şükela:  tümü | bugün
  • durumu olmayanlar için özet editi: yeni alınmış laptop'ta çıkan -vatan'ın müşteri hizmetlerinin de kabul edip kendi ağızlarından ifadelerle kayda ekledikleri- probleme ertesi gün yok demeleri ve beni 1 haftadır boşa bekletmeleri. parasını verdiğim ürünü kullanamamam. kendi ifadeleriyle yazılmış raporun resim i

sonuç editi: 2 hafta beni boşuna bekletip, extra 3 kez git-gel yaptırdıktan sonra(ilk almak için gittiğimi saymıyorum) sonunda para iadesi ya da ürün değişimi önerdiler. bu süreçte o kadar yıldım ki, başka bir yere tekrar gitmeyle ya da internetten sipariş verip beklemekle daha da uzamasın diye ürünü değiştirdim(umarım bunda da bir sorunu çıkmaz). son olarak tekrar vatan bilgisayarın bu süreçteki hatası nedir bunun altını çizmek istiyorum: bariz sorunu -müşteri hizmetlerinde ürünün kaydını yapan elemanın kendinin de kabul ettiği ve kendi ifadeleriyle tanımladığı sorunu- ertesi gün ayaklarına kadar beni getirtip, nasrettin hocanın dilenciyi ayağına çağırması gibi, ''teknik elemanlar üründe sorun yok diyorlar'' demesi. vatan'ın suçu budur işte. 2 hafta beklemem onların suçu mudur ya da süreçler nasıl işliyor bunları bilmiyorum. ama dediğim gibi bunlarda suçları olmasa dahi ''üründe bir sorun yok'' deyip müşteriyi yoklamaları gerçekten iğrenç bir şey ve 10 yıldır alışveriş yaptığım mağazalarından aldığım son üründür bu. ayrıca yol paraları ve kaybettiğim onca zaman da bana girdi. yine de etik olarak, vatan bilgisayar burada yazılanlara bir cevap vermek isterse, bana mail yolu ile bu entry'nin içine editleyeceğim kendi savunmalarını ya da gerekçelerini iletebilirler. biliyorlar beni, e-mail adresim vardır, yoksa telefonla ulaşın e-mail adresimi vereyim.

öncelikle başlığı açma amacım: burada yazacaklarımın bana bir faydası olmayacak, vatan bilgisayar'dan aldığım bir ürünün sorunlu çıkması üzerine yaşanan süreci anlatarak şirket politikalarını eleştireceğim. vatan'dan alışveriş yapmayı düşünenleri potansiyel olarak nelerin beklediğinden bahsedeceğim, amacım insanları bilgilendirmek.

konuyla alakasız bir kısa not: sözlükte artan çomar sayısı ve sol frame'deki atatürk'e hakaret eden, sözlükle dalga geçen troll başlıkların coşması sebebiyle yaklaşık bir yıl önce kanzuk'a da sitem ederek hesabı kapatmıştım. sırf bu entry için kısa bir süreliğine tekrar açtım hesabı.

şimdi mümkün olduğu kadar objektif olayı aktaracağım, tabi benim bunun objektif olduğunu ifade etmemin pek de bir anlamı olamaz fakat okuyanların yargı gücüne bırakıyorum.

1. 07.10.17 tarihinde cumartesi günü vatan bilgisayar ankara söğütözü şubesinden asus marka bir notebook aldım. mağaza katındaki satış elemanı iştetim sistemini montaj katında yaptırmamı böylelikle bir sorun varsa ürünü değiştirebileceklerini söyledi.

