şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bakın ben fenerliyim ama bu ülkeye avrupa kupasını getirmiş bir takıma, metin oktay’ın terinin aktığı bu kulübe hain demek şerefsizliktir ahlaksızlıktır. sırf bazı insanların hatalarından dolayı çınarlık nice emekleri geçmiş namuslu insanların hayatlarını verdikleri kulübe vatan haini demek vatan hainliğidir!!!
 • hadi hepsini geçtim de,

  1- ahmet muhtar bey, mektep numarası 783; sultaniyi bitirdikten sonra (1895 mezunu) asker oldu, istanbul'da 31 mart 1908 ihtialinde şehit edildi. taksim, talimhanede şehid olduğu yerdeki sokağa adı verilmiştir.

  2- idris bey, talebe iken 1911'de gönüllü olarak katıldığı trablus garb harbinde şehit oldu.

  3- fuad bey, talebe iken 1912'de gönüllü olarak katıldığı balkan harbinde şehit oldu.

  4- arif ismail bey, trakya'da zengin bir çiftçinin oğlu idi, balkan harbinde talebe iken bulgarlara karşı gönüllü dövüşürken şehit oldu.

  5- ahmet refik bey, mektep numarası 119, mektebin 1911 yılı mezunlarından; hammer mütercimi mehmet ata beyin büyük oğlu, dr. galib ataç ile yazar nurullah ataç'ın ağabeyleri, ihtiyat zabiti olarak katıldığı çanakkale muharebelerinde 1914'de şehit oldu.

  6- cahid bey, mektep numarası 206, mektebin 1913 mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu.

  7- cemil bey, mektep numarası 64, mektebin 1913 mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu.

  8- halid fuat bey, mektep numarası 134; müşir deli fuat paşanın oğlu, 1911'de gönüllü olarak balkan harbine katıldı, sonra orduda kaldı ve çanakkale'de şehit oldu.paşanın harpte şehit olan dördüncü oğludur.

  9- muzaffer bey, mektebi son sınıftan terk ederek gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu.

  10- vecdi bey, mektebi son sınıfta terk ederek önce gönüllü olarak balkan harbine katıldı, sonra orduda kaldı, çanakkale'de şehit oldu.

  11- hasnun galib bey, valiliklerde bulunmuş galib paşanın oğlu. galatasaray kulübünün en iyi futbolcularındandı, gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu (1915). kulüp binasının bulunduğu sokak onun adını taşımaktadır.

  12- mehmet ali bey, kadıköylü enver paşanın oğlu, talebe iken gönüllü olarak önce balkan harbine, sonra birinci cihan harbine katıldı ve 1915'de şehit oldu.

  13- aziz ulvi bey, şair ali ulvi beyin oğlu, 1915'de mektebi son sınıftan terk ederek gönüllü olarak katıldığı 1. cihan harbinde şehit oldu.

  14- agop elmasyan, askeri doktor olarak katıldığı çanakkale muharebelerinde 1915'de bombardıman altında yaralıları tedavi ederken vatanı yolunda öldü.

  15- ibrahim orhan bey, mektep numarası 794, mektebin 1912 yılı mezunlarından; dr. sadık beyin oğlu, sadullah paşanın torunlarından, gönüllü olarak hava subayı oldu, çanakkale muharebelerinde iki defa yaralandı. 1916'da uçağı ile semadirek adası açıklarında denize düşerek şehit oldu, harpte düşen ilk havacımızdır.

  16-said fuad bey, son sınıfta iken gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu; mektebin ilk keşşaflarından (izcilerinden) idi, keşşaf said diye anılırdı.

  17- neş'et bey, mektep numarası 434, bandırmalı tevfik paşanın oğludur, mektebin son sınıfında iken gönüllü olarak önce balkan harbine katılmış, 1. cihan harbinde şehit olmuştur.

  18- mehmet refik bey, talebe iken gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde 1914'de kafkas cephesinde şehit oldu.

  19- cevad bey, mektep numarası 317, mektebin 1912 yılı mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı birinci cihan harbinde 1916'da kafkas cephesinde şehit oldu.

  20- halet bey, talebe iken balkan harbine gönüllü olarak katıldı, sonra orduda kalarak birinci cihan harbinde sina cephesine gitti, "fedai hecinsüvar birliği" kumandanı iken mektepten sınıf arkadaşı memduh beyle birlikte şehit oldu (1916).

  21-memduh bey, mektep numarası 669, halet beyin sınıf arkadaşı, 1912'de yalnız türkçe'den ehliyatname almış, bir ara mektepte muid (mubassır) olarak çalışmıştı, mektepte "alişpaşazade" diye anılırdı, birinci cihan harbinde ihtiyat zabiti olarak sina cephesinde arkadaşı halet beyle birlikte şehit oldu.

  22- hasib bey, mektep numarası 13, mektebin 1913 senesi mezunlarından, almanya'da ziraat tahsilinde iken tahsilini yarım bırakarak gönüllü katıldığı birinci cihan harbinde kafkas cephesinde şehit oldu.

