şükela:  tümü | bugün
 • isvec'te, stockholm'e arabayla yaklasik 1 saat mesafede bir sehir. avrupa'nin cogu yerinde oldugu gibi, otobanda bile bisikletler icin serit mevcuttur ve her yere bisikletle ulasilabilir. yakinindaki national park'a gidildiginde okyanusta yuzme imkaniniz mevcuttur. gidilecekse agustos ortasindaki summer fest'te gidilmesi tercih edilmelidir, zira geri kalan zamanlarda iklimi londra'ya benzetilebilir. dogasina doyum olmaz.
 • 2004-2005 sezonunda 22. hafta itibarı ile isvec 2. liginde 9. sırada bulunan takım.(bkz: iddaa programı arkasındaki istatistiki bilgiler)
 • ryanair'in stockholm civarında kullandığı 2 hava alanından biri bu şehirdedir. minicik bir hava alanı vardır; ryanair, buradan sadece londra'ya uçurur.
 • gece hayatının bir garip olduğu güzide isveç şehri. her mekanın açık olduğu günler, bu eğlence klüplerinin oluşturduğu birlik tarafından belirlenir, örneğin blue moon cuma günleri açık iken, konrad çarşambaları, pluto ise perşembeleri. cumartesi genelde hepsi açık olmakta iken pazartesi ve salıları karambole uğramaktadır. bu durum eğlence yerlerinin kazandığı parayı biraz dengelerken zarar etme riskini belli bir oranda düşürmektedir. zaten birbirinden güzel isveç kızlarının ayrı ayrı yerlere gitmelerine izin vermektense hepsini aynı yerde toplayıp bir miss world havası oluşturulmak istenmesi takdir edilesi bir harekettir.
 • biber salcasi bulunmayan; yilda bir defa hafta sonu ( temmuzun ilk cumartesi ) alkollu arac kullanimina izin verilen yine o zamanlarda eski amerikan otolarini tum sehirde gezmeye cikartan ve festival tadinda yasayanlarin sehri.

  edit: biber salcasi sahand ve alan's da satiliyormus ( her ikisi de stora gatan da ) ...
 • havasi hava gibidir sehrin, 2 gun gunluk guneslik tam yaz mevsimini yasarken bir anda kisa donebilir yagmur ve firtina esliginde kisi yasayabilirsiniz*.
 • 2011 icin sehir verilerine bakarsak
  hava; ortalama yaz sicakligi +17,3 derece ( haziran +17,1, temmuz +18,5, agustos +16,4 ), 18 gun gunes cikmis, kalan gunler yagmur ve yildirimli
  haziran - temmuz aylarinda 301 bebis dogmus, 202 kisi ölmus; 185 kisi sehre tasinmis, 798 kisi västeråstan baska sehirlere tasinmis, 370 kisi evlenmis 145 kisi ayrilmis ( tek sayi olduguna göre birinin kesin caktirilmamis 2 evliligi var );137 956 kisi de temmuzdaki nufus sayisi*

  ustte de goruldugu gibi yazlari bol yagmur görulen sehir, ayrica gunesi hörunce cimlere serilip guneslenenleri hor gormememiz gerektigini ögreten sehir*. malum gunes ne zaman cikar belli olmuyor ......min sehrinde.
 • cucumber city lakabına sahip isveç'in 5. büyük şehridir. stockholm ve uppsala'ya oldukça yakındır. tüm isveç'te olduğu gibi neredeyse şehrin her yeri ağaçlarla kaplıdır. hatta evler ve yollar bu ormanlık arazinin içinde kalıyor denilebilir. şehirde trafik bulunmadığı gibi otobüs ile ulaşım oldukça rahattır. bisikletle bile pek çok yere gidip geri dönebilmeniz mümkün, kışın her yeri buz kaplamışken bisiklet süren isveçliler'i görürseniz sakın şaşırmayın. bu ormanlık arazilerde muhteşem şekilde düzenlenmiş yürüyüş ve bisiklet yolları bulunmaktadır. bu yolları kullanarak bir yere gidip gelmek belkide en keyifli şeydir çünkü günün her saatinde hatta gece bile güvenli bir biçimde kullanabilirsiniz. ağaçlar, tipik kırmızıya boyanmış isveç evleri ve sarı kafalı isveçliler'i görerek seyahat etmenizin keyfi ve huzuru bambaşkadır. genel olarak şehirde bulunan binaların kat sayısı çok yüksek değildir, apartmanlar çoğunlukla şehrin dışında kalmaktadır. şehrin en yüksek binası skrapan olup tepesinden şehir ve şehirde bulunan malaren gölü muazzam görünmektedir. şehrin en popüler mekanı pluto olup haftanın belli günlerinde malardalen üniversitesi öğrencileri tarafından istila edilir. kısacası karmaşadan uzak huzurlu, keyifli ve güvenli tipik bir isveç hayatı sürebileceğiniz şehirdir.
 • gustav vasa zamaninda meclis bu sehirde bulunmaktaydi.
 • ilk adi västra aros'tur zamanla ismi soylene soylene västerås halini almistir.
hesabın var mı? giriş yap