2. montajda 20 dk kadar süren kurulumdan sonra cihazı alırken elemana bir sorun olup olmadığını sordum. sorun olmadığını söyledi. öğlen 2 civarı aldığım laptop'ı evde kişiselleştirmeye başladım. gün boyu masa üstünde kullandığım için touch pad ile çok bir işim olmadığından, ancak akşam koltuğa geçip cihazı touch pad'den kullanmaya başlayınca bir sorunu olduğunu anladım. tasarım olarak kasayla entegre olmayan touch pad dikkatli bakıldığında dışardan da görülür bir biçimde kasadaki yuvasına asimetrik bir şekilde monte edilmiş. sol tuşu kamera deklanşörlerinin fokus yaparken yarım basılmasına benzer şekilde iki aşamalı basıyor. yani tık yerine tı-tık şeklinde, çünkü kasadaki yuvasının kenarlarına sürtüyor. çok büyük bir sorun olmamasına rağmen sıfır bir üründe, ileride de normalden daha hızlı problem çıkarması muhtemel bu sorunu kabul etmediğim için, akşama kadar yaptığım kişiselleştirmeleri de hiç ederek cihazı değiştirmeye karar verdim.

3. hemen ertesi gün(pazar) cihazı olduğu gibi kutu içeriğiyle ve hatta şarj cihazının üzerindeki kaplama ambalajı dahi çıkarılmamış bir biçimde müşteri hizmetlerine götürdüm. sorundan bahsettiğim eleman cihazı denedi ve hemen bu bariz olan problemi kendi de fark etti ve kendi ifadeleriye -müşterinin ağzından değil- kayda ekledi. ve hatta üstüne bir de asus laptoplarında kasa problemlerinin yaygın olduğunu söyledi. cihazı alarak mağaza içinde yine kendi departmanlarında detaylı inceleneceğini ve bana 48 saat içinde mesajla haber vereceklerini söyledi.
    elemanın yazdığı rapor, altını çizdiğim ifadelere dikkat: resim

4. ertesi gün(p.tesi) sabah erken saatlerde gelen mesaj üzerine tekrar yollara düştüm. müşteri hizmetlerinde bir gün önce kaydı alırken açıkça sorunu kabul eden aynı eleman, teknik servis'in (ya da artık hangi departman kontrol ediyorsa) üründe bir sorun tespit etmediğini söyledi! bu noktada benden beklentisi cihazı o şekliyle alıp gitmem ya da asus'a yollamak. ben de işlerin uzamasını istemediğim için şube müdürleriyle görüşmeyi talep ettim. mağaza katında kendileriyle görüşebileceğimi söyledi.

5. mağaza katındaki elemanlardan birine müdürle görüşmek istediğimi söyledim, beni bir hanımefendiye yönlendirdi, derdimi anlattıktan sonra kadının müdür olmadığını öğrendim, talebimi tekrar ettim. başka bir çalışan e. bey geldi ve müdürün o anda mağazada olmadığını söyledi. derdimi ona da anlattım, zaten başından beri para iadesi falan dahi istemediğimi, ürünün aynısı ile değişiminin en kısa sürede yapılmasını, hali hazırda çok zaman kaybettiğimi anlattım. o da süreçlerle ilgili ellerinde olmayan sebeplerden bekletmek durumunda kaldıklarını fakat asus'u da arayarak işleri hızlandırıp en geç çarşamba ürün değişimi ya da iadesinin gerçekleşeceğini söyledi.

6. salı günü bilgi almak ve hatırlamak için telefon açıp e. bey ile görüştüm, aynı şeyler konuşuldu. fakat çarşamba günü öğle saatlerinde halen mesaj gelmeyince tekrar telefon açtım. bu kez telefonda şube müdürleriyle görüşmeyi talep ettim, beni müdür yerine müşteri hizmetlerine yönlendirdiler. müşteri hizmetleriyle olan görüşmeden sonra tekrar müdür(i love müdür) için telefon açtım. telefona cevap gelmedi. tekrar tekrar telefon ettim üst üste, o kadar uzun süre cevap vermediler ki yanıma kağıt kalem alıp resim çizmeye başladım bir yandan da arıyorum sol elle. yaklaşık 1 saat kadar süren kesintisiz, +20 kez arama sonucunda nihayet açtılar. bu kez müdür'ün izinli olduğunu söylediler ve müd. yar. olduğunu belirttikleri b. bey'e bağladılar.

