şükela:  tümü | bugün
  • sinirimi bozmuş rezalet gibi rezalettir.

vatan'dan iphone x alacaktım ama vazgeçtim bu rezaletten sonra.
  • 1 senedir yurt disinda oldugumdan son 1 sene gelismelerimden haberim yok. ancak bu surec oncesinde bir cok alis-verisimde beni de pisman etmis firmadir vatan. musteri hizmetleri hic bir sekilde sorumluluk almiyor. magaza calisanlari istkeli, gayretli, yardim sever davransalar bile, musteri hizmetleri politikalarindan dolayi cozum bulamiyorsun.

bende kisaca son yasadigim sorundan bahsedeyim.

ablama laptop alacagiz. evimizin cok yakinin vatan var. hatta magazayi da soyleyeyim, ıstanbul, maltepe minibus yolu, askerlik subesi karsisi. girdik bir urun begendik. 10 kusur yillik ıt calisaniyim. ıt ' nin calismadigim alani azdir, donanimindan yazilimina. dolayisiyla muhtemelen magazadaki tum personellerden daha fazla bilgisayar ve sorun cozme, kurulum yapma tecrubem vardir. ancak o kadar korkuyorum ki bunlarin politikalarindan aptal gibi 8 defa sorarak yaptiriyorum her islemi. lapotop i aldik, garantiyi isletmeye gittim. cocuklar kurulum yapalim gibi bisey soyledi. eger kurulumu kendileri yaparsa garanti baslayacak, sorun yasanirsa direkt bire bir degisim alabilecekmisiz. ancak kurulumu ben yaparsam, sorun cikarsa yalnizca tamire gonderebilirlermis falan., sacmaliga gel.

neyse el mahkum kabul ettik. bu sifir laptop kurma zevkimiz var, onu da aldilar elimizden. sesimi cikarmadim, tabi ki kurun dedim. bu arada teknik servisteki cocuklarla ilgili bir sorunum yok, hepsi iyi niyetli, yardimsever. kurulumu yaptilar falan fismekan hazir buyurun dediler.aldik laptopi ciktik. aksam aldim, ablamin datalarini aktarip, is icin kullandigi standart programlari kuruyorum. derken cat mavi ekran. gecenin koru, hayirdir insallah dedim. restart yaptim cihazi, windows coktu dedi. lan noluyo ?

neyse girdim windows kurtarma seceneklerinden, orginal backuplar uzerinden kurdum tekrar windowsu. sabah kalktim cat yine coktu. 3.de de ayni seyi yasayinca, goturdum cihazi geri. 2 hafta sonra yurt disina cikiyorum ve sorunu cozmem gerekiyor, cunku bi de ablama birakirsam eminim ki aylar surecek. ki zaten magaza personellerine anlattim durumu, dediler ki "abi 1-1.5 ay surer" cildirdim haliyle. olum dedim manyak misiniz ? dun aldim ben bunu, 1500 tl para saydim ben size, ertesi gun cihaz sorunlu cikiyor, 1.5 ay bekleyecegim. neden ? dedigim gibi cocuklar hakikaten iyi niyetli, diyolar ki, "abi aslinda prosedur olarak 1,5 ay demez kimse, 2 hafta falan derler. ama kargoyla gitti geldi, sorun raporu olustu, bildirildi, degisim beklendi falan ben sana reel sureyi soyluyorum." hak verdim haliyle cocuga, dedim ne onerirsin. abi dedigit asus 'un suradaki servisine kendin elden birak, ancak oyle hizlanir.

uzatmayayim, cocugun dedigini yaparak 10-11 gun sonra sifir yeni bilgisayar alabilecegime dair formla birlikte tekrar (el mahkum) vatan'a gelerek yeniledim laptop i.

like tears in rain 'e nazaran benim sorunum (kendi cabalarim ile) daha kisa surdu. ancak vatan bilgisayarin bu berbat satis sonrasi destegi gercekten sinir bozucu. bundan 5-6 sene once de philips marka bir muzik seti alip benzer bir sorun yasamistim. radyo modunda muzik sesinden surekli bir parazit sesi geliyordu. hani radyoyu ayarlayamazsin da bi hisirti olur ya, o ses. ama surekli, yani hic bir radyo ayarlanmiyor. abartmiyorum 3 ya da 4 kez ayni sorundan gonderdim ve ilk 1 sene neredeyse kullanamadim muzik setini. sonuc n'oldu ? onlar her seferinde ariza yok yorumuyla geri dondukleri icin, degisim de yapamadim. sorunlu muzik seti hala evde. radyo modunu kullanmadan kullaniyoruz.
  • şimdiye kadar bana çok yardımcı olmuş olan ve sattığı ürünlerde sıfır problem yaşadığım firmadır. fiyatları da piyasaya göre uygundur, pahalı falan değildir. çalışanları da mümkün olduğunca yardımcı olurlar.

edit: üstteki yorumcu ile aynı mağazadan alışveriş yapmışız, monitör almak için gitmiştim ve hizmetten memnun kaldım.
  • ben bu rezalet başlıklarını çok beğeniyorum, küçümseyenleri de anlamıyorum.

arkadaşım, türkiye'deki kapitalizm'in durumu erken dönem ingilteresi gibi şu an. baya 1800'lerdeyiz kalite ve anlayış olarak. firmalarımız da öyle keza. orda nasıl mücadele verile verile bugünlere gelinmişse, burda da bu şekilde mücadele ediliyor. kimi zaman kavgalar çıkıyor, kimi zaman davalar açılıyor. elbette dönem nedeniyle daha acısız geçiyor süreç ama, firmalar bile ufaktan boyun eğer oldu.

hatta bu 1800 ingilteresi ile 2017 türkiyesi kıyası yapmak için o dönemin çocuk işçi sayısı ve işçi ölümleri ile günümüzdeki karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

200 yıl gerideyiz. ama kapanmayacak bir fark değil, sanırım, herhalde...
  • (bkz: vatan ... ta ta ta tannnn...)

reklamının hakkını vermiştir. puanım 8/10.
  • ortalama bir rezalet. tabi kullanicinin yasadigi psikolojik yorgunluk ve calisanlarin vurdumduymazligi eklenince rezalet seviyesi de artiyor.

