• varligin* kucuk, az ama sevimli gibi gostermeye calisarak* soylenis bicimi.
  • eski anlamı bir yana, türkiye'de 1960'larda başlayan gecekondulaşmanın yapısal bir değişim geçirmesi ve artık tam olarak "gece-kondu" sayılmayan yapıların inşa edildiği, kırla kent arasına sıkışmış bölgeler haline gelmesiyle birlikte, gecekondu bölgesi anlamında kullanılmaya başlanan kelimedir. eski (ilk kuşak) gecekondu bölgeleri, bölgelerin gelişmesiyle zenginleşmiş, rantları artınca da kente dahil olmuş, gecekondularda oturanların kente bir türlü adapte olamamış kısmı (tutunamayanlar) ile yeni göç edenler daha da gerideki bazı yeni bölgelere gerilemiştir (ümraniye'nin kentleşmesi ve gecekonduların sultanbeyli'ye gerilemesi gibi) (sultanbeyli'de apartmanlar dışarıdan bakıldığında modern görünmektedirler, ama malzemeleri bir apartmanın değil, ancak bir müstakil tek katlı evin malzemesidir, buralarda göç ettiği günden beri aynı apartman dairesinden dışarı hiç çıkmamış kadınlar vardır; arazi ve ev mafyası gelişmiştir, öyle ki ben belediyede tapu görevlisinin hayır efendim mafya ne demek yok öyle şeyler şeklindeki cümlelerini dinlerken bir adam içeri girip evinin tüfekli adamlar tarafından basıldığını, kendisini eve sokmadıklarını anlatmış ve belediyeye şikayette bulunmuştur; sözün kısası, varoş, gecekondu gibi, hemşehrilik bağlarıyla sarılı, kente göç ederken kendi kültürlerini de getirmiş, bu kültüre ve hemşehrilik dayanışmasına sarılarak hayatta kalmaya çalışan insanların mekanıdır.
  • bir kent veya kasabada sur dışı olan mahalle.
  • çarpık kentleşme örneği.
  • dilimize fransizcadan geçmis olan kelime macarcada mahalle demekmis...
  • ilk 1980'lerin sonunda basında yazılmaya başlanmıştır. anlamı; şehre sonradan gelenler, merkezdeki koruma sisteminin dışında kalanlar demektir.

kelimenin kökeni hakkında iki görüş vardır. ilki "kale duvarı dışında kalan" anlamına gelen macarca kelimeyi kaynak gösterir. ikincisi ise türkçedeki "varış" kelimesini kaynak gösterir.
  • bazı sabırtaşı yazarlar tarafından küfürmüşçesine kullanılan sıfat.
  • (bkz: ghetto)
  • garip bir tınısı olan kelimedir. anlamını bilmesem, sıfat olarak adımın önünde kullanılmasından mutluluk duyabilirdim.
    ayrıca (bkz: banliyö)
hesabın var mı? giriş yap