--- çok uzadı farkındayım, bundan sonrasını kısa kesmeye çalışacağım ---

7. b. bey benim mağduriyetimin süresini kısaltacağı yerde, maalesef, daha da mağdur olmama yol açacak asıl niyetlerini açıkladı. kendi teknik servisinin, bariz görülmesine rağmen inkar ettikleri kusurunu asus'a iletmişler. şimdi eğer asus da üründe bir sorun olmadığını iddia ederse ürün değişimi dahi yapılmayacağını söylediler.

şimdiki durum: asus'tan haber bekliyoruz ve parasını 4 gün önce verdiğim, kusurlu çıkan ürünün değiştirilip değiştirilmeyeceği ve ne zaman elime geçeceği belli değil. bundan sonraki gelişmeleri edit ile update edeceğim.

vatan'dan 8-10 yıldır alış veriş yapıyorum. olayların halihazırda geldiği nokta zaten bana bir daha oraya adım attırmamaya yeter. fakat bundan sonra cihazı yenisiyle değiştirip, üstüne taksi masraflarımı (+120) dahi verseler ve de hatta 500 tl hediye çeki verseler üstüne masaj yapsalar yine de oradan alışveriş yapmam artık. başka yerde 2 katına satıyor olsalar alacağım ürünü yine de vatan'dan almam çünkü vatan'da bir üründe kusur çıkarsa müşterisini mağdur ediyor. bu saatten sonra en iyi ihtimalle ürünü değiştirseler bile, bu kadar bekletilmiş olmam ve bariz olan sorunu yok diyerek inkar etmeleri ellerindeki kusurlu ürünü müşteriye kakalama ihtimallerini sonuna kadar zorladıklarına işarettir. o kadar motive olmuş durumdayım ki şu an vatan'a karşı, cihazı değiştirmezlerse hukuk yoluyla da olsa değiştirteceğim.

son olarak, bir üründe sorun çıkmasında olağanüstü bir durum yok. airbus'ın bile ürettiği parçalarda sorun çıkabiliyor ve uçakların hepsinde parça değiştiriliyor. en iyi otomobil markaları bile sorunlu parçadan dolayı arabaları dünya çapında geri çağırabiliyor. burada yanlış olan şey vatan'ın bu tarz sorunlar çıktığında müşteriyi mağdur etme gayreti. dediğim gibi 10 yıldır alış veriş yapıyordum. ürünlerde sorun çıkmazsa her şey iyi, fakat üründe bir üretim sorunu varsa vatan bilgisayar'la uğraşmalarınızda kolay gelsin derim. yani kısaca vatan bilgisayar'dan bir şey almak kumar, rus ruleti. bunu bilerek hareket edin.
  • sinirimi bozmuş rezalet gibi rezalettir.

vatan'dan iphone x alacaktım ama vazgeçtim bu rezaletten sonra.
  • 1 senedir yurt disinda oldugumdan son 1 sene gelismelerimden haberim yok. ancak bu surec oncesinde bir cok alis-verisimde beni de pisman etmis firmadir vatan. musteri hizmetleri hic bir sekilde sorumluluk almiyor. magaza calisanlari istkeli, gayretli, yardim sever davransalar bile, musteri hizmetleri politikalarindan dolayi cozum bulamiyorsun.

bende kisaca son yasadigim sorundan bahsedeyim.

