şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yunan ortodoks geleneğinde takriben dokuzuncu asırdan beri yeri olan yılbaşı böreği. kapadokya'dan çıkma bir adettir. arzuya göre sütlü, yoğurtlu, bulgurlu, pirinçli, etli, balıklı, balkabaklı falan yapılır. içine saklanan şans parası kimin payında çıkarsa onun olur.
 • mesleğim gereği tanıştığım, dünya tatlısı bir rum hanımefendinin bugünkü toplantıda ikram ettiği ve uğur parasının benim payıma düştüğü ritüelistik çörek, nam-i diğer aziz vasil keki.
  kesilen dilimlerden ilki tanrıya, ikincisi isa'ya adanırmış. eskiden içine altın saklanırmış ancak vakfın türkiye koşullarında maddi olarak ayakta kalması bıçak sırtı bir mevzu olduğundan, sembolik bir 50 kuruş saklamışlar.

  bana denk gelen 4. dilimden tabağa düşen o 50 kuruş, hayatımın en değerli parası artık. güzel ruhlu, temiz yürekli, kimliklerini bu ülkede hâlâ korumaya çalışan insanlardan gelen uğuru taşıyor, az mı?
 • tatlı olanı ve günümüzde en yaygın olanı çörek ya da kek biçiminde yapılır, noel ve yılbaşı döneminde bu lezzetin bulunmadığı pastane ya da fırın yoktur yunanistan'da. içinde sakız, mahlep, tarçın, muskat cevizi ve benzeri aromatik baharatlar bulunur, pişerken de tabakta da mis gibi kokar. üzerine yeni yılın sayısı yazıllır genellikle. evde yapılması, ikram edilmesi de ayrı bir güzelliktir. kanımca en başarılı tarifi şuradadır (ingilizce):
  https://akispetretzikis.com/…iskota/vasilopita-keik (kek versiyonu)
  https://akispetretzikis.com/…ta/vasilopita-tsoyreki (çörek versiyonu)