şükela:  tümü | bugün
  • varoş semtler bütçe dostu gibi görünebilir.

mesela yemek sektörü olduğundan ucuzdur.
    5 adet lahmacunu 5 veya 6 tl gibi bir paraya yiyebilirsiniz.
    bir döner en fazla 6 tl'dir.
    kebap, kuşbaşı servis en fazla 15 tl'dir. sulu yemekler de öyle en pahalısı 12,13 tl.

giyim sektörü;
    tişört, 10-15-20 aralığındadır. kimse 70- 90 tl'ye tişört satamaz.
    pantolonlar en fazla 70 tl'dir. bu ürünler dandik diye sıralanan ürünler değildir. hepsi de kalitelidir. nerden mi biliyorum? bu sektörün içinde çalışan arkadaşlarım var. mesela bilinen markalara satılan ürünün aynısını varoş semtler için de yapıyorlar. tek farkı aynı ismi taşımamaları.

gayrımenkul sektörü; 200- 350 metre kare arsalar en fazla 80-90 bin arası. ev kiraları senelik 4-5-6 bin tl civarında değişir. çok güzel olsun diyorsanız en fazla senelik 8 bin verirsiniz.
    ben ev satın almak istiyorum diyorsanız; 100 metre kare müstakil ev en fazla 80-90 bin arası, 150 metre kare 2 katlı bir ev ise 200-250 bin arasıdır.
    evler apartman dairesine göre tabi ki daha geniş genelde bahçeli ve çok odalıdır.

e peki ne dersin varoşa mı geçelim?
    şöyle diyelim; mesela bir ev alırsanız 200 bin tl değerinde, seneye en fazla 220 bin tl olur. kiraya verseniz senelik 5 bin tl'den, gelecek sene en fazla 5.500 tl yani 500 tl zam geçişi yaparsınız.
    arsa alırsanız, diyelim ki 70 bine aldınız. bir sene de en fazla 85 bin tl olur.
    yani gayrımenkul fazla değer kazanmaz.

işin komik yanı 3 katlı bir eviniz var ve senelik 6 bin tl'den kiraya verdiğinizi düşünün 18 bin tl eder. aylık getirisi 1.500 tl.
    yani bu paraya hiç çalışmadan geçinebilirsiniz. 3 katlı eviniz olsun yeter.