ablama laptop alacagiz. evimizin cok yakinin vatan var. hatta magazayi da soyleyeyim, ıstanbul, maltepe minibus yolu, askerlik subesi karsisi. girdik bir urun begendik. 10 kusur yillik ıt calisaniyim. ıt ' nin calismadigim alani azdir, donanimindan yazilimina. dolayisiyla muhtemelen magazadaki tum personellerden daha fazla bilgisayar ve sorun cozme, kurulum yapma tecrubem vardir. ancak o kadar korkuyorum ki bunlarin politikalarindan aptal gibi 8 defa sorarak yaptiriyorum her islemi. lapotop i aldik, garantiyi isletmeye gittim. cocuklar kurulum yapalim gibi bisey soyledi. eger kurulumu kendileri yaparsa garanti baslayacak, sorun yasanirsa direkt bire bir degisim alabilecekmisiz. ancak kurulumu ben yaparsam, sorun cikarsa yalnizca tamire gonderebilirlermis falan., sacmaliga gel.

neyse el mahkum kabul ettik. bu sifir laptop kurma zevkimiz var, onu da aldilar elimizden. sesimi cikarmadim, tabi ki kurun dedim. bu arada teknik servisteki cocuklarla ilgili bir sorunum yok, hepsi iyi niyetli, yardimsever. kurulumu yaptilar falan fismekan hazir buyurun dediler.aldik laptopi ciktik. aksam aldim, ablamin datalarini aktarip, is icin kullandigi standart programlari kuruyorum. derken cat mavi ekran. gecenin koru, hayirdir insallah dedim. restart yaptim cihazi, windows coktu dedi. lan noluyo ?

neyse girdim windows kurtarma seceneklerinden, orginal backuplar uzerinden kurdum tekrar windowsu. sabah kalktim cat yine coktu. 3.de de ayni seyi yasayinca, goturdum cihazi geri. 2 hafta sonra yurt disina cikiyorum ve sorunu cozmem gerekiyor, cunku bi de ablama birakirsam eminim ki aylar surecek. ki zaten magaza personellerine anlattim durumu, dediler ki "abi 1-1.5 ay surer" cildirdim haliyle. olum dedim manyak misiniz ? dun aldim ben bunu, 1500 tl para saydim ben size, ertesi gun cihaz sorunlu cikiyor, 1.5 ay bekleyecegim. neden ? dedigim gibi cocuklar hakikaten iyi niyetli, diyolar ki, "abi aslinda prosedur olarak 1,5 ay demez kimse, 2 hafta falan derler. ama kargoyla gitti geldi, sorun raporu olustu, bildirildi, degisim beklendi falan ben sana reel sureyi soyluyorum." hak verdim haliyle cocuga, dedim ne onerirsin. abi dedigit asus 'un suradaki servisine kendin elden birak, ancak oyle hizlanir.

uzatmayayim, cocugun dedigini yaparak 10-11 gun sonra sifir yeni bilgisayar alabilecegime dair formla birlikte tekrar (el mahkum) vatan'a gelerek yeniledim laptop i.

like tears in rain 'e nazaran benim sorunum (kendi cabalarim ile) daha kisa surdu. ancak vatan bilgisayarin bu berbat satis sonrasi destegi gercekten sinir bozucu. bundan 5-6 sene once de philips marka bir muzik seti alip benzer bir sorun yasamistim. radyo modunda muzik sesinden surekli bir parazit sesi geliyordu. hani radyoyu ayarlayamazsin da bi hisirti olur ya, o ses. ama surekli, yani hic bir radyo ayarlanmiyor. abartmiyorum 3 ya da 4 kez ayni sorundan gonderdim ve ilk 1 sene neredeyse kullanamadim muzik setini. sonuc n'oldu ? onlar her seferinde ariza yok yorumuyla geri dondukleri icin, degisim de yapamadim. sorunlu muzik seti hala evde. radyo modunu kullanmadan kullaniyoruz.
  • şimdiye kadar bana çok yardımcı olmuş olan ve sattığı ürünlerde sıfır problem yaşadığım firmadır. fiyatları da piyasaya göre uygundur, pahalı falan değildir. çalışanları da mümkün olduğunca yardımcı olurlar.

edit: üstteki yorumcu ile aynı mağazadan alışveriş yapmışız, monitör almak için gitmiştim ve hizmetten memnun kaldım.
  • ben bu rezalet başlıklarını çok beğeniyorum, küçümseyenleri de anlamıyorum.

