şükela:  tümü | bugün
 • sultan ıbrahim* donemi sivas beylerbeyligi'nde bulunmus, padisahin kadin sevdasi yuzunden asilik yapip canindan olmus devlet adami.

  kendisi bosnak asillidir. ıyi egitimli, durust ve inancli bir devlet adami olarak kademe kademe yukselmistir. devletine son derece baglidir. derler ki devletin istedigi hicbir seyi reddetmez; askerse asker, paraysa para istenilen her seyi yollarmis. ıste hicbir seye yok demedigi icin lakabi varvar olarak kalmistir. fakat bazi kaynaklar ise kendisinin dogdugu koy varvar koyu oldugu icin bu lakabi aldigini iddia ederler.

  varvar pasa herseye evet derken is kendisinden kadin istenmesine gelince "hayir" cevabini vermistir. olay soyle gelisir:

  varvar'in emrindeki ıbsir pasa'nin haniminin guzelligi ve tombullugu son zamanlarinda tombul kadinlara buyuk bir istek duyan sultan ıbrahim'in kulagina gider. sultan ıbrahim direk bir emir yollayarak varvar'dan kadini kendisine yollamasini ister. ek olarak ise yuklu miktar para talep eder. bunun uzerine herseye varvar diyen bu pasa en sonunda "isterseniz adimi yokyok olarak anin ama is pezevenklige gelince ben yokum" der.

  daha sonra da oldurulecegini anladigi icin isyan eder. ısin ilginc tarafi gorevi biraktiginda yerine ıbsir pasa atanir . onun karisi icin saltanata karsi gelen adami bu ıbsir pasa oldurtur.

  kisacasi kendisi delikanli bir adammis. anlatilan hikaye ne kadar gercektir ne kadar abartmadir bilinmez ama varvar ali pasa az bilinen delikanli osmanli devlet adamlarindan birisi olarak anilacaktir.
 • köprülü ve kör hüseyin paşa'yı yenip zincirlemiştir. varvar ali paşa, orduyla gelen ipşir paşa'nın kendine katılacağını sanar. son ana kadar anlamaz, anladığında da iş işten geçer. yenilince ipşir paşa'ya şöyle der:

  "bak a hayınlık ile erzurum'da celali abaza paşa'dan berü bağrı pişmiş niçe bin kerre oğlanlığa düşmüş, ben senin ehlini hatırın için zina etdirmeği kabul etmeyüp senin ızr u gayretin içün sivas'dan azli kabul ehlini, allah emaneti tokat kal'asına koyup bu kadar sekban ve sarıca ile muhafaza etdirüp ehlini günden ve gölgeden sakındım ve namım, padişaha asi oldu deyü şayi' oldu... sana itikad edüp oğlum ipşir'dir deyü itimad etdim. yoksa ben seni bu köprülü ve kör hüseyin paşa'dan bed-ter ederdim... adüvlerimden merd-i meydanlık ile intikam aldım. sen babaklık namıyla meşhur-ı afak olup bed-nam oldun. şimden gerü şu başımı kesüp avretinin..." böyle ağır sözler söylemiştir, hayatı için bkz.
  https://dergipark.org.tr/…wnload/article-file/73586
 • iyi bir adama benziyormuş. adam doğru bildiği değerler uğruna öldürülmüş. mekanı cennet olsun. ayrıca osmanlı'da ne tür pislikler dönüyormüş ya, insanın midesi bulanıyor.
 • (bkz: delikanlı)
 • adamdır tek başına efsanedir.
 • sultan ibrahim'in ipşir paşa'nın sivas'taki eşi perihan hanım'ı kendisine istemesi ve istanbul'a getirilmesini emretmesi üzerine 'bir müslümanın nikahlı karısını sultan bile olsa bir başkasına nasıl teslim edeyim' deyip varvar ali paşa ayaklanmış, ölümü ise eşini padişah ibrahim'e vermeyi kabul etmediği ipşir paşa'nın elinden olmuştur. bu az muhterem çok g*tv*ren ipşir paşa'da 7 yıl sonra sadrazamken idam edilmiştir.
 • yalnız ipşir paşa da az orospu çocuğu değilmiş. varvar paşa senin namusun için isyankar şaki durumuna düşmeyi göze alıyor, sen ise karşılık olarak adama oyun çevirip tuzağa düşürüp sonra da idam ediyorsun. karaktersiz rezil.

  sultan ibrahim'e ise gelmedim bile daha. rezil herif.
 • namusunu korumak için davrandığı adam tarafından katledilmiş, evliya çelebi'nin de dürüstlüğü ve ahlakını teyit ettiği, dönemin kudretli paşasıdır. ibşir pasa ile yaşadığı olay insana, insanı anlatması bakımından önemlidir. (merak edenler için)vikipedia kaynak olay

  herkesi kendisi gibi sanan varvar ali paşa, namus,haysiyey vb... kavramların herkes için o kadar da önemli olmadığını öğrenmek zorunda kalır ve kelleyi kahbeder.
hesabın var mı? giriş yap