şükela:  tümü | bugün
  • ülkenin donuna kadar satıp, cumhuriyet tarihinin rekor vergilerini mali disiplin gibi acınası isimlerle halka ittirip, üzerine karagün parası için ayrılmış olan ihtiyat akçesinin dibini sıyırıp, o da kesmeyip işkur'a çöküp üstüne de hala utanmadan arlanmadan iban paylaşmak...

sayılır mı?
  • geçiş, hasta garantili yollar, köprüler, hastaneler yaparak normal değerinden kat kat fazla ödemeyi üstelik fransız, ingiliz mahkemeleri güvencesi altında sözleşmeler yapmak.

ha bir de yolcu garantili havaalanı yapıp şehrin nüfusundan daha fazla kişiyi garanti gösterip kalan bütün parayı hazineden ödemek.
  • kırmızı bültenle aranan öcalan'ın kardeşini devlet televizyonuna çıkarıp kendi partisi için propaganda yaptırmak.
  • ülkenin geçim/üretim kaynaklarını birer birer yoketmek.

eskiden savaşlarda ilk önce ülkenin barajları vurulurdu. öyle düşünün.

edit:
    (bkz: teknolojide ithalatı engelleyip tarımda yol vermek)
    (bkz: haciz gelmesin diye traktörü ormanda saklamak)

edit2: birisi bu yazımdan olayı ps5'e indirgemiş.
    şimdi size soruyorum bir ülke düşünün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olsun.
    ama cevizinden sıvı yağına, kestanesinden arpa/buğdayın kadar yur dışından ithal etsin. (buğday ithalatı akp'den önce başlamıştı)
    hatta rahat ithal edilebilsin diye vergiler sıfıra indirilsin

öte yandan bir ülke düşünün ki teknolojide bi halt beceremesin, bi halt becermek isteyenlerin de sırtına hayvan gibi vergi bindirilsin (sakın bana teknopark-tubitak demeyin paraların nereye gittiği belli) dövizin uçması yetmiyormuş gibi (dolarla mı maaş alıyorsunuz) bir de vergi üstüne vergi bindirilip ne üretim ne de ar-ge de rekabet etme şansı olmasın.
    oğlum beceremiyorsunuz işte. bari vergi koymayın bırakın bizler de erişebilelim o teknolojilere, ille bir şeyler yapmak için gelip oturma organınızın kılı mı olalım?
    hadi teknolojiyi geçtim, teknoloji olmadan da yaşar insan. ulan ne istiyorsunuz ülkenin temel geçim kaynağından?!
    son ağaç kuruduğunda son balık öldüğünde uzun adam neyi fırlatacak seçim otobüslerinden halka!

tarım ve hayvancılık diyarı türkiye elması diyarı afrika misali olmuş. yuh olsun be!
  • ülkenin demografik yapısını değiştirmeye çalışmaktan daha büyük bir hainlik yoktur.

etkilerini şuan tahayyül etmek zordur ama bundan 30-40 sene sonra ne anlama geldiği tam olarak anlaşılacaktır...
  • birkaç manyağın oyunu daha alacağım diye uluslararası ilişkilerde saçma sapan atar gider yapıp, ülkenin fakirleşmesini izlemek, bununla övünmek, bunu önemsememek.

edit: imla, uyarı için teşekkürler, kici kokan maymun.**
  • dinozor maketlerine halkın parasından 750 milyon dolar gömmek suretiyle halkın parasını iç etmek, hortumlamak.

vatan hainliği + o. çocukluğu kombosudur. sokaklarda bizzat halk tarafından vücudu parçalanıp vücut parçaları ankara'nın dört bir yanına caddelere asılıp benzeri o. çocuklarına göz dağı verilesidir. *
  • teröristlere her istediğini vermek.
  • teröristleri kozmik odaya sokmak.