arkadaşım, türkiye'deki kapitalizm'in durumu erken dönem ingilteresi gibi şu an. baya 1800'lerdeyiz kalite ve anlayış olarak. firmalarımız da öyle keza. orda nasıl mücadele verile verile bugünlere gelinmişse, burda da bu şekilde mücadele ediliyor. kimi zaman kavgalar çıkıyor, kimi zaman davalar açılıyor. elbette dönem nedeniyle daha acısız geçiyor süreç ama, firmalar bile ufaktan boyun eğer oldu.

hatta bu 1800 ingilteresi ile 2017 türkiyesi kıyası yapmak için o dönemin çocuk işçi sayısı ve işçi ölümleri ile günümüzdeki karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

200 yıl gerideyiz. ama kapanmayacak bir fark değil, sanırım, herhalde...
  • (bkz: vatan ... ta ta ta tannnn...)

reklamının hakkını vermiştir. puanım 8/10.
  • ortalama bir rezalet. tabi kullanicinin yasadigi psikolojik yorgunluk ve calisanlarin vurdumduymazligi eklenince rezalet seviyesi de artiyor.

. vatan bilgisayar satis sonrasi destek anlaminda hepsiburada ile birlikte turkiyede cigir acmis durumdalar. tabi ki iyi anlamda degil. oncelikle asus'un garanti servisi turkiyedeki en iyilerden bunu belirtmem gerek. anakarta ekran kartina falan hep 3 yil garanti verirler, cunku urunun arkasinda durduklarini gosterir ve psikokojik olarak saglamlik algisi yaratirlar. ki bence anakart ve ekran kartinda cok iyi bi aftermarket ureticisidir asus.

burdaki nokta laptoplari her zaman 2 yil gareantilidir ve bunun tek sebebi yasal zorunluluktur. ellerinden gelse onu da vermezler.

intel ve nvidiadan toplu olarak chip satin alir bu adamlar anakarta ve ekran kartina koymak icin, belli bir ayiklama doneminden sonra inferior chipleri ayirip laptop pcblerine lehimlerler iyi chipleri de anakart ekran karti olarak piyasaya surerler. ayni sekilde maliyet azaltmak icin cok fazla odun verirler laptop kasalarindan cunku aksi taktirde markete competitive bi urun cikartamazlar. asusun son yaptigi iyi laptoplar intelin sandy bridge donemindeydi o zamandan beri cep telefonu sektorune falan da girdikleri icin r&d ye ve quality checke pek butce ayiramaz oldular.

herneyse cok uzattim asus gayet iyi ve saygideger bir marka olmasina ragmen laptop mevzusunda gozumde casperdan farki yok. umuyorum arkadasin problemi hizli bir sekilde cozulur. bir dahaki sefere laptop alirken vatani ve asusu tercih etmemesini tavsiye ederim

regards,
    seven inek.
  • rezilliktir. ben de bir anımla konuya dalayım. 4-5 yıl kadar önce 1800tl değerinde fotoğraf makinesi alacaktık. vatan'a gittik, teşhirdeki ürünü inceledik, zaten model olarak da aklımıza yatıyordu, almaya karar verdik. kamera gövdesi + 2 lens, büyük bir kutunun içinde 3 ayrı kutu şeklinde satılıyordu.

görevli, arkasındaki raftan kutuyu indirdi. küçük kutuların olduğu büyük kutunun güvenlik etiketi yırtılmıştı, bunu satın almayacağımı ve bana açılmamış bir kutu vermesini söyledim.

sonrasında, büyük olasılıkla zarif bir şekilde açılmış bir güvenlik etiketine sahip kutu getirdi ama etiket açılmamış gibiydi. dalga geçer gibi şunu dedim: "belki bunu açtınız içindekilerin güvenlik etiketlerini nereden bileyim". görevli şak diye etiketi kaldırdı, alın bakın dedi, bir de ne göreyim içindeki küçük kutulardan birinin güvenlik etiketi açık. yani, açılan etiket geri yapıştırılmıştı.

