şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  sovyetler birliği ile amerika arasında 1962 yılında yaşanan füze krizinde, dünyanın muhtemel nükleer savaşa girme ihtimalini bir rus deniz subayının engellediği ortaya çıktı.
  george washington üniversitesi ulusal güvenlik arşivi yöneticisi thomas s. blanton'un açıkladığı belgelere göre, o subayın adı; vasili arhipov.

  o yıllarda abd istihbaratı, küba'ya sovyetler tarafından füze yerleştirildiğini, ancak ateşleme sistemlerinin henüz bu ülkeye varmadığını öğrenmişti. 22 ekim 1962 günü sovyetler birliği'nden bu parçaları taşıyan gemilerin yola çıktığı öğrenilince durum abd başkanı j.f. kennedy'ye iletildi. kennedy televizyon aracılığıyla gemilerin geri gönderilmesini talep etti. ancak sovyet lideri nikita kruşçev bu talebi dikkate almadı. füze malzemelerini taşıyan sovyet gemileri küba'ya doğru yaklaşırken, başkan kennedy, küba'nın denizden abluka altına alınması ve ülkeye girmeye çalışan gemilerin batırılması emrini verdi. tüm dünya krizin nasıl sonuçlanacağını merak ediyordu. bu sırada abd'nin attığı su bombaları denizaltının üzerinde patlıyor ve içeridekilerin kafasına adeta çekiç gibi iniyordu. moskova'yla da iletişimin kurulamaması içeride sinirleri iyice germişti. ardından kaptan valentin savitsky kararını açıkladı. denizaltı batma pahasına destroyerlere ateş açılacak ve abd gemileriyle beraber okyanusun derinliklerini boylayacaklardı. ancak kararı uygulamak için yardımcılarının da onayına ihtiyacı vardı ve bu durumda arhipov devreye girdi. kaptan ve diğer yardımcıyla da konuşarak onları da ikna etti ve füzenin ateşlenmesini engelledi. birkaç saat sonra ise kruşçev ve kennedy anlaştıklarını açıkladı ve kriz sona erdi. kriz sona erdikten sonra arhipov görevine devam etti. 1975 yılında kirov deniz harp okulu'nun başına getirilen arhipov, 1985 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 1991 yılında ise verdiği karardan çok kimsenin haberi olmadan vefat etti.

  --- spoiler ---
 • muhtemel bir amerikan sscb savaşını engelleyen asker.

  o dönemde, kruscev' in ardından en fazla takdiri kazanan kişi.

  onurlu insan.
 • the fog of war- 11 lessons of war belgeselinde 1960'ların abd savunma bakanı robert mcnamara'nın yaşanan küba füze krizi sırasında olası bir nükleer savaşın -rasyonellikten ziyade- şans faktörü ile engellendiğini itiraf etmesi aslında vasili arkhipov gerçeğinden, yani şans ve rasyonellik etkenleri bir yana sağduyunun ne denli önemli bir kırılma noktası olacağından bihaber olması da bir başka içler acısı durumdur.bu bağlamda hem empatiye hem sağduyuya yine o dönemde -hakeza günümüzde de olduğu gibi- önde gelen politikacıların ne kadar önem arz ettikleri de gözler önüne seriliyor. fakat gelin görün ki insanlar mcnamaralar'ı, mcdonaldslar'ı biliyor, vasili'yi bilmiyorlar.daha doğrusu vassili zaitsev'i jude law malum hollywood * filminde canlandırdığı için biliyor ama vasili arkhipov gibi birini tasvir dahi edemez hale geliyorlar da diyebiliriz.tabi bu da bir başka no woman no cry durumdur ayrı mesele.

  --- spoiler ---

  lesson 2: rationality will not save us.

  robert mcnamara:ı want to say, and this is very important: at the end we lucked out. ıt was luck that prevented nuclear war. we came that close to nuclear war at the end. rational individuals: kennedy was rational; khrushchev was rational; castro was rational. rational individuals came that close to total destruction of their societies. and that danger exists today.

  --- spoiler ---

  (bkz: http://www.theguardian.com/…pov-stopped-nuclear-war)

  (bkz: the untold history of the united states)
 • dünyayı kurtaran ama kimsenin bundan haberi olmayan bir kahramandır. eğer duyuyorsa veya görüyorsa kendisi anan insanların olduğunu bilerek huzurla uyusun.
 • ilginç bir şekilde filmlere konu olacak bir olayın değil, iki olayın kahramanıdır.

  62'de nükleer savaşı önlemeden bir sene önce, kendisi nükleer savaşın dünyayı ne hale çevirebileceğini ufacık bir alanda, birinci elden deneyimlemiştir.

  reaktöründeki arıza nedeniyle okyanusta bir başına kalıp, bütün mühendislik takımını ve sonrasında 15 denizcisini daha radyasyon sebebiyle kaybetme karsılığında kurtulabilen k-19 denizaltısının xo'sudur kendisi. liam neeson, farklı bir karakter adıyla aslında onu oynamıştır.
  (bkz: k-19 the widowmaker)