şükela:  tümü | bugün
  • efenim kendisi, varuna kafenin ikinci subesi olmakla beraber eskisehir de unique bir kafe haline de gelmistir. cengiz topeloglu caddesinde, karakolun hemen solundan girildigi takdir de, teknopark müzik merkezinin hemen karsisinda olup, eski eskişehir sanat derneğinin yerine acilmistir. eskisehir de böyle bir kafe daha bilmiyoruzdur bilenler lütfen bize haber versindir. her ne kadar carsidan 'birazcik' uzak olmasi dezavantaj gibi görünsede, kafa dinlemek icin birebir bir mekandir. iki katlı, üst katinda 3 adet oda vardir, odalardan birinde kücük bir televizyon ( ne icin kullanildigi hakkinda bir fikrim yok ), digerinde büyük bir televizyon 5+1 bir ses sistemi ve bir dvd bulunmakta, gelen müsteri dvd yi kendi getirip, saat basi siparis alinmasi takdiriyle bu olanaktan gayet hos bir sekilde yararlanabilmektedir. diger oda ise varuna da oldugu gibi internet icin kullanilmaktadir. efenim, alt kata indiginiz zaman hemen solda duran kasayi gectiginizde cok hos bir kapali mekan sizi karsiliyor. varuna nin aksina rahat ve araliklarla konulmus koltuklar refah ve ic disayn yine varunada ki gibi harikulade üstelik daha dekorasyonun bitmedigini düsünürsek... efenim bu genis kapali mekani, acik olan camekanlardan gecerek arkada biraktigimizda ise enfes bir bahce ortami ile karsi karsiya kaliyorsunuz. eski bir bahce ama ufak tefek elden gecirilerek nostalji havasinda gayet modern koltukların, armut ya da hamaklarin icinde buluyorsunuz kendinizi. kiremit duvarlara asilmis tablolardan tutun, geceleri pek karanlik olan sanki kem gözlerden* kacmak isteyenleri saklayan asma katina kadar cok cok hos bir kafe olmus kendisi. düsünenleri ve bu düsünceyi uygulamaya koyanlari tebrik ediyor gözlerinden öpüyorum. lakin söyle iki durum vardir ki, yaziktir günahtir demeden de gecemiyorum : birincisi : buranin komsularindan gördügü baski üzerine ki öyle gürültü bile olmuyor kafede saat 11 gibi kapatiyor olmasi cok büyük bir haksizlik bence... insanin sabahlarada kadar oturasi geliyor... ikinicisi ise : eskisehir sanat evinin sahip oldugu alkol ruhsati yok.. mekan o kadar güzel o kadar rahatlatici ki, yaz sicaklarinin kendini belli ettigi bu günlerde insanin söyle bir hamaga uzanip, buz gibi birasindan yudumlayasi geliyor... son söz olarak ise : eskisehirde olanlar, söyle bir gelip gidenler, mezun olacak olanlar.. bu mekana gidin...*
  • kahvaltisi muhtesem olan, kapisindan girerken bu kadar guzel bir yere ve acikhavaya cikacaginizi tahmin edemeyeceginiz genc girisimci eseri cafe, ruhi dinlenme tesisi...
  • limonatalarımızı yudumladıktan sonra arkadan yukarı çıkıp havuza girebilecekmişiz hissi veren eskişehir de yaşadığımızı unutturan güzel cafe.
  • fiyatları eskişehir cafe piyasasına göre yüksek olan eğer fazla para yoksa asla çay ve sudan başka bişi içilmemesi gereken eskişehirin en güsel mekanı
  • eskişehir cafe kültürünün ulaştığı en üst nokta. mutlaka gidilip görülmeli. limonlu bahçe'yi anımsatıyor.
  • servis anlayisindan ve hizmet kalitesi ek olarak da müsteri diyaloglarindan anlamayan bir ortaga sahip güzide eskisehir kafesi. bahsedilen noksanliklardan kaynaklanan olaylar ve diyaloglar su sekildedir :

okuldan cikildiktan sonra tabu oynayalim uykumuz acilsin eglenelim gülelim seklinde varuna gezgine gidilir. 4 kisi oyunu oynamaya baslar... e tabi, tabu oynaniyorsa orda kahkahalar naralar olacaktir bu asina bir durumdur "yanliz....."