son olarak, şunu dedim: "eğer kabul ediyorsanız bana farklı bir kutu verin, kendim bakayım, içindekilerin de güvenlik etiketine göz atayım, aklıma yatarsa alırım, şayet kabul etmiyorsanız başka bir mağazadan alacağız".

bunun ardından bir kutu daha indirdi, güvenlik etiketini inceledim, sonra etiketi kaldırdım, içindiklerine göz attım, tümü sıkıntısızdı. paramızı ödedik, ürünü aldık.

yıllar geçti ama ürün hala gıcır gıcır ve çalışıyor.

çıkarılacak ders: mağazadaki görevliler, raflardan düşürdükleri ürünleri geri koyuyor ve sonrasında onları satıyor. insanlar, teşhirini gördüğü ürünü kutusundan çıkarttırmak ve ürünü bir de kutunun içinde görmek istiyor, kutudaki ürün bile bızıklanıyor. aldığınız ürünlerin ambalajlarına, güvenlik etiketlerine, -özellikle- kutunun kenar ve köşelerine dikkat edin. hafif bir ezik bile olsa bunu almayacağınızı, başka bir kutuya bakmak istediğinizi söyleyin. yüzlerce, binlerce lira bayılacaksınız ve bunu yapmaya hakkınız olduğunu bilmelisiniz. az çirkef olun!
  • vatan'dan monitör alıp bu başlık altına, çok memnun kaldığını ve fiyatların da yüksek olmadığını yazan yazar arkadaşın argümanını ya da ne demeye çalıştığını anlamakta zorlanıyorum. ben kendim de zaten 10 yıldır oradan alışveriş yaptığımı ve sorunlu bir ürün çıkana kadar bir problemim olmadığını yazdım. problem, kusurlu ürün çıktığında sattıkları malın sorumluluğunu almayışları ve müşteriyi aşırı derecede uğraştırmalarıdır. ayrıca fiyatlarının pahalı olduğu falan gibi de bir yorum yapmadım. ama piyasada en ucuz fiyatlara satış yapsalar yine de artık oradan alışveriş yapmam dedim. invector adlı yazarın yorumunun alakasızlığını şöyle bir benzetmeyle açıklamak istiyorum. birisi ''bu yoldan karşıdan karşıya geçmek yayalar için çok tehlikeli'' gibi bir şey diyor, invector adlı yazar da ''ben bir kere gözlerimi kapatıp dalmıştım yola, karşıdan, hiçbir şey olmadan sağ salim çıktım, çok memnunum''??? herkesin görüşlerine saygımız var ama yazılanlar konuyla alakalı değil. ha şöyle bir örnek verilse anlarım ''benim de x tarihinde aldığım laptop da sorun çıktı, ertesi gün getirdim yenisiyle değiştirdiler'' denilse böyle bir şeye ben şahsen inanamayacak olsam da bir cevap veremem. çünkü konuyla alakalı ve farklı bir görüş olurdu.
  • telefonda yetkili birileriyle görüşmeyi başardım sonunda. fakat bana farklı bir şey söylemedi, kendisine yaptıkları şeyin sonuçları olacağını kendi markalarına zarar verdiklerini söyledim. bana sadece süreci kendisinin bizzat hızlandırmaya çalıştığını söyledi ki böyle yerlerde çalışanlar doğrulayabilir sanıyorum, müşteriye soyut şeyler söyleyip başlarından savıyorlar, hızlandırmak adına hiçbir şey yaptığına inanmıyorum. ayın 7'sinde parasını verdiğim bilgisayar'ı 1 hafta sonra bugün halen kullanamıyorum. bakalım daha ne kadar süre mağdur edecekler beni. kendi bindiğin dalı kesiyorsun vatan bilgisayar.