şükela:  tümü | bugün
 • geçen yıl vefat eden makedon halk müziğinin en büyük ve meşhur ismi.belki de dünyanın en çarpıcı üç beş kadın sesinden biriydi.nefis dalgalı ve titreyen bir ses rengine sahipti.vaska ilieva'sız bir çağdaş makedonya tarihi kesinlikle eksik kalır.kanada'dan avustralya'ya almanya'dan türkiye'ye konser verdiği coğrafyanın sınırları pek geniştir.türkiyeye geldiği vakit ailece tanışma fırsatımızın olduğu bu eşsiz kadın aynı zamanda makedon milliyetçiliğini ve patriotizmini/vatanseverliğini şarkılarıyla ve ideolojik duruşuyla yeniden inşa etmiştir.osmanlı dönermini eleştiren halk türkülerini daha bir heyecanla okur.bir yerde denk gelirse dinlemekten kaçınmayın.sayısız albümü,cd'si vardır. makedonya mp3 piyasasının bir numarasıdır.bütün eski yugoslavya bakiyesinin takip ettiği bir güzel sesti işte. ilieva aslında makedonyanın ruhuydu.temsil ettiği değerler ve şarkıları okurken takındığı tavır aslında çağdaş dönem makedon halkının ruhunu ve kendilerini görmek istedikleri noktayı temsil ediyordu.
 • safet isovic için yapılan " o bir bosna tarihidir!" yakıştırmasının aynısı, ilieva için " o bir makedonya tarihidir!" şeklinde yapılabilir. nam - ı diğer zlatno grlo*dur. makedon türküleri, onunla ruhunu bulmuştur. yürek titreten kıvrak sesiyle makedonya'da "folk müziğinin kraliçesi" ünvanına layık görülen ilieva, tavrı ve duruşu ile de makedon diasporaları arasında saygın bir yere oturmuş ve popülerlik kazanmıştır. vaska ilieva, hayatı boyunca diasporalardan gördüğü saygı ve sevgiyi karşılıksız bırakmamış, göçmen olarak farklı ülkelere giden makedonlara ayrı bir ilgi göstermiş, onların sorunlarını ve sıkıntılarını dinlemeye, dindirmeye çalışmıştır. almanya'da verdiği konser sırasında tanıştığı bir göçmenin hikayesinden çok etkilenip torbeşler adına da şahane bir türkü yapmıştır.

  (bkz: pesna za gorno vranovci)
 • selda bağcanı dinlerken akla gelen makedon folk müzik sanatçısı.
 • yugoslavya'nın yugoslavya, makedonya'nın makedonya olduğu zamanlarda -kısaca dünyanın daha güzel bir yer olduğu zamanlarda- yaşamış ve ezgileri ile balkanlarla alakası olan her bir insanın ruhuna ışık tutmuş çok önemli makedon şarkıcı.

  evimdeki tek plağı seslendiren şarkıcılardan biridir ayrıca kendisi. ruhu şad olsun.

  (bkz: i nie sme deca na makedonija)
  (bkz: ajde dojdi rado)
  (bkz: ajde vino pijam)
  (bkz: što kucinja lajat)
 • bayramın en güzel olduğu saatlerde aile saadetimize eşlik eden muazzam ses
 • alzheimer olan babaannemin bayılarak dinleyerek hatırladığı kadarıyla eşlik ettiği mükemmel sesli kadın şarkıcı.
hesabın var mı? giriş yap