  23- celal ibrahim bey, mektep numarası 6, mektebin 1914 yılı mezunlarından ve galatasaray takımının ünlü futbolcularından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı birinci cihan harbinde 1917'de ırak cephesinde şehit oldu.

  24- ahmed hamdi bey, mektep numarası 117, gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde 1917'de gazze'de şehit oldu.

  25- mehmed ali bey, mektep numarası tesbit edilemedi, gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbi'nde 1917'de sina'da şehit oldu.

  26- sadi bey, mektebi sultani'den harbiye'ye geçti, muvazzaf subay oldu, 1921'de sakarya muharebesi'nde şehit oldu.

  27- fatin bey, mektep numarası 1073, mektepten 1920'de mezun oldu, askeri tıbbiyeyi bitirdi. 1932'de askeri tabib olarak katıldığı şark isyanı tenkil harekatında asiler eline düşerek vahşiyane şehit edildi. menemen'in kubilay'ı gibi, hatırası kutlanacak, ağrı'ya yahut karaköse'ye abidesi dikilecek bir şehittir.

  şu adamların hakkını nasıl ödeyeceksiniz çok merak ediyorum.
 • bak sevgili ekşi sözlük moderasyonu, net olarak sana da söylüyorum haddinizi bilin amk! günlerdir galatasaray ve galatasaraylılar'ın ne şerefi ne namusu kaldı bu tiner bağımlıların başlıklarında, iş en sonunda vatan hainliğine kadar geldi, tek tek hepsi galatasaray kulübüne ilişkili olduğumuz hukukçulara kadar gidiyor ama en sonunda işin ucu buraya da dokunur, bu başlıkları kaldırın o yazarları uçurun!

  tanım: bir adet şerefsizin açtığı ve otuz milyon galatasaraylı'yı zan altında bıraktığı başlık.
 • bir trabzonsporlu olarak bunu ben bile söylemeye hicap ederim.

  eninde sonunda bir gösteri türüne gönül vermiş insanlarız. eğlenin biraz yahu, hainlik bu alanın simgesi değil.

  beceriksiz, yetenekli, onbir yabancı ile sahaya çıkan takım dersiniz, ama hain diyemezsiniz. en başta biz karşı çıkarız.

  edit: ilk cümledeki "bile" vurgusundan rahatsız olanlara duyurulur. bu kelime vatanseverlik ölçmesi için edilmemiştir. hafta sonu oynanan gs maçında alenen trabzonspor'un hakkı yendiği için söylenmiştir.
 • galatasaray sk hukuk bölümüyle sürekli iletişim halindeyiz, sırf geçen hafta 3-5 tane ağır suçlardan ve tck'nın 3 maddesinden 2 kişiye suç duyurusunda bulunup dava açtık, çocuk oyuncağı zannediyorlar bu işi, vpn kullananları bile yakalattık, hepsi duruşma günleri babalarıyla gelip zırıl zırıl ağlayıp af dileyen 25 yaş altı asosyal ergen çıkıyor.
 • arkadaşlar gerek galatasaray hukuk bürosuna gerekse gruptan avukat arkadaşlar vasıtasıyla sealsthesense isimli yazar hakkında hukuki bütün yaptırımlar yapılacak.
 • şehitlerimizin ahı tutar.. taş olursunuz taş...
 • bu başlığı açana da, destek entryler yazanlara da lanet olsun.

  bir bu kaldı sulandırmadığınız hayvan herifler sizi!

  --- spoiler ---

  - çanakkale cephesi’nde galatasaray’ın 23, fenerbahçe’nin 5 ve beşiktaş’ın da 2 futbolcusu şehit düştü. 1. dünya savaşı sırasında ise galatasaray, fenerbahçe, beşiktaş ve ankaragücü’nün toplam 70 futbolcusu, çeşitli cephelerde şehit düştü. galatasaray’da kayıtların düzenli tutulması nedeniyle şehit futbolcu sayısı fazla gözüküyor. beşiktaş’a ait kayıtların işgal yıllarında kulübün rumlar tarafından yağmalanması sırasında, fenerbahçe’ye ait kayıtların ise kulüp binasında çıkan yangında tahrip olduğu biliniyor. ankara, izmir, bursa, trabzon gibi kentlerde bulunan kulüplerde oynayan futbolcuların da savaşa katıldığı biliniyor, ancak kayıt tutulmadığı için isimleri ve sayıları tespit edilemiyor…

  - 1. dünya savaşı yılları… futbolcular cephe ile yeşil sahalar arasında gidip geliyorlar…

  fenerbahçe, 1919-1920 sezonuna iddialı girmek istiyor. bunun için, ilk kez sahaya çıkacakları idmanyurdu maçında, sağ bekleri istihkam subayı mülazımıevvel arif’in mutlaka oynamasını istiyorlar. ulukışla’da bulunan kaptanları için, kumandanlıktan izin alarak, arif’in maçta oynamasını sağlama bağlıyorlar. arif, maç için ulukışla’dan niğde’ye giderken tam kalbine aldığı bir kurşunla şehit oluyor.

  arif’in şehit olduğu haberinin ardından fenerbahçe, idmanyurdu karşılaşmasına, arif’e saygıdan on kişiyle çıkar. şehit arif’in 2 numaralı forması saha kenarına bırakılan bir sandalyeye asılır. karşılaşmayı sahaya on kişiyle çıkan fenerbahçe 11-0 kazanır.