. vatan bilgisayar satis sonrasi destek anlaminda hepsiburada ile birlikte turkiyede cigir acmis durumdalar. tabi ki iyi anlamda degil. oncelikle asus'un garanti servisi turkiyedeki en iyilerden bunu belirtmem gerek. anakarta ekran kartina falan hep 3 yil garanti verirler, cunku urunun arkasinda durduklarini gosterir ve psikokojik olarak saglamlik algisi yaratirlar. ki bence anakart ve ekran kartinda cok iyi bi aftermarket ureticisidir asus.

burdaki nokta laptoplari her zaman 2 yil gareantilidir ve bunun tek sebebi yasal zorunluluktur. ellerinden gelse onu da vermezler.

intel ve nvidiadan toplu olarak chip satin alir bu adamlar anakarta ve ekran kartina koymak icin, belli bir ayiklama doneminden sonra inferior chipleri ayirip laptop pcblerine lehimlerler iyi chipleri de anakart ekran karti olarak piyasaya surerler. ayni sekilde maliyet azaltmak icin cok fazla odun verirler laptop kasalarindan cunku aksi taktirde markete competitive bi urun cikartamazlar. asusun son yaptigi iyi laptoplar intelin sandy bridge donemindeydi o zamandan beri cep telefonu sektorune falan da girdikleri icin r&d ye ve quality checke pek butce ayiramaz oldular.

herneyse cok uzattim asus gayet iyi ve saygideger bir marka olmasina ragmen laptop mevzusunda gozumde casperdan farki yok. umuyorum arkadasin problemi hizli bir sekilde cozulur. bir dahaki sefere laptop alirken vatani ve asusu tercih etmemesini tavsiye ederim

regards,
    seven inek.
  • rezilliktir. ben de bir anımla konuya dalayım. 4-5 yıl kadar önce 1800tl değerinde fotoğraf makinesi alacaktık. vatan'a gittik, teşhirdeki ürünü inceledik, zaten model olarak da aklımıza yatıyordu, almaya karar verdik. kamera gövdesi + 2 lens, büyük bir kutunun içinde 3 ayrı kutu şeklinde satılıyordu.

görevli, arkasındaki raftan kutuyu indirdi. küçük kutuların olduğu büyük kutunun güvenlik etiketi yırtılmıştı, bunu satın almayacağımı ve bana açılmamış bir kutu vermesini söyledim.

sonrasında, büyük olasılıkla zarif bir şekilde açılmış bir güvenlik etiketine sahip kutu getirdi ama etiket açılmamış gibiydi. dalga geçer gibi şunu dedim: "belki bunu açtınız içindekilerin güvenlik etiketlerini nereden bileyim". görevli şak diye etiketi kaldırdı, alın bakın dedi, bir de ne göreyim içindeki küçük kutulardan birinin güvenlik etiketi açık. yani, açılan etiket geri yapıştırılmıştı.

son olarak, şunu dedim: "eğer kabul ediyorsanız bana farklı bir kutu verin, kendim bakayım, içindekilerin de güvenlik etiketine göz atayım, aklıma yatarsa alırım, şayet kabul etmiyorsanız başka bir mağazadan alacağız".

bunun ardından bir kutu daha indirdi, güvenlik etiketini inceledim, sonra etiketi kaldırdım, içindiklerine göz attım, tümü sıkıntısızdı. paramızı ödedik, ürünü aldık.

yıllar geçti ama ürün hala gıcır gıcır ve çalışıyor.

çıkarılacak ders: mağazadaki görevliler, raflardan düşürdükleri ürünleri geri koyuyor ve sonrasında onları satıyor. insanlar, teşhirini gördüğü ürünü kutusundan çıkarttırmak ve ürünü bir de kutunun içinde görmek istiyor, kutudaki ürün bile bızıklanıyor. aldığınız ürünlerin ambalajlarına, güvenlik etiketlerine, -özellikle- kutunun kenar ve köşelerine dikkat edin. hafif bir ezik bile olsa bunu almayacağınızı, başka bir kutuya bakmak istediğinizi söyleyin. yüzlerce, binlerce lira bayılacaksınız ve bunu yapmaya hakkınız olduğunu bilmelisiniz. az çirkef olun!
  • vatan ucuza bozuk ürün alıp ittirebildiğine ittiriyor bence. 2 kez alışveriş yaptım ikiside bozuk çıktı birinin değişmesi 3 ay sürdü tam 3 ay. diğerini götürüp değiştirmeye götüm yok henüz bokta çıkabilir
  • aç gözlü bir yönetim anlayışına işarettir. bu hafta sonu ssd almayı planlıyordum kendilerinden. an itibari ile vazgeçtim.