

"only after you give up everything, you can begin to find a way to happy"
  • donald a. crosby'nin "the specter of the absurd: sources and criticisms of modern nihilism" adlı kitabında nihilizm tiplerinden biri olarak yer almıştır.
    --- spoiler ---
    "the existential nihilist judges human existence to be pointless and absurd. it leads nowhere and adds up to nothing. it is entirely gratuitous, in the sense that there is no justification for life, but also no reason not to live. those who claim to find meaning in their lives are either dishonest or deluded. in either case, they fail to face up to the harsh reality of the human situation."
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

"to-morrow, and to-morrow, and to-morrow,
    creeps in this petty pace from day to day
    to the last syllable of recorded time,
    and all our yesterdays have lighted fools
    the way to dusty death. out, out, brief candle!
    life's but a walking shadow, a poor player
    that struts and frets his hour upon the stage
    and then is heard no more: it is a tale
    told by an idiot, full of sound and fury,
    signifying nothing."

"yarın, yarından sonra bir yarın, bir yarın daha
    sürüp gidiyor günden güne küçük adımlarla;
    geçmiş günlerimiz ise nice sersemlere ışık tutmuş
    ölüm yolunda, toz toprak olmazdan önce.
    sön, cılız kandil, sön! hayat dediğin ne ki:
    yürüyen bir gölge, bir zavallı kukla bu sahnede:
    bir saat boy gösterip, boyun kırıp gidecek!
    bir daha da duyulmayacak artık sesi.
    bir aptalın anlattığı bir masal bu:
    kuru gürültüler, deli saçmalarıyla dolu."
    (bkz: macbeth) perseus
    (bkz: william shakespeare)
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

"yaşamımdaki hiçbir harekete akıllıca bir mana veremiyordum. bunu daha baştan kavrayamadığıma şaşırıyordum yalnızca. bütün bunlar bize artık çoktan malum. bugün-yarın, hastalık ve ölüm sevdiğim insanları ve beni yakalayacak (zaten yakalamıştı bile) ve geriye pis koku ve kurtçuklardan başka bir şey kalmayacak. başarılarım nasıl olurlarsa olsunlar, er-geç unutulacak ve ben hayatta olmayacağım. o halde bütün bu çaba niye? insanoğlu bunu nasıl göremez ve yaşamaya devam eder, şaşılacak şey doğrusu! ancak hayatın sarhoşluğuna kapılmışsa yaşayabilir insan. ayılır ayılmaz, bunun yalnızca bir yanılma, hem de aptalca bir yanılma olduğunu görür! mesele bu ya! komik ya da esprili bir yanı bile yok; sırf acımasızca ve aptalca."
    (bkz: ispoved)
    (bkz: lev nikolayeviç tolstoy)
    --- spoiler ---