  - hindistan’da yaşayan spencer ve sarah robenson adlı ingiliz karı-koca, turistik ziyaret sırasında aşık oldukları istanbul’a göç ederler. abdullah ve fatma isimlerini alan ingiliz çiftin üç erkek çocuğundan ahmet ve abdurrahman, galatasaray’da top oynar ve şampiyonluklar yaşarlar. 1. dünya savaşı sırasında düşman saldırılarını artırınca galatasaray’ın forveti abdurrahman ile diğer kardeşi yakup, çanakkale cephesine giderler. kardeşlerin kısa bir süre sonra şehit haberleri gelir. robenson ailesinin sağ kalan tek çocukları ahmet ise yıllar sonra galatasaray’a başkan olur.

  - çanakkale savaşı sırasında beşiktaş’ın kaptanı kazım, düşman işgaline karşı cepheye gider. kendisini tanıyan bir komutan “emir eri” olmasını önerir. kazım, bu öneriyi “ben sporcuyum. diğerlerine göre daha zinde ve atik biriyim. cephede daha çok işe yararım” diyerek geri çevirir. anzaklara karşı destanlaşan 27. alay’da mücadele veren kazım’ın savaş sırasında sırtına isabet eden bir gülle ile çanakkale’de şehit düştüğü kaydediliyor. kazım’ın cebinden çıkan kanlı kağıt parçasında bir şiir yazmaktadır. şiirin başlığı beşiktaş marşı’dır. senelerce beşiktaş tribünlerinde söylenmiştir…

  - başkumandan mustafa kemal paşa, düşmana son darbeyi indirmeye hazırlanırken, taarruzun yeri ve tarihini son derece gizli tutmaya özellikle dikkat eder. cepheyi son kez teftiş etmek ve bu konuda yüksek rütbeli subaylarla son toplantıyı yapmak isteyen mustafa kemal paşa, teftiş esnasında bütün yüksek rütbeli komutanların toplanacağı akşehir’de ilgiyi başka yöne çekmek gerektiğini düşünür. bunun için bir futbol maçı düzenlenmesini önerir. 28 temmuz 1922 günü akşehir’de, subaylar arasında iddialı bir futbol maçı tertiplenir. bu maç, anadolu ajansı ve gazeteler vasıtasıyla yurda ve bütün dünyaya duyurulur. başkumandan ve diğer yüksek rütbedeki komutanların futbol maçını seyretmeye gidecekleri yolunda gazetelerde yayınlanan haberler, dünya kamuoyunda türklerin taarruza girişmeyecekleri yolundaki kanaati daha da kuvvetlendirir. nitekim amerika’nın eski ankara büyükelçisi general charles h.smith de ünlü eseri ‘gazi mustafa kemal’de bunu açıkça belirtir ve şöyle der:

  “…bu yoldaki haberler gazetelerde ön planda yer alıyor ve yayılıyordu. bu söylentiler, türk ordusunun daha bir süre herhangi bir harekette bulunamayacağı kanaatini uyandırıyordu. bilhassa yunanlılar böyle düşünüyorlardı.”

  basit bir futbol maçı, bir ulusun kurtuluşunu fişeklemişti…

  - atatürk’ün futbolla ilgili bir anısını da en yakın arkadaşlarından kılıç ali’nin oğlu olan devrinin ünlü futbolcusu gündüz kılıç yıllar sonra kaleme aldığı bir yazısında şöyle dile getiriyor:

  “...atatürk şerbetini yudumlarken , ‘gel şöyle otur da seninle konuşalım biraz’ dedi ve bana karşısındaki koltuğu gösterdi. o sıralarda milli futbol takımımız, halkevleri takımı adı altında rusya’da 5-6 maç yapmıştı. maçların çoğunda fena sonuçlar alınmıştı. yaşımın pek genç olmasına rağmen ben de o kadroda vardım. ülkesinde olup biten her şeyle ilgilenen atatürk’ün rusya yenilgileri de gözünden kaçmamıştı. ilk sorusu ‘neden yenildiniz?’ oldu. kem küm ederek bir şeyler söylemeye çalıştım. atatürk pek üstelemeden ikinci sorusunu sordu: ‘peki bu yenilgiler seni çok üzdü mü?’ son derece üzüldüğümü anlatmaya çalışırken bir el hareketiyle beni susturup kendi konuştu:

  ‘dünyada yenilmeyen kimse, yenilmeyen ordu, yenilmeyen takım, yenilmeyen kumandan yoktur. yenildikten sonra üzülmek de tabiidir. ancak bu üzüntü insanın maneviyatını yok edecek, onu çökertecek seviyeye varmamalıdır. yenilen hemen toparlanmalı, kendini yeneni yenmek için olanca gücüyle, azimle daha çok çalışmalıdır. futbol da strateji bilgisi ve kurmay kafası ister. o yüzden çalışmaya devam,’ dedi.”
  --- spoiler ---