şükela:  tümü | bugün
 • tum dunya topraginin kutsal oldugunu dolayli olarak ifade eden onerme, her bir toprak parcasi bir vatana ait olduguna gore. bunu kullananlarin bu dolayli ifadenin farkinda oldugu suphelidir.
 • vatan toprağı vatandaşlarına kutsaldır diye düzeltilmesi gereken önerme.
 • her türk gencinin bilmesi gereken* cümle.
 • çin devleti ile büyük hun devleti arasındaki uzun süreli çekişme ve çatışmalardan, türk devleti zayıf düşmüştür. baskılarını ve taleplerini artıran çin imparatoru nerdeyse her gün yeni bir taleple gelmektedir. bir gün, yüklü bir altın ister, verilir.

  ertesi gün iki katı altın talep eder, verilir. daha sonra başka taleplerle gelmeye başlar. hun imparatoru çaresizdir, vermek zorundadır. yine bir gün hun imparatorunun eşini ister bu kez. veziri ile yapılan uzun tartışmalar sonucunda vezir bunun asla kabul edilmez olduğunu söyler. gerekirse savaşalım der. hun imparatoru bunu da kabul eder, savaşmaktansa eşini vermeyi kabul eder. ilerleyen günlerde bu kez çin imparatoru ; ot bitmez, taşlık bir türk türk toprağının kendilerine verilmesini ister, bunu verirlerse savaş yapılmayacaktır. vezirler hemen atılırlar, verelim efendim, altı üstü çorak bir toprak parçasıdır, böylece savaşmaktan kurtuluruz.

  hun imparatoru şiddetle ayağa kalkar ve ; hayır, vatan toprağı kutsaldır, anadan geçilir yardan geçilir lakin vatanın bir karış toprağından vazgeçilemez.

  işte türklerdeki vatan sevgisi böyle yüce idi. önce vatan sonra can ve canan.
 • kaderine terk edilemez.
 • vatansız bir toprak parçası olmadığı için bütün topraklar kutsaldır. o halde toprağı sevin gibi bir önermeyi ortaya çıkarabilecek söz öbeği. toprağı seviyorum ama bunun vatanla matanla bir ilgisi yok itirazı her daim kendi içinde saklıdır tabi.