şükela:  tümü | bugün
 • eşrefpaşa ve inönü caddesi istikametinden konağa inmeye yarayan uzun döner yol. halil rıfat paşa caddesine kadar tek şerit sonra çift şerittir. varyantın üst kısmında bayramyeri semti yer alır. eskiden varyantın yukarıdan girişinde benzinlik ve bayramyerinin merkezi olan yarı kapalı pazaryeri yer alırdı fakat sonradan ikisini de yıktılar. bayramyerinin üstten girişinde çok güzel mavi seramiklerle süslenmiş izmir varyant fatih camii yer alır. bu camimin arka kısmında çok güzel manzaralı bir çay bahçesi vardır. pek bileni yoktur ama izmirin en huzurlu bölgelerinden biridir. bu caminin yanından konak meydanına doğru bir yokuş iner ve konağa inmek için daha kestirmedir.bu yokuştan inerseniz damlacık semtinden geçip izmir arkeoloji ve etnografya müzesinin karşısına çıkarsınız. damlacık yokuşunda halen içinde yanan mumlar bulunan bir adak yeri bulunur.

  varyantın üstteki girişinin yanından eşrefpaşa pazarına giriş yapabilirsiniz ve izmirin en güzel pazarlarından biridir. bu pazarının sonunda izmir hasan sağlam öğretmenevi bulunur. varyantın orta kısmından şato restorana doğru giren halil rıfat paşa caddesi sizi asansöre ve yeşil vadiye kadar ulaştırır. buradan izmirin meşhur kahvelerinden biri olan doksanbeşin kahvesine ulaşabilirsiniz. yine doksanbeşin kahvesinin oradan izmirin en köklü liselerinden biri olan kız lisesine inebilirsiniz. izmir oyun ve oyuncak müzesi varyantın üzerinde yer alır. varyantın orta kısmında bulunan korkuluklarda genelde resim çekilen çok olur.konağa inmek için şato restoran ve askeriyenin yanından bahribaba parkına inen yokuşu da kullanabilirsiniz. şato restoranın karşısında izmirin en güzel evlerinden birkaçına rastlayabilirsiniz.
 • yukarsındaki camisi çay bahçesi tadındaki, cami bahçesi olmasına rağmen şirin, bi sürü insanın oturduğu süper manzaralı bi bahçeye sahip hatay-konak güzergahı sonlarına yakın izmir yokuşu..
 • izmirde öyle güzel bir yerdedir ki , şayet ordan izmiri gördükten sonra hala izmiri sevmiyorsanız, boşuna uğraşmayın izmiri sevemezsiniz
 • bir halk edebiyatı ürününün (türkü, mani, masal, hikaye koşma...) zamanla değişikliğe uğramış şekillerine verilen ad, terim. yani mesala iki keklik türküsünün:

  "iki keklik bir kayada ötüyor
  ötme de keklik derdim bana yetiyor aman aman yetiyor
  annesine kara da haber gidiyor
  yazması oyalı kundurası boyalı
  yar benim aman aman yar benim
  uzun da geceler gir koynuma yar benim aman aman
  yar benim

  iki keklik bir derede su içer
  dertli de keklik dertsizlere dert açar aman aman dert açar
  buna yanık sevda derler tez geçer
  yazması oyalı kundurası boyalı
  yar benim aman aman yar benim
  uzun da geceler gir koynuma yar benim aman aman
  yar benim

  iki keklik bir kayada yaslanır
  teke de bıçak gümüş kında paslanır aman aman paslanır
  bir gün olur deli gönül uslanır"

  balıkesir yöresine ait varyantıyla, elazığ yöresine ait:

  "iki de keklik bir derede imanımda ötüyor
  ötme de keklik benim de derdim artıyor, sana hayran, artıyor
  emine hanım konyak içmiş karyolada yatıyor
  yazması oyalı kundurası boyalı
  yar, yar, benim olsan
  uzun da geceler, delim yâri heceler
  yar, yar, benim olsan
  emine hanım yeni çıkmış imanımda hamamdan
  yazması oyalı, kundurası boyalı
  yar, yar, benim olsan
  uzun da geceler, delim yari heceler
  yar, yar, benim olsan"

  varyantında olduğu gibi.
 • izmir'in asma bahçesi...
  1950'li yılların başında inşa edilmiştir. pek kimse bilmez ama adı "birleşmiş milletler caddesidir."
 • izmir'de gore trafik kazalariyla animsanan, denizin kar$isinda gayet keskin virajlarla donerek inen tarihi bolge. arasindaki sokaklar dokunulmami$tir, dola$ilmasi pek lezizdir.

  yuruyecegim derken ciki$ yolunu bulamazsaniz yakinlardaki ilk cingene mahallesinde ifadesini alirlar adamin. naho$ olur.
 • konak - yeşildere tünelinden sonra akıbetini merak ettiğim yoldur. izmir'i izmir yapan unsurların en önemlilerindendir. o tünel için yakıp yıkarlarsa çok yazık olur. daha şimdiden etnoğrafya müzesinin yıkıldıktan sonraki kalıntıları, müzeye kaldırılacak gibi.
 • izmiri tepeden görmek için en birinci yerdir.ne aşırı yüksek ve uzaktır denize nede alçakta hissedersiniz kendinizi manzarayı izlerken. optimumdur. eskidir. izmirli olmaktan mutluluk hissettiren yerdir insanı
 • ayni temele dayali farkli sonuclar veya ufak tefek farklilikler gosteren $eyler.
 • üzerinde kyk* izmir müdürlüğünü ve çocuk müzesini bulunduran, yılan gibi kıvrılmış yokuş. burdan izmir körfezini izlemek bir başka güzeldir. otobüs ile her geçişimde gözlerimi camdan alamıyorum.