şükela:  tümü | bugün
  • açık ve net ayak işleridir. türkiye'ye yaşamın zorlaşmasıyla hemen hemen herkes ülkeden kaçıp yurtdışına yerleşmek istiyor. 4 yıl standart bir üniversiteden mezun olup mağaraca ingilizce konuşan, üstelik dil din kültür vb. hiçbir ortak özelliği bulunmayan birini ne yapsın ki millet? zaten avrupa insan mühendise mimara ihtiyacı yok. bu ümitlerle gidenler fast foodlarda çalışıyor. amacım kötülemek değil, orada bir garson bile daha huzurlu ve iyi şartlarda yaşar ama boş yere hayal kurmayın eğer çok üstün niteliğiniz yoksa.
  • yine hiçbir bok bilmeyen yazarın bilmediği konu hakkında seri yanlış tespitleri. hollanda almanya abd bu ülkelerdeki mühendislik firmalarında ne kadar çok türk çalıştığını görseniz ağzınız açık kalacak. bu ülkenin kendini yetiştirmiş insanları gerçekten de kaliteli oluyor, kalanlar ise aşırı kompleksli çöplerden oluşuyor. azıcık aklını kullanan ülkede durmuyor zaten.
  • bu kompleksle giderse bir sey yapamaz.

vasatin tanimini kendi kucuk dunyasina degil gercek dunyaya gore yapmayi basarabilirse her isi pekala yapabilir, ulkenin yerel halkindan bile iyi yapabilir.

ve lakin bu tavra sahip kisi de zaten “kurtarin beni burdan! turkiye’de yapamiyorum” diye ciglik atmaz.
  • gören de zanneder ki canı isteyen herkes lap diye yurtdışına çıkabiliyor, dili, eğitimi, referansı olmadan rahatça çalışma, oturma izni vs. alabiliyor ama gittikten sonra ayak uyduramıyor. zaten yurtdışına giden adamlar (60 'larda giden alamancıların akraba hakkından yararlanan torunlarından bahsetmiyorum) ya eğitim ya da iş sebebiyle vize alıp, giden insanlar. oraya zaten belli bir işi ya da eğitimi garanti etmeden vize alıp, gidemiyorsun. tahta bavulunu alıp, istanbul'a haydarpaşa'dan merhaba demek şeklinde olmuyor o iş.
  • yanlış bir genelleme. kendim ve gelmeye yıllardır kararlı olan bir kaç arkadaşım, almanya başta olmak üzere avrupanın değişik ülkelerinde mühendis olarak çalışıyoruz, ingilizce hariç başka bir dil de bilmiyoruz. daha 1 hafta önce de başka bir avrupa ülkesindeki global bir firmadan iş teklifi almış biri olarak yazıyorum bunu. yılların mühendisi de değilim 26 yaşındayım.

kendini geliştirmiş, cv'si yalan dolanlarla dolu olmayan ve en önemlisi de istekli adam burada da açıkta kalmaz, ama tarzanca ingilizce ile olmaz evet.
  • yazılım mühendisi diyen yazara sormak istiyorum sen yurtdışına şletme sahibi olsan kendi ülkenin veya benzer dil ve kültüre sahip komşu ülkenin mühendisini mi çalıştırırsın yoksa 3. dünya ülkesi üyesi dini dili kültürü bambaşka olan vatandaşı mı?

hiçbir şey bilmeden konuşan diyen yazar birçok türkün çalıştığını söylemiş. o çalışanların yüzde kaçı türkiyeden gelme yüzde kaçı o ülke doğumlu onu da söylesin bir zahmet. almanya milli takımının orta sahasında da mesut emre can var
  • ulan colorado'nun vail kasabasına gitmiştim de marriott otellerinin banquet müdürü adanalı bir türktü. üstelik herifin dişe dokunur bir eğitimi dahi yoktu. ırkçı bir insan değilim ama o dakikadan sonra türklerin istediği zaman başaramayacağı bir şey olmadığını anladım.
  • yapmayın arkadaşlar bu kadar aşağılamayın kendinizi. bakın elektrik mühendisi ve mimar olan karı koca arkadaşlarım radikal bir karar verip ingiltereye yerleştiler altı ay önce. ben de arada böyle hayaller kurarım ama açıkçası götüm yemez. biraz da tırsardım ulan mesleki yeterliliğim orada ne kadar geçerli olur kabul ettirebilir miyim kendimi diye. bu konuyu konuştuğumuzda arkadaşımın anlattıklarını görünce hayrete düştüm. öyle çizimlerle iş alıyorum ki yemin ederim gülersin dedi. gösterdi çizimler ve hakkaten güldüm. burada o çizimleri alıp çerçeveletip asarsın sabah akşam taşşak geçmek için. deli gibi iş yapıyorlar ama. tabi ki daha sonra çizimler profesyonelleşiyor ama ilk etapta o kadar amatör çizimlerden iş alıyorsunuz ki (onların ağzından bu cümle). velhasıl kelam avrupa insanı tembeldir genel itibariyle. bir sürü işi çalışkan olduğunuz sürece yapabilirsiniz.