*

şükela:  tümü | bugün
 • yücel sarpdere'nin yazdığı, basit ama güzel bir mizah anlayışı olan, hafif ajite, biraz provokatif çokca sürekleyici taş gibi roman. üniversiteye yeni başlayanlara okutturulduğunda solculuk duygularının kabardığı görülmüştür. arkasından verirsin gorki'nin ana'sını, sonra da komünist manifesto falan derken hoop eyleme.
  (bkz: gorkinin anası)
  (bkz: elma şekeri)
 • general bir başka gardiyana döndü: "buradaki tutukluların statüsü nedir?" gardiyan soruyu pek anlayamamıştı. bir şeyler söylemek istiyordu ama kem küm ediyordu. general bu kez soru şeklini değiştirdi: "yani evladım" dedi "buradaki tutuklular normal tutuklular mıdır?" asker bu kez soruyu anlamanın şevkiyle cevap verdi. "hayır komutanım?" "ya nasıl tutuklulardır?" "anormal tutuklulardır komutanım." "peki normal tutuklularla, anormal tutuklular arasındaki fark nedir?" "normal tutuklular, normal cezaevlerinde bulunurlar komutanım. hırsızlar, esrarcılar, ırza geçenler normal tutuklulardır. vatanı yıkmaya kalkışanlar anormal tutuklulardır!" "peki bunlara nasıl davranırız?" "anormal komutanım"
  (bkz: arka kapak yazıları)
 • 14 yasimda okumustum ve dünyam sarsılmıştı, psikoloji neyim hiçbir şey kalmamıştı herşey allak bullak olmuştu. 18 yaşından küçüklere okutulması sakıncalı bir kitap
 • acaba aziz nesin yücel sarpdere takma adıyla kitap mı yazmış diye düşündüren kitap
 • yucel sarpdere'nin sanirim evrensel yayinlarindan cikan muhtesem bir romani.

  --- spoiler ---
  olaylar 12 eylul vahsetinin yasandigi cezaevinde gecer.

  aslinda allahina kadar politik olan abuzer akillara durgunluk verecek bir apolitiklik ortusuyle cezaevindeki siyasi tutuklularla birlikte her durlu direnis eyleminin oznesi olur. guvenlik gorevlileri kendisini iskenceden gecirirken agzindan laf almaya da calisirlar ancak siz de emir kulusunuz tabii goreviniz gibi saygili ifadelerle iskencecileri delilik sinirinda gezdirir.

  cezaevinde aclik grevi baslar. bizim apolitik vatandas abuzerde yemek yemegi keser. guvenlik gorevlilerinin sen de mi aclik grevindesin lan diye sorusuna, ben orucum yanitini verir. kitap biterken bile vatandas abuzer in kim oldugu anlasilmaz.

  muhtesem bir kitap. tavsiye ederim.
  --- spoiler ---
 • keyifle okunan yucel sarpdere romanı.

  kendisinin günahını almak istemem* ama aslan asker şvayk okuyan birine vatandaş abuzer çok da yabancı gelmeyecektir. kitaplar arasında mekan ve içerik olarak farklılık aşikar olsa da, jaroslav hasek okumadan yazılıp yazılmadığını merak ettiğim kitaptır vatandaş abuzer. edebiyat yerine gülmece rafına yerleştirmeyi tercih edeceğim bir kitaptır tüm burnubüyüklüğümle*** ***.
 • 'solculuğa giriş' kitabı olarak okutulabileceği gibi giydirme dozu 'vatan kurtaran şaban' sularından çok yukarı çıkmıyor. neler oluyor, neler bitiyor bu topraklarda, hikayelerinden. gerçekçi. elinde tuttuğu gazete ya da kitaba göre başına iş açanlar çoktur ya bizde. abuzer de onlardan biri işte.
 • 12 eylül 1980 askeri darbesi sonrasında doğudan istanbul' a çalışmaya gelen abuzer' in, önce yolda, sonrasında hasbelkader düştüğü hapishanede yaşadıklarını anlatan ve bir solukta okunan yücel sarpdere romanı. neden bu kadar diplerde kalmıştır, ismi duyulmamıştır bilinmez. belki de biz çok cahiliz kim bilir, ki romandan yücel sarpdere' nin arkadaşımızın babası olması dolayısı ile haberimiz oldu. fakat iyi ki de oldu. nedekim efenim, okuyunuz okutunuz.
 • 12 yasındayken hiçbirşey anlamadan sadece çok gülerek ve eğlenerek okuduğum bir kitap.abuzer ne kadar saf biriydi...seneler sonra üniversiteye giderken okuduğumda abuzer baya baya bir uyanık olmuştu , büyümüştü...
 • vatandaş abuzer karakteri ferhan şensoy'un pardon filmin de ki ali çatalbaş'ın canlandırdığı aydın karateriyle büyük benzerlik göstermektedir. kara mizahın en güzel örneklerindendir.