şükela:  tümü | bugün
  • tarık akan'ın hakkında:
    ''-hayatımda ufkumu açan hocaların en önemlisidir vasıf öngören. o, hayatıma girmeseydi ben belki aysbergleri kırmakta zorlanabilirdim. oyunculuğun o'sunu bilmeden, fizik farkıyla sinemaya girmiştim. halk beni bir yere getirmişti. tramplenden atlar gibi atlamıştım sinemanın ortasına. ama bir süre sonra eksiklerimi fark etmeye başlamıştım. işte o aşamada teslim ettim kendimi vasıf hocaya. o bana kitap okumanın disiplinini öğretti önce. oradakileri tartıştı benimle. oyunculuğu anlattı. mesela beyoğlu'na çıkardık, yolda yürüyen bir kişinin hali, tavrı, kıyafeti, mimiklerinden yöresini, sosyal sınıfını, mesleğini tahlil etmeye çalışırdık. senaryoda bir karakteri tahlil etmeyi, brechtyen oyunculuğu böyle öğrendim."
    sözleriyle açıklamalar yaptığı, oyun yazarı, yönetmen...
  • aslı öngören'in babası.
  • tiyatro yazarı, oyuncu, yönetmen. 15.2.1938'de tavşanlı'da doğdu. almanya'da tiyatro eğitimi aldı. ankara birliği sahnesi'ni kurdu. 1972'de tiyatroda gizli örgüt kurduğu savıyla tutuklandı.altı yıl sekiz aya mahkum edildi, iki yıl yattıktan sonra afla serbest kaldı. tiyatro dalında birçok ödüle sahip olan öngören 14.5.1984'te amsterdam'da öldü. oyunları, almanya defteri, asiye nasıl kurtulur, oyun nasıl oynanmalı ve zengin mutfağı'dır.
  • çocukluğumun efsane kitabı masalın aslı'nın yazarı. başyapıtının bu kadar az insana ulaşması hayret vericidir.
  • kısa bir süre jeofizik okudu. oyun yazarı ve yönetmen olark tanındı. istanbul üniversitesi gençlik tiyatrosu ’nda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. aynı tiyatroyla prestijli erlangen festivali ne katıldı. berlin frei üniversitat tiyatro bölümüne girdi. berliner ensamble wekwerth ’te çalışmalar yürüttü. almanya’da toplam beş yıl kalarak brecht tiyatrosu üzerinde yoğunlaştı. yurda döndükten sonra ankara birlik sahnesi'ni kurdu ve çeşitli oyunlar yönetti. bu grubun asıl amacı epik tiyatroyu türk sahnesine taşımaktır. bu süre zarfında politik nedenlerle tutuklandı. iki yıl hapis yattı, ancak tiyatroyla bağını kesmedi. 1979’da yurtdışına gitti. türk göçmenler için tiyatro çalışmaları yürüttü. halen hollanda’da kendi adıyla anılan bir göçmen tiyatrosu vardır. 46 yaşında gurbette öldü. (amsterdam-1984) asiye nasıl kurtulur 'dan başka işleri:

almanya defteri: almanya’daki türk işçilerle ilgilidir. buradaki işçilerimizin sosyo-ekonomik durumları üzerinde durur. işçileri sanayi köleleri olarak ele alır. eserin diğer adı göç’tür

oyun nasıl oynanmalı: bir program sunucusu ve tartışmacılar etrafında gelişen sınıfsal çelişkilere gönderme yapan bir toplum parodisidir.

zengin mutfağı: güncel politik durumu anlatan ve güçlü eleştirilerle kaleme alınmış en son oyunudur.15-16 haziran 1970 işçi eylemleriyle ilgilidir. filme de alınmıştır. (bkz: şener şen)
  • istanbul üniversitesinde jeofizik egitimini yarida birakarak tiyatro ögrenimi görmek için almanyaya gitti.
  • ilk ve ortaokulu tavşanlı’da, liseyi kütahya’da okuyan vasıf öngören, ferit öngeren’in kardeşidir. istanbul üniversitesi jeofizik bölümü’nde bir süre okudu. 1961’de almanya’ya giderek batı ve doğu berlin’de 5 yıl epik tiyatro öğrenimi gördü. ankara’da oyun yönetmenliği yaptıktan sonra hollanda’ya yerleşti. amsterdam’da stipt adlı kuruluşta iki yıl kadar türk gençlerine tiyatro dersleri verdi.
    ilk oyunu göç, 1967 uluslararası gençlik tiyatro festivalinde istanbul’da oynanmış, ikincilik kazanmıştı. epik tiyatronun ülkemizdeki önde gelen temsilcilerinden olan vasıf öngören, asıl ününü ilk kez dostlar tiyatrosunda (ankara) da oynanan asiye nasıl kurtulur (1970) oyunuyla kazandı. bazı oyunları sinemaya uyarlandı. bu oyunlardan biri olan zengin mutfağı ile 1977 ismet küntay ve 1977-78 sanatseverler derneği ödüllerini aldı.
  • zengin mutfağı, asiye nasıl kurtulur gibi oyunları sinemaya da uyarlanmış, çağının sorunlarını derinlemesine ele alan büyük üstad.
    yazarlık yanında oyunculuk ve yönetmenlik de yapmış ayrıca, tam anlamıyla bir tiyatro adami yani...

öngören'in en önemli özelliklerinden biri de, çoğunlukla "bir çeşit kadınsal kapris" yahut "isteri krizi" gibi gösterilmek istenen kadın sorunlarını "feminizme indirgeyip" görmezden gelmemesi, insana dair olan her şeye olduğu gibi buna da ağırlıkla yer vermesi bana göre...
  • amsterdam'daki el kapısı tiyatrosu ile brecht çalıştı ama 1983 yılında vefat etti. tiyatronun adı, onun anısına öngören tiyatrosu olarak devam etti.