şükela:  tümü | bugün
  • ülkenin geçim/üretim kaynaklarını birer birer yoketmek.

eskiden savaşlarda ilk önce ülkenin barajları vurulurdu. öyle düşünün.

edit:
    (bkz: teknolojide ithalatı engelleyip tarımda yol vermek)
    (bkz: haciz gelmesin diye traktörü ormanda saklamak)

edit2: birisi bu yazımdan olayı ps5'e indirgemiş.
    şimdi size soruyorum bir ülke düşünün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olsun.
    ama cevizinden sıvı yağına, kestanesinden arpa/buğdayın kadar yur dışından ithal etsin. (buğday ithalatı akp'den önce başlamıştı)
    hatta rahat ithal edilebilsin diye vergiler sıfıra indirilsin

öte yandan bir ülke düşünün ki teknolojide bi halt beceremesin, bi halt becermek isteyenlerin de sırtına hayvan gibi vergi bindirilsin (sakın bana teknopark-tubitak demeyin paraların nereye gittiği belli) dövizin uçması yetmiyormuş gibi (dolarla mı maaş alıyorsunuz) bir de vergi üstüne vergi bindirilip ne üretim ne de ar-ge de rekabet etme şansı olmasın.
    oğlum beceremiyorsunuz işte. bari vergi koymayın bırakın bizler de erişebilelim o teknolojilere, ille bir şeyler yapmak için gelip oturma organınızın kılı mı olalım?
    hadi teknolojiyi geçtim, teknoloji olmadan da yaşar insan. ulan ne istiyorsunuz ülkenin temel geçim kaynağından?!
    son ağaç kuruduğunda son balık öldüğünde uzun adam neyi fırlatacak seçim otobüslerinden halka!

tarım ve hayvancılık diyarı türkiye elması diyarı afrika misali olmuş. yuh olsun be!
  • ülkenin demografik yapısını değiştirmeye çalışmaktan daha büyük bir hainlik yoktur.

etkilerini şuan tahayyül etmek zordur ama bundan 30-40 sene sonra ne anlama geldiği tam olarak anlaşılacaktır...
  • islam düşmanı olmak, türkiye için en belirgin vatan hainliği.
  • birkaç manyağın oyunu daha alacağım diye uluslararası ilişkilerde saçma sapan atar gider yapıp, ülkenin fakirleşmesini izlemek, bununla övünmek, bunu önemsememek.

edit: imla, uyarı için teşekkürler, kici kokan maymun.**
  • kırmızı bültenle aranan öcalan'ın kardeşini devlet televizyonuna çıkarıp kendi partisi için propaganda yaptırmak.
  • geçiş, hasta garantili yollar, köprüler, hastaneler yaparak normal değerinden kat kat fazla ödemeyi üstelik fransız, ingiliz mahkemeleri güvencesi altında sözleşmeler yapmak.

ha bir de yolcu garantili havaalanı yapıp şehrin nüfusundan daha fazla kişiyi garanti gösterip kalan bütün parayı hazineden ödemek.
  • "....
    cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.... "

bilmem anlatabülübüldüm müüüü...
  • -kamu kuruluşlarını ve fabrikalarını yabancılara satmak.
    -kırmızı bültenle aranan teröristi devlet kanalına çıkarmak.
    -çiftçisine yardım etmek yerine ülkede yetişebilecek ürünleri ithal etmek.
    -vatandaştan haddinden fazla vergi almak ve bu vergiyi kendi itibarı için kullanmak.
    -4 mevsimlik 2'şer tane saray yaptırmak.
    -ülkenin topraklarını yabancılara satmak.
  • türk ürünlerini boykot eden suudi kral için yas ilan etmek.