şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: 2017 ekonomik krizi)

  malumunuz devletin kasasında para bitti. akp'nin ekonomi uzmanları kdv, benzin, motorin, harç, pul vb. bilindik kalemlere habire zam yapıp duruyorlar. bu durum da akp'ye sanki vizyonsuz demode bir partiymiş görünümü veriyor. ulan elli yıl önce adalet partisi de aynı kalemlere zam yapıyordu. sen akp'sin büyük düşün! senin 21. yüzyılda daha kreatif şeylerle gelmen lazım. mesela şu 'zam yok fiyat güncellemesi var' olayı kimin aklına geldiyse harikaydı. verdim şukunuzu lakin devamı gelmedi.

  neyse, bu başlıkta maliye'nin gelirlerini artıracak aklımıza gelen alternatif yöntemleri yazıyoruz. belki bakanlıkta yetkili bir abi buraları okur da kendisine ilham vermiş oluruz.

  evet, ilk alternatif yöntemi paylaşıyorum:

  ad koyma bedeli

  artık yok öyle çocuğa 5 tl'ye nüfus cüzdanı alıp iki satırlık isim döşeme dönemi. nüfus müdürlüklerinde yeni çocuğu olanlara 5 harfe kadar isim koymaya müsaade edilmeli.
  mesela: can, cem, akif, murat gibi..

  ancak vatandaş çocuğuna illa ki daha uzun bir isim koymak istiyorsa 100 tl'ye sessiz harf, 200 tl'ye de sesli harf satın alabilmeli.

  nasıl fikir ama ^_^
 • 2. eş vergisi. boşanıp bir daha evlenmek isteyenlere 2. eş vergisi getirilirse hem boşanmalar azalır, hem de yeniden evlenecek olan parasını verir devlet kazanır. 6 ayda bir vergi ödenir. adıda öev (özel eş vergisi).
 • ahahah:) mükemmel bi şey lann!..

  (bkz: akp'nin uydu görüntüsüyle çiftçiyi borçlandırması)

  işte bana bunlarla gelin, çok orjinal bi fikir.