+güney kibrista yasayan irkin adi ne abi?
    - eee üüü.. ingiliz?!?!
    + ohaaaaaaa (evet yüksek bir sesle ama anirmadan...)
    akabinde bahsi gecen yobaz ki$isi gelir ve direk elini tabu oyununa uzatarak;
    yobaz ki$isi : arkadaslar, konsepti bozuyorsunuz, tabuyu almak zorundayim!!!
    ortaliga bir an, buz gibi ölümcül bir sessizlik düşer...
    yobaz ki$isi, tabuyu alir, ve gider...
    herkez dumur üzerine dumur yaşamaktadir... sahsen en büyük dumuru ben yasamaktayimdir, cünkü, varuna kafeye gecen seninin özellikle ikinci dönemi hemen hemen her gün gitmis, günümün ve boş vaktimin neredeyse hepsini orada gecirmis bir insan olarak "ne konsepti laaaaaaaaaaaaaan" narasi atmama sebep olmustur...
    tamam varuna ve varuna gezgin mekan/ortam/müzik bakimindan biraz farkli bu göz ardi edilemeyecek bir gercek, ama konsept?!
    sinirler gerilir, gözüme bir varuna gezgin calisani ilisir o an, asina bir yüz, bu yobaz kisisini daha önceden görmemis ya da fark etmemis oldugumdan, bu arkadas yeni mi acaba niyetiyle kendisiyle konusulduktan sonra öğrenilir ki bu adam bu iki kafeninde ortaklarindan bir tanesi imis!!!
    ardindan girilen diyalog ise su sekildedir ;
    paracelsess tuvalete girer kalkmadan önce, tuvaletten dönerken, bu zat-i yobaz kendisini durdurur.
    y : dostum kusura bakmadiniz degil mi ?
    p : acikcasi baktik, rahatsiz olduk simdi kalkiyoruz.
    y : yani konsept disinda hareket ettiginiz icin böyle yaptim bidi bidi...
    p : acikcasi, varuna ya 6 ay boyunca hergün takilip, kafede en az 2-3 saat gecirmis olmama ragmen, gezgine firsat buldugum vakitlerde 4-5 kez gelmeme ragmen ben bu konsepti anlayamamisim dostum .. anlayamamisim.. (vay halime vaylar halime)
    y : dostum ben yanliz öyle bir tabu oyunu görmedim??!?!
    p : (ohaaaa! sen bence hayatinda tabu oyunu görmemissin!) nenene? nasil ? öe? öhe öeehhh!!
    y : bıdı da bıdı da bıdı bıdı.
    p : biz rahatsiz olduk senin tavrinda ve kalkiyoruz sonuc itibari ile bu...
    ve benim bu lafimin üzerine sahis asil bombayi patlatir ve hic bir sekilde servis anlayisina sigmayan ve müsteri her zaman haklidir felsefesine kesinlikle aykiri olan cümleyi kurar....
    y : valla dostum yapabilecegim birsey yok, 3-5 kisi icin ben kurallari bozamam... bundan sonra ister gelirsiniz ister gelmezsiniz...!!!!!!!!
    p : (gözleri atesle yanarak) ...

turizm meslek lisesinden mezun ve suan bir yurdum üniversitesinde turizm lisans ögrencisi olan ben, * 6 senedir hizmet sektörü icersinde olan ben, hizmetin, servisin, müsteri diyalogunun, iletisimin, kurulan cümlelerden, ses tonunun ayarlanmasina kadar her ince detayi, tecrübeli seflerden, ögretmenlerden ögrenmis ben... hayatımda böyle bir rezillik görmedim sayin okuyucular yazarlar sevgili arkadaslarim vesaire...
    müsteri olan/olmayan* konsepti bozsa bile bu ona söylenir mi?
    söylenmesi gerekiyorsa, bu dillemi söylenir? böyle kabaca ve damdan düsercesine?
    eger oyun bulunduran bir kafe iseniz, ve müsteriler oyunun artik bokunu cikarmissa, illa da oyunu almasi gerekiyorsa calisanin, bu diyalog , müsteriyi yukarida ki gibi sartlandirarak mi yapilir yoksa kibarca rica mi edilir? *
    böyle bir olaydan sonra, üzerine bir de pişkinlik yapip özür dileyecegine, ya kusura bakmadiniz degil mi gibi cümle kurulur mu? özellikle bu cümleyi kurarken yüz ifadesi kurdugunuz cümle ile hic bir alakasi olmayan bir ifade gösteriyorsa , örnegin :"pfff skicem hadi gidin artik" seklinde.
    olayin en sonunda da , üc-bes kisi icin kurallari bozamam, ister gelirsiniz ister gelmezsiniz, denir mi müsteriye ?

ama bu yobaz kisisinin bilmedigi birsey var, cok süre gecirdigimiz zamanlar da varunada, suan orda calisan bir arkadasim ile cok kisi götürmüstük oraya, cok müsteri kazandirmistik ve devam ediyoruz buna... hic olmazsa su dakikadan sonra ediyor"dum" olucak o...

bu kafenin böyle bir ortagi var arkadaslar, ismi lazim degil...
    aman dikkat edin, bir gün gülerken, yanlislikla osurursunuz , hickirik tutar falan, gelir konsepti bozdunuz cik disari ciiiiiiiiiiik! deyiverir falan... aman deyim, benim gibi sok olmayin!...

saygilar efenim.

ps : bu olay yaklasik iki hafta önce yasanmistir.
  • sokak cafe açıldıktan sonra ününü kabetmekte olan mekandır...*
  • eskişehir in en klas kafelerinden birisi. toplu halde gezi falan düzenliyorlar dünyanın dört bir yanına. sinema topluluğumuzun toplantılarını bu kafede yapıyorduk. gözden uzak fakat gönle yakın , samimi bir yer. çalışanlar , servisler vs...hepsi 10/10. gidilesi bir yer eskişehirliler için.
  • eskisehir, cumhuriye mahallesi, tersel sokak no:20 de bulunan, büyük salonundan ayrı olarak arkadaslarınızla grup olarak oturabileceginiz, 4 tane kücük ve hos dizayn edilmis odalara sahip, isterseniz 150ye yakın ülkenin lonely planet kitaplarını edinebileceginiz, sırt cantası, mat, uyku tulumu gibi araç ve gereçleri kiralayabileceğiniz, world music tarzı playlistleri ile mükemmel sıcak cikolatasını yudumlarken hosca vakit gecirebileceginiz, turkiyede belki de esi benzeri olmayan, gezginlere hitap eden ya da gezgin olmayı isteyen kimselere hizmet eden cafe.
  • dünyanın en güzel kızlarından biri çalışmakta burada. o kadar güzel ki sipariş veremiyor insan.